It is currently Thu Mar 28, 2024 11:42 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Vinerea neagra
PostPosted: Thu Aug 22, 2013 9:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Imi pare rau Romeo, dar asa cum au scris si colegii mai sus, aproape toti am trecut prin ce treci tu.Data viitoare pui 2 surse de aer independente cum am si eu.O piatra de aer si un cap de pompa care sa bage si aer.Strange bani, nu te grabi, cumpara o sleahta de 20 ciutani la 7-9cm si peste 1 an o sa ai discusi si mai frumosi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vinerea neagra
PostPosted: Fri Aug 30, 2013 12:51 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Multumesc pentru incurajari Catalin, nu ma grabesc dar de cate ori ma uit la acvariu parca mi se micsoreaza inima si ma doare asa...Sper insa ca nu peste mult timp voi reusi din nou sa zaresc niste pestisori in bazin, si asta din bunatatea a doi colegi care s-au oferit sa ma ajute cu donatii (ii voi numi si le voi multumi public mai tarziu). Ma bucura sa vad ca am colegi cu mult suflet, care si-au oferit sprijinul in aceasta situatie dificila pentru mine. Pentru ca una e sa ai bani si intr-o astfel de situatie sa te enervezi, sa urci in masina si sa mergi la Ciprian la Onesti sau la altii si sa-ti cumperi alti pesti si alta e sa vrei sa faci acest lucru, dar sa nu ai bani pentru asta. :cry:

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vinerea neagra
PostPosted: Mon Sep 02, 2013 11:52 am 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Imi pare nespus de rau ce s-a intamplat.Ulterior putem sa dam sfaturi bune.Ca sa-ti pot usura un pic sufletul,iti ofer in dar vreo 4 pesti de 7-9 cm.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vinerea neagra
PostPosted: Mon Sep 02, 2013 11:53 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Albino wrote:
Imi pare nespus de rau ce s-a intamplat.Ulterior putem sa dam sfaturi bune.Ca sa-ti pot usura un pic sufletul,iti ofer in dar vreo 4 pesti de 7-9 cm.


Un gest frumos ce ar trebui urmat de toţi cei care se ocupă de acest fenomen.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vinerea neagra
PostPosted: Wed Sep 04, 2013 12:24 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
@albino, apreciez foarte mult gestul si ma voi bucura de ei. Din pacate situatia financiara nu-mi permite sa achizitionez alti pesti acum, asa ca donatia e bine venita. Spune-mi cum sa procedam?

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vinerea neagra
PostPosted: Wed Sep 04, 2013 12:36 am 
Offline

Joined: Sun Aug 26, 2012 8:11 am
Posts: 255
Location: Cluj/Sopron
Te rog sa iei legatura cu soferul de autobuz,sa stim,pe saptamana viitoare cand are curse.Am sa organizez si eu ca sa pot duce la autogara.Lasa situatia financiara,am sa aleg niste pestisori buni!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vinerea neagra
PostPosted: Sat Sep 21, 2013 2:04 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Aug 24, 2012 1:37 am
Posts: 330
Location: Bucuresti, Militari-Apusului
Salut Romeo, vezi la rubrica de vanzari, am un brown turquoise de vanzare, daca iti place ti-l donez cu drag! Am trecut si eu prin asa ceva si stiu cum este!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vinerea neagra
PostPosted: Sun Nov 10, 2013 3:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Cred ca postez ultima data in acest topic. Sau cel putin asa sper.
Vreau sa le multumesc celor doi colegi care chiar mi-au trimis pestisori si anume @Stefancraiova si @Max.
Din pacate nu toti au rezistat schimbarilor de apa si mediu. Acvariul meu e semiplantat si cu substrat si cred ca nu la toti le place acest lucru. Unii indivizi se acomodeaza instantaneu, altii dupa un timp, iar unii deloc. Si acestia din pacate se duc.
Oarecum am devenit mai imun la acest aspect, nu ma mai deranjeaza chiar atat de mult ca mai si pica unii. Probabil din cauza imaginii de cosmar din acea dimineata de vara...Cred ca mai urat de asa ceva nu mai exista.
Acum am in acvariu "un ghiveci", cum ar denumi-o @ADX ;) , dar nu ma deranjeaza, chit ca ma gandeam la un moment dat ca voi creste numai trei varietati si anume red diamond, white diamond si blue diamond. Insa nu ma pot abtine sa nu am toate varietatile posibile... :)
Asa ca am mai si achizitionat cativa pestisori, asa in limita posibilitatilor financiare si mai am de gand sa mai cumpar puiet din varietatile care imi plac. Daca din cinci unul creste mare, e bine. Ca la final sa am tot o "ciorba". Normal ca dupa capul meu sec as tine vreo 10 acvarii cu vreo 10 varietati de discus dar cum asta e imposibil, incerc sa tin varietatile untr-unul singur. Oricum ma mai decid intre timp.
Cum mi-as dori de fapt sa arate acvariul??? Ei: red diamond, yellow diamod si blue diamond. Am ce am cu varietatea galbena...Dar nu gasesc, sau daca da, e ultra scump. Daca auziti careva undeva de vanzare puiet din varietatea galbena, anuntati-ma si pe mine! Ii contrazic pe toti care spun ca varietatea galbena nu exista, ca trebuie hranita cu mancare speciala care ii da acesata culoare, etc. Eu am avut doi indivizi si erau galbeni lamaie, mancand tetra discus si congelata. Fara suparare...nu e un mit.
Ca nu sunt galbeni pe piata...asta e alta treaba, sau ca se cer sume ireale pe pestii galbeni tocmai din cauza ca sunt puntini pe piata... si asta e alta treaba, dar nu ca nu sunt si ca se fac rosii daca mananca tetra discus...N-oi fi eu expert in discusi, dar nici chiar asa. Pana la urma voi gasi. E o chestiune de timp. Si nici sa dai 80-100 euro pe un peste. Sau sa platesti galbeni...si sa primesti caca-maca. Caci unii nu prea inteleg notiunea de "galben".
Dar revenind la oitele mele, deocamdata ma bucur ca am din nou cativa pestisori in acvariu, ma bucur ca s-au adaptat cativa si sper ca pe viitor sa fiu mai destept si sa invat din greselile proprii. Acum am doua surse de oxigen total independente, am aruncat o mare parte din plante, am desfiintat sistemul CO2, schimb apa mai des si asa cum m-au sfatuit unii colegi, nu mai rasfat pestii chiar asa de mult, pentru ca(virgula), cu cat ii pup mai mult in fund, cu atat sunt mai sensibili. Nu imi voi achizitiona nici sistem de osmoza, pentru ca din nou nu as face altceva decat sa sensibilizez pestii. Care traiesc bine, care nu...fie-le tarana usoara.
Multumiri inca odata celor doi colegi saritori, poate candva le voi putea intoarce favoarea.
Sa auzim numai de bine!

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vinerea neagra
PostPosted: Sun Dec 01, 2013 3:56 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Am spus, ca sper sa nu fiu nevoit sa mai postez aici, dar iata ca o turnura pozitiva ma obliga s-o fac.
As dori sa-i mai multumesc pe aceasta cale si lui @Albino, coleg care s-a tinut de cuvant si mi-a donat cei patru pestisori promisi! Incet-incet se contureaza la orizont o echipa(supa, -cum ar spune @ADX :D ), din care unii indivizi chiar au inceput sa se dezvolte frumos. Asa cum m-a incurajat si @drdiscus, sper ca peste un an sa am din nou cativa indivizi frumosi si sanatosi.
Sa auzim de bine!

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group