It is currently Thu Mar 28, 2024 3:40 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 50 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest fo
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 3:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Eu nu vreau să intru cu tine în conflict deoarece nu am pentru ce, însă dacă re-citeşti ceea ce am scris eu mai sus, îţi vei da seama că eu NU AM DAT VINA PE NIMENI, nici pe tine şi nici pe cei care la acea vreme nu m-au ajutat pe mine sau m-au luat peste picior.
Nu sunt nici ironic şi nici guru (cu toate că mi-ar place poate)
Fi calm!
Nu este niciun fel de miliţie, există liberă exprimare iar ce înseamnă acest forum pentru tine, vei afla singur.
Pentru mine acest forum este a 2-a mea famile, incluzând toţi membri ei.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest fo
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 4:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Totusi....nu inteleg cum ar fi putut fi blamat, unul din acesti crescatori care ti-ar fi oferit public un mod de a iti rezolva problema. Cred ca si cel mai "bine cunoscator" tamaduitor al Discusilor s-ar fi putut insela cu usurinta fiind vorba de a pune un diagnostic de la distanta.
Dar, de ce astepti ca ei sa fi avut "curajul" sa fi postat public, daca si tu punandu-te in locul lor, ai fi facut la fel pentru a nu iti fi afectat "statutul de crescator"....
Intradevar, poate la ce ar trebui lucrat la acest forum, si o dau ca o parere personala, ar fi creearea de "articole" mai ample, cu poze (exmeple sunt destule pe forum) si modalitati, posibilitati de tratare, astfel incat o anumita problema si rezolvarea ei sa fie inchegata intr-un articol cu date culese de pe forum. Uneori, asa cum zicea un coleg, anumite informatii sunt oferite sub forma de puzzle, dupa ce citesti N postari si topicuri reusesti sa ajungi la un numitor comun. Asta implica o lecturare si munca(timp) proprii dar "adevarul" exista.
Cred ca "crescatorii" ar trebui sa depaseasca teama de comentarii rautacioase si sa aiba o atributie generala la "lumea discusului in Romania", pentru ca nici un comentariu rautacios nu va reusi sa injoseasca sau sa "darame" o munca bine facuta a unui crescator.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest fo
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 4:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
reisz-medre wrote:
Pentru mine acest forum este a 2-a mea famile, incluzând toţi membri ei.


:appl:

Nu am ce comenta mai mult ... ce a spus Atti este mai mult decat as putea sa spun eu.
Fara studiu individual niciun forum din lume si niciun PM nu te ajuta pe cat ai nevoie, si
probabil niciun telefon.

O zi buna,
Dragos

P.S. ca tot ai pomenit de asociatie, inca este in lucru, si nu cred ca exprimarea ta
este una fericita, nu se inghesuie nimeni nicaieri si aceasta asociatie vrea sa faca ceva
pentru toti iubitorii de discus. Nu cred ca este corecta abordarea in subsidiar fata de
aceasta asociatie care inca nici nu s-a nascut.

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest fo
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 7:16 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Oct 03, 2010 11:06 pm
Posts: 391
Location: Constanta
Fara acest forum nu as fi cunoscut oameni cu care acum ma intalnesc de 2-3 ori pe an, cu unii de 2-3 ori pe saptamana. Nu vreau sa fiu rau dar nu te inteleg si ca atare chiar nu ma intereseaza parerea ta personala despre acest forum, eu il iubesc si ma bucur foarte mult ca exista !

PS : Vad ca ai niste frustrari personale legate de acest forum. Intrebarea mea este : te obliga cineva sa activezi pe el ? Sunt membri cu o vechime foarte mare pe acest forum care au mai multe posturi la cabinet medical decat ai tu fire de par ! Si uite asa m-am exprimat liber sa vezi ca nu m-a cenzurat nimeni si nici nu a sarit milita forumului pe mine !

Apropo sa sti ca exista oameni care vor sa ramana in anonimat, este strict problema lor !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest fo
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 7:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Fraaaaaate ce m-ai enervat! Chit ca imi iau ban.... cum si-au mai luat si altii "care au deschis gura"... dar tot trebuie sa ti-o zic de la obraz, in mod civilizat, cu toate ca te inteleg prin ce treci... dar NU ESTE JUSTIFICATA ATITUDINEA TA DELOC!!!!
Iar postarea asta iti este adresata strict tie… ca un dialog intre noi, pentru ca stiu destui care deja se plang ca am postari lungi si plictisitoare… dar in PM fac epistole!

Daca astazi dupa postul lui Dragos... am plecat linistit de acasa dar cu parere de rau sincera... ptr tine si ce ti s-a intamplat.... vin acum si ce vad? Militie :)) Initial credeam ca iar m-a injura careva pe mine.
Am citit prima ta postare si... am citit si printre randuri... asa ca hai sa despicam "putin" firul in 4!
Cum tu ai avut dreptul la opinie si la a pune intrebari… cred ca am si eu dreptul la a pune intrebari, nu?

- Te-ai luat de "Asociatii"... asa ca te intreb: ai citit discutiile referitoare la Asociatie? Ai inteles care ar fi scopul crearii unei astfel de Asociatii? Nu? pai hai sa simplific: Asociatia se creaza sau se doreste a fi creata pentru
- membri ca tine.... cel caruia ai arde buza la 2 noaptea... are discusi... si nu are pe cine sa intrebe! Asa ca il suni pe Marcu (fictiv vorbesc) presedinte de filiala pe zona ta.... care stie cu ce se mananca discusul... care stie sa aprecieze ochiometric niste semne de boala... care se poate deplasa eventual la tine - fiind aproape.... si ITI DA INDICATII CARE SA LE URMEZI!
- Asociatie pe care ai putea sa te bazezi sa gasesti un stoc minim de medicamente care sa acopere o gama generala de boli. Daca nu sunt la filiala ta... daca ar exista o asociatie cum isi doresc DOAR UNII dintre forumisti... ai putea avea siguranta ca a2a zi iti vin medicamentele prin curier la prima ora!
Ai inteles acum o parte a scopului unei Asociatii blamate de tine?

Revenind la tine!!!!
Sincer.... stii care a fost ultimul meu comentariu la topicul tau? Comentariu care nu l-am mai postat ptr ca postase Dragos intr timp si... m-am gandit sa nu mai pun sare pe rana si sa o las "moarta"
Raspunsul meu la intrebarea ta: Pai cum crezi ca puteam sa tratez 28 de discusi in 40L??? era exact acesta:
LA FEL CUM CREDEAI CA POTI SA CRESTI 33 de discusi IN 200 Litri Brut!

- Bisericute! Care bisericutze frate? de unde atata "teama de blam"? Blam... pai hai sa dam blam: cine sunt cei carora le multumesti ca te-au ajutat "cu sfaturi" prin telefon? Ce sfaturi ti-au dat? Care este rezultatul?
Sau mai bine zis: CAT AI TINUT TU CONT DE SFATURI?

- Blamezi "forumul"... ZAU? pai hai sa iti fac eu o retrospectiva la ceea ce a spus "forumul" IN SCRIS despre situatia ta:
La prezentare.... ma saturasem sa numar pestii la ati de multe erau... in schimb am citit "Cam multi pesti pentru un acvariu asa mic"
Raspuns? - Las` ca merge!!!!
- ai postat la boli.... primul ti-a zis ADX:
ADX wrote:
Mie mi-e teama ca ce vad in a doua poza pusa de tine sa nu ceara un produs pe baza de cupru. Vezi ce mai zic si altii.

Raspuns din partea ta? Te-ai interesat ce a vrut sa zica cu cupru? Ai cautat in forum? L-ai intrebat in particular?
NU.... tu in schimb... tragi de concluzii personale:
ursako wrote:
am cumparat [color=#FF0000]niste colisa, botia, si am pus melci de substrat.(din 3 magazine diferite si aici cred ca am contactat boala)[/color]

Deci tu ai hoarda de discusi... dar mai plusezi cu Botia... "poate nu-s destui"

in a doua poza este un animalutz de 10-11 cm cumparat la super oferta :appl: ca este intarziat, si care nu prea vrea sa se adapteze ca ia bataie mai mereu de la fratii mai mari.
Sincer sa fiu nu ma pot decide exact intre [b]Chilodonella sau Tetrahymena
dar totusi cred ca este a doua varianta[/b]
. Ce este bine e ca amandoua se rezolva cu costapur
iar ca o mica paranteza ma confrunt cu ciuma discusului???
Vazand ca nimeni nu ma sfatuieste pe forum...(forumul nu este Asociatie... cu program non-stop.... sau agentie de turism cu orar prelungit!)
si avand la indemana ghidul sera "cum sa va pastrati pesti ornamentali sanatosi", pe la ora 22 cand am vazut ca toti sunt bonaviori mai mult sa mai putin m-am panicat si am decis sa ii tratez dupa carte. am scos din filtre carbonul activ si am pus 5 ml de costapur (expirat din 12.2008). :appl: acum astept.

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest fo
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 7:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Alt raspuns:
drdiscus wrote:
Eu banuiesc ca discusii tai au ciuma, caz in care sunt purtatori pana la 6 luni.Ca sa fii sigur cand vrei sa mai cumperi discusi pe cei noi ii bagi separat intr-un bazin si apoi il bagi pe unul din ei la astia care-i ai acum.Il lasi 1-2 saptamani si functie de ce se intampla, actionezi ca atare.


A venit si Dragos cu raspunsul... dar DIN PACATE nu ai inteles un lucru important:
dragos wrote:
Ciuma discusului....Asta au pestii tai
Pina acum nu m-am uitat la topicul asta si abia acum vad ca ai pierdut cea mai mare parte dintre pesti deja. Ii vei pierde si pe restu in citeva zile daca nu faci tratamentul pentru ciuma.
Pestii tratati vor transmite boala la pesti noi mult timp dupa vindecare (stiu caz in care au transmis si dupa 8 luni, la mine nu s-a mai transmis boala dupa o luna si jumatate)

Morala simpla: pesti astia... nu vor mai fi "pesti".... si din contra: te tin pe loc ptr minim 6 luni de zile!
Acum te intreb: care forum nu te-a sfatuit-ajutat?
Cine are reticenta de a scrie,,,,, tocmai ceea ce ACUZI TU: ca nu se dau raspunsuri pe forum ci in privat!
Raspunsuri si abordari in privat ai primit tu....
Pai intreaba-i in particular pe respectivii de ce nu posteaza cand e un subiect medical....
de ce o dau la intors ca la ploiesti?

Si eu am primit PM-uri dar am preferat sa nu le raspund... sau sa le raspund ca: Ceea ce imi spun ei... EU STIU DEJA....PTR CA AM CITIT DE PE FORUM!
Nu cred ca cineva de pe forumul acesta te-a sfatuit sa pui puii de 5cm in plantat... dar deh: Lasa dom`le ca merge!
Pai daca merge... sa mearga in continuare: forumul si-a facut datoria: e la libera citire....
Ai urmat vre-un pas din informatia de pe forum? NU... tu te bucuri pe de o parte de "superoferte"... dar nu esti constient daca poti sa le duci pana la capat!
Acum ca nu ai "ascultat".... in loc sa accepti un sfat de "reset total"... tu ceri militii?

Pai au mai fost discutii de genul acesta intr-un topic care a disparut... tocmai cand cineva atentiona o gresealaa unui forumist: Ce ba... sunte-ti militieni-admini??? (scuze lui Nightowner... ca nu a folosit acelasi ton... dar era pe aproape)

Tu in loc sa lasi capul jos si sa inveti ceva din greseala facuta..... te ridici-tipi si te plangi de pierderi!

Hai sa iti mai zic ceva in fata: tu ai "pierderi"? Tu consideri pestii aia pierderi?

Eu unul in locul tau i-as considera UN CASTIG! Un castig de experienta.
Ai pierdut niste bani dar in schimb poate ai invatat mult, mai ales: ai invatat ce nu trebuie sa faci in viitor!
Ti-o spune unul care a avut "pierderi"... dar nu ai sa gasesti din partea mea nici un topic deschis pe subiectul acesta... si nici nu ai sa ma vezi ca "injur forumul" la figurat... ca nu ma ajuta!
Si nici nu am apelat la tactica telefonica sau privata.... asa cum prefera unii sa o faca! Daca nu ai numesti tu... am sa ai numesc eu.... ca nu sunt multi de aici care isi fac prezenta doar la Camera de zi- propriul jurnal - vanzari

ursako wrote:
Si pe forumul acesta cat si pe alte forumuri este plin de oameni destepti!
Sunt foarte revoltat pentru ca tocmai ce am pierdut o caruta de discusi.


Daca tu numesti aia "caruta".... astia ce sunt?

uite discus transformat peste noapte:
Image Image Image
Image Image Image
Image Image Image

Dupa ce vezi pozele astea iti zic doar atat: Sa iti fie rusine ptr insinuarile aduse forumului.
Poti in schimb sa inveti din cele intamplate si sa te reapuci cu discusii oricand... forumul si informatiile tot aici sunt: depinde de tine daca le gasesti!
Citind sau.... apeland la "secretosii"... care impart informatii doar unui cerc restrans....

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest fo
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 8:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu May 09, 2013 4:21 am
Posts: 38
Location: Brasov
@Nimeni
Nu am absolut nimic cu tine! ba chiar mai mult apreciez faptul ca te-ai implicat si in problema mea cu discusii.
Dar eu nu am indicat nici un nume... si nici nu am sa o fac. in schimb am sa iti dau un citat dintr-un pm primit, si poate iti da de gandit.
Crede-ma pe cuvant ca este autentic cu exceptia evidentierii, acum sunt sigur tu nu vei putea sa iti dai seama cine este... pentru ca probabil multi te au si ii ai la inima. Si asta pentru ce?
Pana una alta, te rog macar in acest topic ramai la ideea de baza! si sa discutam cine este militia? de ce nu se poate exprima lumea pe forum.
iar in momentul in care un neinitiat ca si mine va putea sa vada acele PM-uri sub forma de post si va stia exact ce sa faca. Nu de alta... dar in felul acest ar trebui sa fi hacker, sa spargi toate conturile si sa poti vedea ce tratament sa aplici pestilor tai.
Quote:
[ ...... ]
Acum imi par mai mult intoxicati dupa diversele tratamente si parerea mea este ca ai putine sanse sa ii salvezi daca este prea avansata treaba (ficatul este ingalbenit). (treaba cu intoxicatia am patit-o in crescatorie cu un acvariu plin de pui din care am reusit sa salvez 5 doar mutandu-i in alt acvariu) Ce poti face acum este sa ii ajuti tot cu sare sa isi refaca tesuturile, apa schimbata in portii mici si dese pentru a nu produce un mare dezechilibru in chimismul apei din acvariu (dar sa reusesti sa ai nitriti, nitrati si amoniac in linitele admise si fara variatii mari de temperatura) care i-ar da si mai mult peste cap sau daca ai un acvariu ciclat la indemana ai putea sa ii muti acolo ca nu mai ai ce pierde dar pentru cei care rezista poate sa fie de bun augur. Daca ai terminat cu medicatia actuala poti sa bagi si o filtrare prin carbune activ.
Nu ma avant sa scriu pe forum la chestii din astea deoarece tot timpul sunt cate unii cu "creierul mai mare" care le stiu mai bine din ce au citit ei pe net (a se vedea Nimeni).



pana una alta este vreo sansa sa luati si problema in serios?
Si sa nu o mai considerati o FRUSTRAREA de'a mea?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest fo
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 8:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Oct 03, 2010 11:06 pm
Posts: 391
Location: Constanta
Prietene nu te supara ca iti zic dar tu chiar esti frustrat, posteaza tu pm-urile pe forum si vor aparea ca si posturi ! Apropo nu intereseaza pe nimeni problema ta, ca nu posteaza nu stiu cine pe forum !
Sincer eu am primit intodeauna raspunsuri la intrebarile pe care le-am pus pe forum si probabil ca voi primi in continuare, tu cu atitudinea ta sigur nu vei mai primi nici un raspuns, eu unul nu iti voi raspunde la nici o intrebare ca oricum tu desconsideri forumul deci ce rost are sa-ti raspund pe forum !

Ti-am mai spus si mai sus, acum o sa-ti spun intr-un mod mai direct ! Daca nu iti convine ce se intampla pe forum, lasa'ne frate pe noi astia secretosi sa ne pierdem timpul cu asociatii si cu acest forum si duteee !

PS : mai ai o varianta, fa-ti un forum numai al tau ca sa faci tu regulile acolo, poti sa dezactivezi pm-urile si ai rezolvat problema !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest fo
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 8:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu May 09, 2013 4:21 am
Posts: 38
Location: Brasov
Da prietene, si eu mi le-am primit.
mai devreme ziceai ca nu te intereseaza frustrarile mele, de ce iti faci griji daca nu imi va mai raspunde nimeni?
Si ca intr-un post precedent faceai comparatie intre posturile unora de la cabinetul medical si firele mele de par.. sa sti ca nu o sa imi fac probleme ca nu mai raspunzi la topicurile mele , nu de alta dar am trecut de categoria "Date personale" unde iti place tie sa postezi cel mai mult(ups pe mine m-ai ratat). ba chiar mai mult voi fi extrem de bucuros sa NU mai primesc raspunsuri offtopic precum ale tale.


Si da... daca dispretuiam forumul... oare ma mai interesa motivele pentru care nu se posteaza?
habar nu ai cat de bine dau posturile la google... orice post se poate transforma intr-un discus-ist nou... care ajunge pe forum din cauza unui gupy.
In plus orice post va devenii biblioteca urmatorului incepator ca mine... da biblioteca aia care ma tot puneti sa o citesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Militia forumului? libera exprimare?Ce inseamna acest fo
PostPosted: Fri Jun 14, 2013 8:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Nu e o frustrare a ta... ci a altuia... pe care tu o propagi, adaugand si alte directii cum ar fi
- reaua vointa a celor care sunt la un moment dat pe forum si nu vor sa scrie (Reisz iti facuse o lista la un moment dat: ai primit 5 sfaturi.... ce voiai mai mult? Poate atat stiu oamenii si nu au trecut prin asa ceva)
- asociatii neexistente (asa cum ti-a atras atentia si kirucd)
Sincer vorbind... ca sa te linistesc pe tine si pe autorul citatului... Chiar nu aveam ce sa comentez sau sa completez la cele citate: sunt sfaturi generice in situatia de fata in ceea ce te privea cu pestii si sunt date pe buna dreptate.

Ca sa te fac sa intelegi oarecum fenomenul de forum.... i-a cateva exemple de ajutor dezinteresat in diferite cazuri... in care membrii forumului ajung sa intrebe: Vesti despre pesti? Noutati?
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=17&t=5885
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=17&t=5180
Vrei sa vezi "rabdare si intelegere" pe decursul a 23 de pagini? I-a de aici:
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=8&t=5648

I-a si citeste topicurile astea si vezi unde este rea vointa? Pe final: Faptul ca nimeni nu poate da un verdict pur si simplu uitandu-se la 2 poze (si alea neclare) ... face lumea sa se abtina.
Asta in primul caz. In al2lea....
- Cei care nu s-au confruntat cu asa ceva... nu au ce sa iti raspunda.
- Cei care au avut de a face... ti-au raspuns. Dragos ti-a dat un raspuns mult mai mult decat complet. Adx ti-a atras atentia... ti-a dat linkuri...
- Daca "omul misterios" iesea la rampa... fii sigur ca era acceptata si opinia lui...

Referitor la opinia lui in ceea ce ma priveste... e opinia lui si o respect.
Dar nu am sa fac un "caz" din asta si cu siguranta am sa dorm linistit la noapte!
Nu am contestat pe nimeni pana acum si nici nu am contrazis ceea ce nu cunosc.
Mai ales la cabinetul medical! Daca imi arati mie un "diagnostic pus" de mine sau o medicatie recomandata gen: fa asa... ma duc sa imi fac sepuku.... (cu niste sake ;) )

In rest... toate cele bune si ape limpezi. Daca vrei sa asculti de sfatul meu... bine, daca nu-nu!
Sfatul ti-l reamintesc: inclin sa ai dau drepate lui ADX- DrDiscus si mai ales comfirmarea lui Dragos... legat de ciuma.
Iar daca eu as fi in situatia ta... as baga pestii la congelator... as pregati Cloramina... dezinfectie.... acvarii la ciclat din nou... si? Si din nou pe baricade cand ma restabilesc cu banii!

Ca fapt divers.... am dat unui amic care este acvarist, dar ne-discusar sa citeasca topicurile tale si.... pana si el stia ca:
- 30 discusi sunt multi in 200L
- puii nu se baga in plantat
- botia nu se baga cu discusii!
Deci... lectura mai multa si data viitoare incepe cu dreptul.
Nimeni nu s-a nascut invatat... si nimeni nu are dreptul sa te judece ptr asta, asa cum si tu nu ai dreptul sa judeci pe altii pana nu stii situatiile exacte ;)! Spor!

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 50 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group