It is currently Fri Mar 29, 2024 8:58 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Vinerea neagra
PostPosted: Fri Aug 09, 2013 9:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Dragi colegi,
Pot sa spun ca de la moartea mamei mele din 1997, nu am mai avut parte de o asemenea durere sufleteasca, o mahnire adanca ce nu imi va iesi degraba din suflet si minte.
Pe azi dimineata s-a produs o nenorocire: mi-au murit toti discusii din acvariu.
Inexplicabil furtunul de aerare s-a fisurat pe undeva si au ramas fara oxigen. Treaba s-a petrecut in timpul noptii deoarece aseara inca era totul in regula.
Pestii achizitionati cu mici averi, frumosi foc, exemplare superbe, zac acum toti pe fundul acvariului.
Fiind barbat nu m-am apucat sa plang, dar nici mult nu imi lipseste.
E o lovitura mare, deoarece in primul rand mi-e mila de pesti, in al doilea rand erau agoniseala a vreo 4 ani. Bani stansi cu greu, facuti din ciubucuri, din extra munca, ca din salar nu mi-am permis sa iau. Acum s-au dus.
Primul gand care mi-a sarit in cap, era ca renunt. Dar am renuntat la acest gand.
Nu stiu cum voi face...
Oricum momentan nici chef de viata nu mai am, daramite....urma sa plec putin in concediu.
Va salut cu respect.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vinerea neagra
PostPosted: Fri Aug 09, 2013 11:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Sep 10, 2011 7:42 pm
Posts: 560
Location: Craiova
Imi pare rau, dar capu' sus si priveste inainte! Totul este efemer pe lumea asta. Important este sa sti ce ai de facut in continuare, iar ca lectie invatata: TREBUIE SA AI DOUA SURSE DE OXIGEN.
Iti doresc sa treci repede peste eveniment si succes in noul proiect care sunt sigur ca o sa apara!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vinerea neagra
PostPosted: Fri Aug 09, 2013 11:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
cunosc senzatia...sunt de-acum calit in astfel de situatii...eu recomand clientilor mei sa foloseasca la acvariile cu discusi aer din 2 surse independente, daca "pica" una din diferite motive atunci ramane cealalta si poti interveni in timp util sa remediezi problema, fara sa ai pierderi. la concluzia asta am ajuns din proprie experienta, in urma unor pierderi care puteau fi evitate daca as fi avut inca o sursa de aer(de obicei, ulterior, a doua sursa de aer era data de un filtru rapid intern, care trage printr-un furtunas aer si improasca un jet de apa si bule de aer in acvariu).
ce pot sa spun... e greu de vorbit in astfel de momente...trage puternic aer in piept si capul sus!

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vinerea neagra
PostPosted: Fri Aug 09, 2013 2:23 pm 
Offline

Joined: Fri Jun 04, 2010 8:56 am
Posts: 374
Location: Neamt
Imi pare sincer rau Romeo. Stiu si eu cum e sa pierzi ceva la care tii foarte mult. Ce pot sa-ti spun este ca acvaristica inca modeleaza caractere, asa ca sfatul meu e sa treci cat mai repede peste asta, gandeste-te la o a doua sursa de aer (fitru rapid, ce ti-a recomandat si Ciprian) si fugi in concediu. Cand revii si esti pregatit iti donez catva din pestii pe care ii am cu mare placere


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vinerea neagra
PostPosted: Fri Aug 09, 2013 6:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Oct 14, 2010 3:43 pm
Posts: 169
Location: london
Simt cu tine , odata am pierdut un discus asa si m-i s-a rupt inima . Ce sa zic .... sunt si cazuri mai nasoale intamplate azi http://www.timponline.ro/o-durere-atat- ... fierbinte/

Capul sus


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vinerea neagra
PostPosted: Fri Aug 09, 2013 8:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Stiu si eu, ca si multi altii, cam cum te simti.
Am facut si eu pocinogul asta, dar am invatat: e foarte riscant sa tii asa de multi pesti in acelasi acvariu incat sa nu le ajunga aerul cel putin pana-i revezi, daca se opreste aerisirea, mai ales daca-s aceia toti pe care-i ai.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vinerea neagra
PostPosted: Sat Aug 10, 2013 12:09 am 
Offline

Joined: Sat Aug 04, 2012 3:34 pm
Posts: 319
Location: Brasov
Imi pare sincer foarte rau de ceea ce ti s-a intamplat,dar capul sus,fii tare iti doresc sa treci cu barbatie de acest eveniment cu totul si cu totul nedorit,si eu am pierdut cativa discusi de exceptie din cauza unor achizitii care erau purtatoare sanatoase de ciuma discusului, si desi a trecut ceva vreme din ianuarie 2013,cu greu mi-am revenit abia acum. Stiu mai mult ca sigur ca nu ai sa renunti,asa ca iti doresc mai mult noroc in continuare.

_________________
"Satisfacerea unei pasiuni oarecare inseamna fericire."
Stendhal


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vinerea neagra
PostPosted: Sat Aug 10, 2013 1:05 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Dragilor,
Adevarat ca numai acela poate intelege ce simt acum, care a trecut prin asa ceva.
La cei norocosi care nu au trecut prin asa ceva, le recomand sa fie mai precauti decat mine si le spun ca nici nu-si pot inchipui ce sentiment nasol e. Va dau dreptate celor care m-ati sfatuit sa am doua surse de oxigen, va fi o invatatura de minte si am s-o respect de acum cu sfintenie. Din greseli invata omul.
Va multumesc din suflet pentru cuvintele frumoase si sprijinul moral acordat si asa cum e si normal, acum e cel mai mare nevoie cand sunt in agonie. Pentru ca in cuvinte nici nu pot exprima cat de ravasit mi-e sufletul. Eram atat de aproape de varf...aveam ceata pe care mi-am dorit-o, chiar imi spuneam ca doar DOI mai lipsesc...doi galbeni ca lamaia.
In 4 ani de cand "am ajuns in varf" sa spun asa si m-am ocupat intens de discusi, am cheltuit o groaza de bani scimband si schimband pestii pana cand mi-am rafinat gustul si am obtinut ceea ce mi-am dorit. Ultima suta mai era sa fie perfect...Dar n-a fost sa fie.
De cand ma stiu pe lume am crescut intre acvarii, o viata traita intre pesti, am pierdut multi, dar acestia de patru ani erau ca si copii mei, erau parte din viata mea, beneficiau de o atentie speciala din partea mea. Asta inseamna un hobby adevarat, o pasiune. I-am iubit deadreptul, si sa-i vad pe toti dusi...Groaznic.
Chiar daca multi nu stiu, pentru ca nu am prea avut timp sa imi fac blog, sa imi prezint acvariul, sau acvariile, dar va spun acum, este pasiunea mea suprema si de cand m-am axat pe discusi eram parca si mai inrobit de acest hobby. Sunt acvarist de o viata, insa discusi doar de patru ani tin, insa simteam ca e varful icebergului pentru mine. Niste pesti dom'le de toata splendoarea, ceva de mult visat pentru mine. Iar acum...
Probabil cel mai greu totusi e cu partea financiara, deoarece pesti sunt de vanzare cati vrei si de care vrei sau de unde vrei. Insa nici poveste sa pot investi din nou cat am pierdut. M-am gandit ca o voi lua de la capat asa cum imi dicteaza inima si sufletul, dar, pana sa ajung inapoi la ce a fost, va trece ceva vreme. Asta nu din cauza ca nu as gasi pesti la fel de selecti, ci pentru ca acei pesti selecti costa o caruta de bani pe care nu-i am. Nevasta, copil, casa de tinut, rata la banca, toate-toate...sunt ca tot romanul, iar salarul ajunge si nu ajunge din 15 pana in 15. Ehhh, asta e.
Si ca sa va dau de stire: nu furtunul era de vina ci membrana din vibrator. Am un Tetratec APS 400 care pe o iesire baga intr-un acvariu si pe cealalta iesire in alt acvariu. Ghinionul a fost ca membrana care baga la discusi a cedat azi noapte si asta a fost. O voi schimba si incepand de acum voi pune in functiune doua vbratoare cu doua iesiri pentru fiecare bazin. Asa cum domnul Ioan a sugerat, sa am rezerva pana cand revad acvariul. Ma gandesc doar ca si din cauza unei pene de curent se pot intampla astfel de nenorociri...

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vinerea neagra
PostPosted: Mon Aug 12, 2013 4:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Imi pare sincer rau de ce ai patit, cunosc sentimentul....cu varf si indesat :( ... viewtopic.php?f=18&t=5152 ... mai multa precautie si capul sus...

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vinerea neagra
PostPosted: Sun Aug 18, 2013 9:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
De citeva zeci de ori au ramas si bazinele mele fara aer, uneori cite o saptamina probabil, ultima oara s-a intimplat acum vreo citeva saptamini cind am fost la mare si dintr-un motiv sau altul a cazut siguranta si toate prizele s-au oprit. Posibil sa fi stat fara aer chiar cca doua saptamini in acest ultim caz dar niciodata nu am avut pierderi, cel mult citiva pesti care se imbolnavesc datorita conditiilor precare. Mult mai rau am gasit pestii cind am lasat o alta persoana sa ii ingrijeasca decit daca au ramas singuri eventual doar cu cite un hranitor. Tot ce trebuie pt a nu fi decese in bazine in astfel de cazuri este sa nu fie aglomeratie foarte mare. La mine erau cca 20 de maturi si juvenili peste 10-12 cm intr-un bazin de 500 litri, 7 juvenili de 11-12 cm in alt bazin de 160 litri, vreo 15-20 de pui de 7-8 cm intr-un bazin de 100 litri (pe astia i-am gasit cam praf dar nu murise nici unul cu toate ca ulterior a trebuit sa omor eu o parte) si 6 juvenili de 9-10 cm intr-un bazin plantat de 240 litri.
Imi pare rau pt pierderea ta dar cel mai bine este sa nu fie pestii foarte aglomerati daca nu vrei sa ai pierderi in astfel de cazuri. Inca un sfat util este ca atunci cind sunteti plecati in concediu sa nu lasati un necunoscator sa aiba grija de pesti , mai bine ii lasati singuri mai ales daca lipsiti mai putin de 2 saptamini si nu aveti pui mai mici de 2-3 luni.
Capul sus, in citeva luni vei avea niste discusi mai frumosi si mai promitatori decit cei pierduti deoarece discusii pe care i-ai pierdut ti-au mai lasat totusi ceva,....experienta si cunostintele acumulate.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group