It is currently Fri Mar 29, 2024 12:44 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Moarte rapida si neasteptata
PostPosted: Tue Dec 17, 2013 9:51 pm 
Offline

Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Posts: 79
Location: botosani
Detin un bazin plantat CU DISCUSI, stiu e greu de tinut dar nu imposibil. Toate bune si frumoase pana duminica, cand Masculul dominant a murit subit. sa va povestesc cum s-a intamplat:
Miercurea trecuta am achizitonat 20 si ceva de neoni pe care i-am pus in bazin. Atunci cand i-am pus am observat ca discusii ii vanau sa ii manance.Pana vineri cand am am facut schimbul saptamanal de apa mai erau doar 12 neoni , tot miercuri sau joi am achizitionat si o pereche de pigeon. Toata lumea bucuroasa veseli si flamanzi. Sambata am petrecut ceva timp in fata acvariului sa privesc noile achizitii. Nimic neobisnuit in bazin nici un fel de boala. Duminica dimineatza i-am hranit toata lumea a mancat inclusiv perechea noua. Apoi am plecat in delegatie. Duminica seara m-a sunat sotia: Masculul dominat "solid blue" are burta umflata,ochii bulbucati si sta cu capul in jos nu se misca de pe fundul acvariului si respira fff greu si in zece minute a murit.
Culmea sambata am facut si o filmare.parca as fi stiut.
Parerea mea este ca ori sa inecat cu un neon sau a facut o ocluzie intestianala , pestii ii hranesc de 2 ori pe zi cu tetra discus si o data pe saptaman inima de vita.
poze cu discusul in ultimele momente:
https://plus.google.com/106885550598780 ... JBUYD1AUj2
Si bazinul sambata:

Voi ce parere aveti ? Ce a avut de a murit asa de repede.??


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Moarte rapida si neasteptata
PostPosted: Tue Dec 17, 2013 10:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Si mie imi plac discusii pe albastru dar se pare ca nu prea am noroc la ei, poate nu sunt compatibili in orice conditii, sunt mai sensibili, fa o autopsie ceva sa stii pe viitor, e pacat, colegii cu experienta isi vor exprima parerea cu siguranta! R.I.P. :sorry:

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Moarte rapida si neasteptata
PostPosted: Wed Dec 18, 2013 3:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Probabil ocluzie.Odata pe zi este bine sa le dai artemia congelata pentru a preveni ocluzia.A murit cel dominant pentru ca probabil manca cel mai mult.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Moarte rapida si neasteptata
PostPosted: Wed Dec 18, 2013 5:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Daca Tetradiscusul nu este inmuiat inainte de administrare urmatorul decedat va fi tot unul dintre cei mari.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Moarte rapida si neasteptata
PostPosted: Wed Dec 18, 2013 8:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 27, 2011 12:52 pm
Posts: 883
Location: pitesti
Ai vazut ca papa neonii si tu i ai lasat acolo?R.I.P.

_________________
http://adi74.sunphoto.ro/discusi

https://www.facebook.com/Discus-Pitesti-Romania-231576793874044/?ref=aymt_homepage_panel
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.231688277196229.1073741828.231576793874044&type=1&l=be71b6b905


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Moarte rapida si neasteptata
PostPosted: Wed Dec 18, 2013 9:07 pm 
Offline

Joined: Fri Jun 03, 2011 10:19 pm
Posts: 79
Location: botosani
Dr.discus cred ca ai dreptate. El manca cel mai mult dintre toti,el manca foarte repede apoi ii batea pe ceilalti si nu ii lasa sa manance. Dupa ce se satura pur si simplu ii pazea pe ceilalti sa nu manance.

ida74 - nu am vazut efectiv cum papa neonii ci doar am constatat ca numarul lor scade.si am sperat ca ii fugaresc doar si ca nu ii manaca.
Nu am stiut pana acum ca tetradiscus trebuie inmuiat in prealabil.
De unde pot cumpara artemia congelata??


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Moarte rapida si neasteptata
PostPosted: Thu Dec 19, 2013 10:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
De la @sacalu.Vezi la anunturi permanente.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group