It is currently Thu Mar 28, 2024 11:04 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Subforum dedicat pentru salbatici
PostPosted: Wed Mar 06, 2013 1:07 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Multumesc ADX... ptr mine nu este praf pe nicaieri... dar ma intreb: cati din cititori stiu? De asta era bine de reamintit ;) Mai bine ca ai postat tu linkul ptr o "retrospectiva"... asa nu mai ies discutii ;)

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Subforum dedicat pentru salbatici
PostPosted: Wed Mar 06, 2013 10:16 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Are dreptate Harry-ab .
Sunt de acord !
Iar in cea ce priveste Discusul Adevarat am gresit :
De fapt este Heckel ul ( Symphysodon Discus ) restul sunt Symphysodon Aequifasciatus ..
:lol: :lol:
Sa nu uitam ca toti domestici provin din salbatici !

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Subforum dedicat pentru salbatici
PostPosted: Wed Mar 06, 2013 11:40 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Nimeni wrote:
Nu sunt nici rau intentionat.... nici sarcastic... dar vorba lui Atilla: ne transforman in "noi arienii si..... RESTUL"????
Sa ramanem totusi o familie indiferent de ce avem prin acvarii caci sunt lucruri mai importante care ne leaga.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Subforum dedicat pentru salbatici
PostPosted: Wed Mar 06, 2013 12:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
mariusvlad wrote:
Nimeni wrote:
Nu sunt nici rau intentionat.... nici sarcastic... dar vorba lui Atilla: ne transforman in "noi arienii si..... RESTUL"????
Sa ramanem totusi o familie indiferent de ce avem prin acvarii caci sunt lucruri mai importante care ne leaga.

La sta mă refeream şi eu.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Subforum dedicat pentru salbatici
PostPosted: Wed Mar 06, 2013 1:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Nu cred ca rostul acestei noi sectiuni a fost dezbinarea discusarilor din Romania, ci doar ajuta la o mai buna departajare a informatiei, la o mai rapida gasire a informatiilor despre anumite varietati mai dificile pe care le-ar cauta cineva vreodata.
Sa fim seriosi, toata lumea care are acum salbatici a avut odata si guppy in acvarii! Nici nu mai vorbesc de varietatile asa zise de cultura ale discusului!

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Subforum dedicat pentru salbatici
PostPosted: Wed Mar 06, 2013 1:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Nimeni (nu e vorba de colegu` :lol: ) nu s-a referit la vreo dezbinare, însă e aşa cum s-a scris aici
harry-ab wrote:
...Sa fim seriosi, toata lumea care are acum salbatici a avut odata si guppy in acvarii! Nici nu mai vorbesc de varietatile asa zise de cultura ale discusului!

Să nu uităm acest lucru.
Am scris mai multe, însă am şters acele rânduri pentru a nu se ivi vreo polemică.
Să avem cu toţii peşti frumoşi şi rotunzi indiferent de natura provenienţei lor.
PS. dacă Adam şi Eva au fost wild (F0, adevăraţii...) noi urmaşii lor ce suntem? Sau nu suntem?

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Subforum dedicat pentru salbatici
PostPosted: Wed Mar 06, 2013 1:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
harry-ab wrote:
Sa fim seriosi, toata lumea care are acum salbatici a avut odata si guppy in acvarii! Nici nu mai vorbesc de varietatile asa zise de cultura ale discusului!


:goodpost:
In fond... toti suntem "soferi"... indiferent daca avem Dacie sau Lamborghini....
Scopul topicului e clar inteles si chiar este foarte bun, avand in vedere inmultirea "wildzi-lor" cum zice un coleg. Dar cand vine cineva si iti spune ca "doar Ferrari e masina"... automat ca te intrebi: " Pai WW... ce :evil: este?.... Caruta?"
Comparativ... tot din "soferie" vorbesc: majoritatea dintre noi au facut Scoala de soferi pe Daciile ACR-ului.... Nu stiu pe nimeni sa fi facut practica pe Ferrari.

Asa ca sa lasam topicul asta asa cum este... fara "intepaturi gratuite".

O zi buna tuturor

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Subforum dedicat pentru salbatici
PostPosted: Wed Mar 06, 2013 1:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
aronmures wrote:
Ma bucur pentru o parte separata pentru salbatici ( Discusi adevarati ) .
Le gasesc mai usor asa !
F1 nu cred ca mai intra in categoria de salbatic , dar o evolutie frumoasa merita promovat la rang de salbatic ..

Acum am vazut si eu acest topic.De cati ani te ocupi de discusi, fie ei din plastic sau adevarati?Cati pui din discusii tai adevarati i-ai adus la stadiul de adulti cu o forma frumoasa?F1 sunt din PLASTIC.Cei care au discusi salbatici sunt superiori celorlalti crescatori?De ce?Ca trimit pui cu operculele defecte, sau foarte mici pentru ca nu sunt in stare sa-i ridice mai mult?In afara de Marius care este activ pe forum si sare in ajutorul tuturor, restul cremei discusarilor cu sange regal ce faceti?Ii puneti pe incepatori sa faca 100 de teste la apa.Si ce fac cu rezultatele?In loc sa-i incurajam sa bage banii in pesti mai mari si mai rezistenti, ii incurajam sa dea bani pe osmoza si teste sa si le bage in popou dupa ce le mor pestii.Eu sunt convins ca este o moda care va trece in cel mult 5 ani, crescutul discusului salbatic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Subforum dedicat pentru salbatici
PostPosted: Wed Mar 06, 2013 2:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
De cati ani te ocupi de discusi, fie ei din plastic sau adevarati?
De 8 ani .
Cati pui din discusii tai adevarati i-ai adus la stadiul de adulti cu o forma frumoasa?
Din 10 Nhamunda f1 care ii pastrasem pentru mine toti sunt mari si frumosi !
Cei care au discusi salbatici sunt superiori celorlalti crescatori?
Eu nu ma consider crescator de discusi , si nici superior nimanui .
Tin Discusi salbatici din HOBBY !
Daca se reproduc , asta e .
Este un hobby costisitor , asa ca mai umplu o gaura din pui vanduti .

Referitor la teste de apa :
E o parere personala , care am discutat cu toti deschis :
viewtopic.php?f=11&t=5446
Apa idela pentru discusi ..

"Eu sunt convins ca este o moda care va trece in cel mult 5 ani, crescutul discusului salbatic."
Eu sper sa nu dispara !
Pana se vor exporta , eu voi contua cu Hobby ul meu preferat !

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Subforum dedicat pentru salbatici
PostPosted: Wed Mar 06, 2013 3:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
A nu se înţelege greşit că atac personal pe cineva, însă abordarea acestui fenomen în felul în care s-a făcut, mi s-a părut deranjantă.
Eu m-am oprit cu comentariile în acest topic.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group