It is currently Fri Mar 29, 2024 2:15 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Premiere în discusăria românească.
PostPosted: Thu Feb 07, 2013 1:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Există unele evenimente importante, care apar în forum, se trec cu vederea și se uită, cu toate că reprezintă salturi uriașe în hobbyul nostru.
E mare păcat că se pierd în ceata trecutului. Ar fi folositor pentru noi să știm acum ce s-a întâmplat cu decenii în urma în acvaristica românească, cine a avut succese importante și când.
Aș dori să propun înființarea unei liste, la a cărei constituiri să contribuie cat mai mulți forumisti cu idei și propuneri, ca să devină cat mai apropiată de ideal, dar să poată totuși lua ființă încă în acest "deceniu" ;)
Ar fi poate folositor să fie notate evenimentele demne de a aparea in lista pe baza votării lor de către noi, în funcție de ce și cat ne este de important, dar fără să fie atribuită importanței o valoare concretă, pentru a nu da ocazia la corupție sau invidie. La urma urmei știm fiecare ce are și ce nu are valoare, în fucție de gusturile fiecăruia, care, după cum bine știm toți, nu se discută.
Un topc adiacent ar putea fi folosit de către forumisti pentru propunerile care s-ar supune votării.
Lista va avea o valoare cu atât mai ridicată, cu cat va fi alcătuită mai cu sânge rece, lucid, fără orgolii mărunte. Trebuie să ne gândim că avem de format un nume în lumea care traduce și citește ce scriem.
Respectati-va forumul, pe voi inșivă, și veți fi respectați in toata lumea!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Premiere în discusăria românească.
PostPosted: Thu Feb 07, 2013 4:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
De acord cu tine Ioane si daca ar fi sa vorbim doar de ultimul eveniment tot ar merita deschis acest topic.
Citind posturile de pe un forum de afara mi-am pus intrebarea, oare de ce nu le-ar citi ei pe ale noastre? Oare de ce nu i-ar trimite googalul aici cand il intreaba cineva despre acel eveniment.?
Cu voia sau fara voia autorului evenimentului in cele ce urmeaza am sa-l fac public invitandu-l apoi sa-l comenteze in primul rand aici printre romani.
Iata despre ce este vorba; de cateva zile in acvariul colegului nostru @harry_ab 2 perechi de heckeli salbatici isi pazesc pontele. Ati citit bine, sunt 2 perechi. Daca reproducerea heckelului in acvarii se numara pe degete, cred ca 2 perechi la acelasi crescator este unic in lume. Mai departe il las lui placerea dar mai ales obligatia de a pune aici filmele de pe youtube cu perechile in cauza si eventual de a tine un jurnal cu evolutia pontelor.
Felicitari Harry!!!
Dupa ce acest topic isi ia viteza il rog pe ADX sa il mute acolo unde ii este locul.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Premiere în discusăria românească.
PostPosted: Thu Feb 07, 2013 7:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Asta da premiera :appl:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Premiere în discusăria românească.
PostPosted: Thu Feb 07, 2013 7:59 pm 
Offline

Joined: Fri Jun 04, 2010 8:56 am
Posts: 374
Location: Neamt
Toata stima pentru colegul Harry. Asteptam cu sufletul la gura noutati.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Premiere în discusăria românească.
PostPosted: Thu Feb 07, 2013 9:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Meritele si onorurile de abia acum vor incepe sa curga, faptul ca s-a intamplat aceasta minune denota maturizarea acestei pasiuni in lumea discusarilor si pe meleagurile noastre, lucru care ne face si mai mandri.

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Premiere în discusăria românească.
PostPosted: Thu Feb 07, 2013 10:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Ioan C. wrote:
"Există unele evenimente importante, care apar în forum, se trec cu vederea și se uită, cu toate că reprezintă salturi uriașe în hobbyul nostru.
E mare păcat că se pierd în ceata trecutului. Ar fi folositor pentru noi să știm acum ce s-a întâmplat cu decenii în urma în acvaristica românească, cine a avut succese importante și când.
Aș dori să propun înființarea unei liste, la a cărei constituiri să contribuie cat mai mulți forumisti cu idei și propuneri, ca să devină cat mai apropiată de ideal, dar să poată totuși lua ființă încă în acest "deceniu" ;) "
Eu credeam ca o sa incepem cu primi discusi din Romania , sau ceva de genul .
Nu sa sarim brusc la ceva , care sa intamplat de 3-4 zile .
(Este intradeva foarte rar la Heckeli , cum am mai scris cam 10 )

Nu am scris nimic , pentru ca am discusi de 8-9 ani .
Primi pesti ii primisem acum 22 de ani , dar am avut o pauza de 12 ani in domeniu .

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Premiere în discusăria românească.
PostPosted: Fri Feb 08, 2013 1:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Aș dori să propun înființarea unei liste, la a cărei constituiri să contribuie cat mai mulți forumisti cu idei și propuneri,

Ce e atat de greu de inteles din fraza asta "fratilor"??? Cand o sa terminati cu intepaturile si intradevar o sa facem/faceti CEVA?????

Din cate "pricep" eu, ca un idiot ce sunt, din fraza de mai sus se intelege... invitatia la o "sezatoare"... in care fiecare sa isi depene amintirile si in urma carora... sa se faca o selectie si "o lista notabila"!
Nu a zis nimeni ca e obligatoriu sa incepi cu "primii discusi din Romania".... ci sa povestesti "inceputurile" si cate ceva din experienta proprie.... e asa de greu?
MAX de exemplu.... amintea de un crescator vechi din Sibiu... si Marius a amintit de el: bun de bagat in lista: poate sunt mai multi...
DiscusMania... poate "povesti" despre primul import facut sau prima incrucisare realizata cu succes: bun de bagat la "lista"...
Tu Aron... treci la "lista" realizarile tale cu salbaticii....
Si mai sunt destui... sau destule evenimente, unele dintre ele banate sau blamate....:
- primul "import de Xingu in tara" si ce s-a ales de el...
- primii pesti deparazitati...
- prima vizita la crescatorii renumiti de afara si urmarile...
- prima intrunire a DCR-ului...
- chiar si data infiintarii unui forum dedicat in exclusivitate e buna de bagat in lista...
- prima participare a unui roman la o expeditie pe Amazon...
Cum ziceam: sunt multe de spus.... vointa sa fie! Avem avantajul chiar prin faptul ca avem o rubrica in engleza.... multe forumuri straine nu o au. In schimb "cei de afara" AU ALTCEVA: AU UNITATE... si as aminti aici "gestul" unui coleg forumist Michal.... care fiind pe Amazon intr-o expeditie... nu a uitat sa scrie pe nisip numele clubului sau din Polonia si sa il posteze prietenilor zicand doar: "DCR" a fost aici...
"Uitam" prea multe si prea repede.... multumindu-ne sa spunem un simplu Waw, sau Nice... celor care "pierd timpul" si posteaza pe forum noutati sau... pur si simplu impartasesc cu noi ceea ce ei au sansa sa vada si altii nu. Spun asta ptr ca mi-am amintit si de Yann printre altele.... vazand ca a "supus atentiei" filtrele FluvalG inca din 2010! Eu stiu de ele insa de la Pomi... si de pe un alt forum intradevar... dar pot spune ca isi fac treaba excelent contrar afirmatiilor postate aici in forum... tocmai datorita faptului ca... inca sunt singurele filtre care iti masoara conductivitatea in timp real! Conductivitate care... de multe ori nu e luata in seama de multi.
Experienta personala sau "istorie" in ceea ce priveste discusul... nu am, asa ca nu pot contribui cu multe la "lista" dar sunt destui dintre cei vechi care isi pot asterne din amintiri, ramanand astfel marturie in timp... vorba aceea: murim dracului maine-poimaine si nu o sa mai stie nimeni de noi.... sau ce am facut o viata!
Asta daca exista vointa si interes... bineanteles!

As mai veni cu o propunere, daca imi este permis, ca sa va dati seama "ce mica" e lumea discusului din Romania: faceti fiecare o lista personala de 10 persoane, aleatorie... persoane pe care fiecare dintre voi le considerati "discusari" sau... persoane ale caror sfaturi le urmati (spun asta si din prisma incepatorilor), daca as cere sa puneti 20 de persoane... v-ati da seama ca nu aveti atatea persoane sa puneti!
O zi buna tuturor....

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Premiere în discusăria românească.
PostPosted: Fri Feb 08, 2013 1:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Da, cam așa ceva mi-am închipuit că ar fi bine să facem, o listă cu ziua, luna și anul, urmate de eveniment, omul în cauză și o descriere mai mult sau mai puțin sumară, în funcție de cat de vorbăreț (scriitor) este autorul.
O istorie a discusariei romanești. Documente scrise ar avea o valoare foarte mare în acest context.
Cred că va fi deosebit de greu să găsim așa ceva.
Va rog să nu va sfiiți să aduceți idei noi, încă suntem la început, este loc de mult mai mult pro și contra, dar ar fi onorabil pentru noi să discutăm constructiv, în loc să ne certăm destructiv.
Ca să se poată consemna la data corectă evenimente petrecute la o dată anterioară ultimei apariții din listă, ar trebui să poată muta administratorul postul respectiv între datele dinaintea și din urma petrecerii acelui eveniment.
Administratorul nostru se menține în umbră, dar din acest moment este invitat special să ia pana si să ne scrie dacă este posibil ceea ce ne propunem noi, ca să nu ne trezim cu planurile pe apa Sâmbetei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Premiere în discusăria românească.
PostPosted: Fri Feb 08, 2013 9:43 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Din pacate, administratorul din umbra nu poate modifica data posturilor, astfel incat sa le schimbe ordinea in topic. Macar sa se adune intr-un topic separat, suficient de multe posturi scrise strict dupa un anumit format (format pe care vad ca deja l-ai propus, Ioane) si dupa aceea o sa gasesc eu o solutie pentru ordonarea evenimentelor in ordine cronologica.

In ceea ce ma priveste, eu am intrat in "lumea disusului" ceva mai tarziu, asa ca nu am multe de spus despre etapele din perioada de pionierat. Pot aduce, insa, o contributie modesta cu povestea de inceput a forumului, dar o sa-mi astept randul sa se ajunga acolo :)

Da, si pe mine m-ar interesa sa "ascult" istorisirile celor care i-au cunoscut personal pe pionierii acestui hobby... astept, deci, sa sparga cineva gheata, dar intr-un topic separat, cu un titlu gen Istoria discusului in Romania.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Premiere în discusăria românească.
PostPosted: Sat Feb 09, 2013 8:38 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Data, evenimentul, o descriere sumară.
Data, evenimentul, o descriere sumară.
Data, evenimentul, o descriere sumară.
Data, evenimentul, o descriere sumară.
Etc... etc... etc... etc... etc...
Pe scurt: o înșiruire de evenimente aflate în același post, care să umple o pagină întreagă.
Dacă apare cineva cu un eveniment petrecut la o dată aflată între cele menționate/listate mai sus, ar fi bine să poată fi pus acolo, între acele date, prin simpla editare. Aceasta presupune concepera listei ca un post, eventual chiar și conținând imagini, a cărui lungime să umple o pagină, continuarea listei urmând să fie postată pe pagina următoare, s.a.m.d.
Deci: nu data la care s-a postat să fie modificată, ci locul dintre datele din listă, la care va fi plasat evenimentul respectiv.
Discuțiile dinaintea și din urma propunerii listării și votării (fără note, ci doar cu "Da" sau "Nu"- însemnând: merită/nu merită să fie listat) importanței evenimentului ar trebui să fie purtate într-un topic asociat dar separat, pentru a se păstra o ordine a listei, care să permită o survolare cat mai ușoară și rapidă.
În comentariul din listă ar fi bine să existe trimiteri la topicul cu discuții, pentru cine caută amănunte suplimentare.
Bineînțeles că evenimentele trecute ar avea o importanță foarte mare, pentru că acestea sunt în pericol de dispariție și trebuiesc salvate, însă cel puțin eu personal mi-am dorit lista pentru a face posibilă menționarea unor evenimente actuale, importante pentru discusăria românească, în cadrul acestui forum.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group