It is currently Thu Mar 28, 2024 11:48 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Otraviti...dar cu ce?!
PostPosted: Sat Apr 04, 2015 11:00 am 
Offline

Joined: Fri Jan 09, 2015 12:25 pm
Posts: 16
Location: Bucuresti
Salutare!

Aveam intr-un acvariu semiplantat (2 echiodorusi si un ciomag) 5 Red Melon si 8 RSG F1 intre 9 - 12 cm. Am schimbat apa aseara (direct de la robinet, trecuta prin filtru de carbune + din ala de bumbac sau ce-o fi), am pus nitel biotopol si m-am culcat. Dimineata, 4 RM plus 2 RSG morti iar restul respirau f repede la suprafata.
Ce mama dracu or fi pus astia in apa?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Otraviti...dar cu ce?!
PostPosted: Sat Apr 04, 2015 1:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Prefiltrarea formata din filtru de bumbac+carbune... de cat timp o folosesti si cum ii faci "mentenanta" ? Aceste prefiltrari retin mizeria (bumbacul), iar carbunele unii compusi chimici....dar la un momentdat ajung la un nivel de colmatare...apa care sta in filtre .. cateva zile, sigur este incarcata biologic de no2, no3, rezultata din descompunerea mizeriei din aceste prefiltrari. Inainte de fiecare schimb de apa trecut prin aceste filtre, recomand a se lasa 2-3min sa curga apa cu presiune prin aceste prefiltrari la canal inainte de a alimenta bazinele. Carbunele activ...stiu ca are si "reversul"...adica...dupa colmatare, poate elibera tot ce a adunat... se poate sa nu fie doar vina celor de la "apa". Cel mai bine faci niste teste la apa din bazin, la apa de la retea si la apa care iese din prefiltrare....poate vei gasi un raspuns acolo.
In roman, de mai multe ori am avut probleme din cauza apei de la retea...in cazul meu, a fost vorba de o intoxicare din cauza sulfatului de aluminiu in doze foarte mari...

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Otraviti...dar cu ce?!
PostPosted: Sat Apr 04, 2015 3:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Salut,

Neplacuta treaba. Posibil sa nu fie din cauza schimbului de apa. Spun asta pentru ca un amic din Bucuresti a patit ceva asemanator dar fara sa faca vreun schimb de apa. Avea pesti din doua surse, stabilizati, se hraneau, erau fericiti. Seara au fost bine, a doua zi dimineata i-a gasit pe cei mai multi cu "rotile in sus" si unii aratau ca si cum ar fi murit de ore bune(conform spuselor lui). Cei ramasi in viata si-au revenit pana seara.

Verifica si ce spune Mustang legat de vechime si colmatare. Interesant e ca ai folosit si conditionator pe langa filtrare, si de asta sunt un pic sceptic ca-i apa in sine de vina, presupunand ca-i filtrul ok.

In general, dupa un schimb cu apa curata ar trebui sa se simta bine. Stau ceva retrasi pentru ca se lipesc si bule de aer de ei, apoi incep sa zburde. Daca problema a fost apa din retea, in curand or sa inceapa "reclamatiile" pe forumuri, mai ales ca Bucurestiul e mare si nu esti singurul care a schimbat apa. Acum vreo 3 ani a fost o problema cu apa din retea, cand multora din Bucuresti (in special) le-au murit pesti in urma schimbului de apa. Asta se petrecea dupa inundatii in urma topirii zapezii. Multa lume a blamat sulfatul de aluminiu ca fiind sursa problemei. Nu exclud asta dar sunt un pic sceptic, pentru ca se foloseste la coagularea suspensiilor din apa, care apoi precipita(in bazinele lor) si in retea n-ar trebui sa se regasesca in doze problematice...se foloseste si in produse de uz acvaristic pentru limpezirea apei gen "aquaclear".

Alte posibile surse de probleme ar putea fi intreruperea alimentarii cu energie electrica pe timpul noptii, toxine in aerul din camera(diluanti etc.) sau sa fi fost "foarte imbuibati" si noul schimb sa-i streseze(bule de aer, diferenta mare de temperatura finala in apa din acvariu). Ultima varianta am patit-o acum cateva luni cu niste xipho la un schimb masiv de apa...cred ca a sunat telefonul sau ceva si am uitat sa stau cu ochii pe acvariu.

Poti sa te gandesti ce ai facut diferit(daca) si poate-i dai de cap. Sau ramane de vazut daca au mai patit si alti acvaristi din Bucuresti acelasi lucru dupa schimbul de apa.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Otraviti...dar cu ce?!
PostPosted: Sat Apr 04, 2015 3:53 pm 
Offline

Joined: Fri Jan 09, 2015 12:25 pm
Posts: 16
Location: Bucuresti
Salut!
Va multumesc pt raspunsuri.
Intreruperea cu energie cade, ca mai am inca 2 acvarii in casa (unul tot cu discusi si unul cu scalari) si sunt in regula. Am facut schimbul doar la asta , de aia am suspectat apa...Noroc ca nu m-a lasat doamna si stapana mea sa nu schimb si la celelalte :)) , ca oricum aveam de gand sa umblu "mai adanc" la ele azi.
Carbunele si bumbacul le am cam de 2, maxim 3 luni, cu schimburi la 2-3 zile. Acum, ca mi-a bagat Mustang ghimpele in inima, am sa le inlocuiesc oricum.
Filtrarea la acvariul asta (280 l), zic ca e ok...un Tetratec 1200 si un jbl 1500 pline cu matrix si siporax


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Otraviti...dar cu ce?!
PostPosted: Sat Apr 04, 2015 4:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
In afara de tema, insa nu complet:
daca vrei sa inveti ceva folositor pentru viitor, fa rost de cel mai bun carbune activ pe care ti-l poti permite, sa zicem minim 500 ml, pune-l intr-un tub cu diametrul sub 5 cm, T-8; T-5, lasa sa treaca 1 L permeat in circuit inchis prin el si verifica la care viteza a apei iti ramane apa incolora dupa filtrare, daca pui o picatura de albastru de metil la intrarea in filtru.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Otraviti...dar cu ce?!
PostPosted: Sun Apr 05, 2015 11:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Intrebare: ce crezi tu, ce opresti cu prefiltrarea cu carbune si asa zisul bumbac, din ce vine pe robinet? Eu nu folosesc asa ceva; e drept ca am patit-o si eu cu niste ciclide anul trecut, tot asa, dupa un schimb de apa au inceput sa moara vazand cu ochii...dar cred ca nu schimbam nimic nici daca aveam ceva prefiltru. Am masurat atunci pe loc nivelul de amoniac din apa si spre surprinderea mea, apa a venit direct din robinet cu continut ridicat de amoniac. Nu ai de unde sa prevezi astfel de situatii. Din pacate. Sigur a venit ceva ce nu a putut opri prefiltrul. Imi pare rau pentru pierderea suferita.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Otraviti...dar cu ce?!
PostPosted: Mon Apr 06, 2015 1:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Sti cumva ce pH aveai in acvariu inainte sa schimbi apa? Poti sa specifici, procentual, cata apa ai schimbat?
Umbla o vorba acu multa vreme ca nu e bine sa faci schimb de apa 50% la acvariu. Sau 25 sau 75%. Explicatia este ca apa se acidifica in acvariu daca sta mai multa vreme fara sa fie schimbata. La pH sub 7 amoniul se transforma in nitrit si nitrat. La pH peste 7 se transforma direct in amoniac care este pe departe mai toxic decat substantele anterior enumerate.Daca schimbi 25%, pH-ul nu creste destul. Daca schimbi 75% elimini amoniul . E posibil ca aceasta sa fi fost cauza pierderii tale.
Odata cu adaugarea apei proaspete, pH-ul creste. Daca a mai ramas destula apa veche, se formeaza destul amoniac cat sa-ti dea pestii peste cap...
E doar o teorie, se potriveste cu cazul tau?

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Otraviti...dar cu ce?!
PostPosted: Mon Apr 06, 2015 11:27 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Romeo wrote:
Intrebare: ce crezi tu, ce opresti cu prefiltrarea cu carbune si asa zisul bumbac, din ce vine pe robinet? Eu nu folosesc asa ceva; e drept ca am patit-o si eu cu niste ciclide anul trecut, tot asa, dupa un schimb de apa au inceput sa moara vazand cu ochii...dar cred ca nu schimbam nimic nici daca aveam ceva prefiltru. Am masurat atunci pe loc nivelul de amoniac din apa si spre surprinderea mea, apa a venit direct din robinet cu continut ridicat de amoniac. Nu ai de unde sa prevezi astfel de situatii. Din pacate. Sigur a venit ceva ce nu a putut opri prefiltrul. Imi pare rau pentru pierderea suferita.

Romeo...ai fi mirat daca ai vedea cum arata un astfel de prefiltru chiar si dupa cateva utilizari. Borcanele din plastic in care se monteaza filtrele fiind transparente poti vedea cu ochiul liber culoarea filtrelor (mai ales a celor pentru filtrarea mecanica). Este adevarat ca filtrele folosite de colegul nostru (bumbac si carbune) actioneaza doar asupra catorva elemente nocive din apa de retea, dar asa cum a mentionat si colegul @Ioan.c pentru ca acestea sa devina cat mai eficiente conteaza foarte mult si timpul de retentie al apei prin aceste filtre, cu cat apa parcurge mai greu(incet) prefiltrul, cu atat mai eficienta este prefiltrarea avand timp sa elimine carbunele clorul, etc..
Eu folosesc ca si prefiltrare la fiecare bazin al meu :
1. Sterasyl
2.Carbune activ + plasa 5 microni
Citeste un pic despre eficienta fiecaruia si eu zic ca si pentru putinul care il face, se merita utilizarea acestor prefiltre nu doar pentru acvarii cat si pentru apa utilizata de la robinet.
Dupa cele experimentate recent de catre mine, la acvarii folosesc prefiltrarea sus mentionata, apa iesita din aceasta prefiltrare imi intra in osmozor....si folosesc strict apa de osmoza combinata cu apa prefiltrata(daca e cazul).

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Otraviti...dar cu ce?!
PostPosted: Mon Apr 06, 2015 3:23 pm 
Offline

Joined: Fri Jan 09, 2015 12:25 pm
Posts: 16
Location: Bucuresti
@harry-ab
Salut!
PH-ul il am 6.5. Facusem teste cu o zi inainte si aveam NO2 - 0 si NO3 sub 10 mg/l.
Am schimbat aproximativ 40 %. Deja era automatism :))

Am experimentat sambata ceva. Am schimbat 80% din apa aia, cu acelasi prefiltru, si am bagat 2 BD de imi ramasesera in urma si erau bine mersi si azi dimineata. Deci tot la apa ma duce gandul.

Iar cat despre volumul care trece prin prefiltru, n-am masurat exact, dar imi ia aproape o ora sa schimb aprox 120 l


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Otraviti...dar cu ce?!
PostPosted: Mon Apr 06, 2015 5:07 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 11, 2010 10:43 am
Posts: 82
Location: bucuresti
Este ceva cu apa din Bucuresti, cel putin in sectorul 4 si in 5, am observat si eu la schimburile de apa ca nu se simt ok discusii


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group