It is currently Fri Mar 29, 2024 8:42 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Despre prezentarea noilor veniti
PostPosted: Mon Nov 25, 2013 5:58 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Baieti, eu va respect parerile... nu ma pot opune sa le cereti si asta, dar poate nu chiar asa, din prima ;)

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre prezentarea noilor veniti
PostPosted: Tue Nov 26, 2013 3:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
De fapt, nici unul dintre noi, vizitatorii, nu avem nici un fel de drept sa cerem ceva unui nou venit, nu uitati asta!
Adi poate sa-i aminteasca si sa-i impuna respectarea regulilor forumului, daca noul venit doreste sa ramana aici.
Comunitatea a aparut prin prezenta noastra, dar faptul ca grupul acesta a devenit o "Gasca" nu ne da dreptul sa luam la intrebari pe cineva care intra pe forum de buna voie, asa cum nu are nimeni dreptul sa acosteze un strain pentru ca a intrat in orasul "sau".
Forumul nu ne apartine!
Eu ma prezint scurt cand intru pe un Forum, fara sa descriu cum si cand imi schimb lenjeria, pentru ca asa cred ca se cuvine, ca sa fac impresie de om civilizat.
Nu pretind nimanui sa fie de aceeasi parere cu mine, pentru ca n-am dreptul s-o fac.
Pentru cine judeca mai simplu, un exemplu mai elocvent: daca esti de la amiaza cu cativa prieteni in restaurant, n-ai nici un drept sa intrebi seara un necunoscut nou venit cine este si ce cauta, doar pentru ca ai fost cu cateva ore inaintea sa acolo.
Drepturile omului primeaza in fata parerilor personale!
ADX wrote:
...nu ma pot opune sa le cereti si asta, ;)
Mda, Adi trebuie sa impace si capra si varza, dar varza nu mananca caprä, asa ca impacarea asta merge doar in detrimentul varzei!
Oricum o drege, iese pe dos. Ori va nemultumeste pe voi, ori pe noul venit. ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre prezentarea noilor veniti
PostPosted: Tue Nov 26, 2013 1:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Daca eu am intrat pe forum ''cu buletinul in mana'' (nume real, site, adresa, telefon, varsta) am pretentia ca cel cu care stau de vorba sa fie tot om, nu user. Daca nu...ignore. Chiar daca gresesc nu am sa ma schimb.
Personal, nu ma deranjeaza un user care nu se prezinta dar nici eu nu o sa il deranjez...cu nimic.
Asa este Ioane, forumul nu este al nostru. Noi suntem doar aerul pe care il respira forumul si vai ca imi mai place aerul curat!

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre prezentarea noilor veniti
PostPosted: Tue Nov 26, 2013 1:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
mariusvlad wrote:
Asa este Ioane, forumul nu este al nostru. Noi suntem doar aerul pe care il respira forumul si vai ca imi mai place aerul curat!

Foarte bine punctat Marius!
Într-adevăr forumul nu este al nostru (la propriu) însă la figurat putem spune că este al nostru, al tuturor care-l respectăm şi ne supunem cerinţelor sale!

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre prezentarea noilor veniti
PostPosted: Tue Nov 26, 2013 9:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu fiecare nou venit depinde de fiecare dintre ceilalti, sau de un anumit user. Marius, daca tu crezi ca trebuie, din indifertent ce motiv, sa te prezinti mai amanuntit decat cere regulamentul, e treaba ta si o fapta buna, asta insa inca nu te indreptateste sa ceri altuia sa faca acelasi lucru, nici macar nu te indreptateste sa-i porti pica. Daca-i om de treaba se va vedea din actiunile sale viitoare si daca-l ignorezi la inceput si-l apreciezi pe urma, ar fi normal din partea sa sä te ignoreze si el asa cum l-ai ignorat tu, sa-ti plateasca cu aceeasi moneda. Poate ca asta n-ar fi tocmai pe placul tau.

De acord cu tine Atti, ca ne simtim (pe nedrept) oarecum posesorii forumului, dar nici macar faptul ca avem sentimentul c-ar fi forumul nostru nu ne da dreptul sa intampinam omul altfel decat cu ospitalitate, pentru care eram cunoscuti noi Romanii in toata Europa, (spre deosebire de cum ne merge vorba in prezent :(, nici cu bunavointa exagerata, dar nici cu ostilitate.
Daca arata vadit ca vrea sa-si pastreze sfera privata doar pentru el e indicat sa-l tratam cu precautie, cel putin pana ne putem da seama cu cine avem de-a face, asa cum facem acasa, cand ne bate un strain la usa.
Eu nu-l poftesc in casa, dar nici nu-l alung inainte de a-l lasa sa spuna ce vrea.
Logic ar fi sa-i cer sa-mi arate buletinul, sa-i fac o poza si sa intreb la politie daca-i cunoscut acolo, dar,...asta ar fi logic, nu omenesc!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre prezentarea noilor veniti
PostPosted: Wed Nov 27, 2013 10:29 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Ioan C. wrote:
Logic ar fi sa-i cer sa-mi arate buletinul, sa-i fac o poza si sa intreb la politie daca-i cunoscut acolo, dar,...asta ar fi logic, nu omenesc!

In zilele astea ,neobisnuitul a devenit logic si sanatos.
Eu sint pentru respectarea intimitatii fiecaruia.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre prezentarea noilor veniti
PostPosted: Wed Nov 27, 2013 11:46 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
mmdiscus wrote:
Eu sint pentru respectarea intimitatii fiecaruia.

Uite cine vorbeşte ( 8 sau 9 :lol: )

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre prezentarea noilor veniti
PostPosted: Wed Nov 27, 2013 7:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 13, 2010 1:22 am
Posts: 1037
Location: orastie-hd
prietenii stiu de ce....

_________________
AM CRESCUT SI INMULTIT ALTUMI ORINOCO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre prezentarea noilor veniti
PostPosted: Thu Nov 28, 2013 12:40 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Toti cei care si-au exprimat parerea aici au dreptate.
Dar e greu sa alegi cui sa-i dai dreptate tu insuti.
Parerile sunt impartite, cati suntem, atatea pareri avem...logic. ;)
Nu trebuie pus accentul pe obligativitate ci mai mult pe indicatia data de Adi, adica aceea ca asa ar fi corect si mai "de incredere" totusi, sa se prezinte noii veniti. Este mentionat clar ca nu este obligatoriu, ci recomandat. Dar totusi...recomandarea aceasta ar trebui accentuata! E adevarat si faptul ca unii au nevoie de bani urgent si astfel cauta orice posibilitate de a vinde, nu conteaza unde si nu conteaza cui. Dar eu as mai adauga ceva aici: pentru asta exista tocmai.ro sau mercador.ro. Acestea nu reprezinta o comunitate.
Faptul, ca te intreaba cineva cine esti, de unde vii sau incotro o tii, atata timp cat ii tranzitezi casa, nu mi se pare aberant. Ca nu sari sa-i dai in cap...asta da...nici noi, nu cred ca facem asta. Incercam doar sa "educam" utilizatorii, poate isi dau seama ca societatea e in transformare continua si ca scriem 2013, iar vremea neaderthalienilor a trecut. Nu se da cu parul aici, nu cred ca acest forum e unul pe care sa te inregistrezi cu groaza, nu vad de ce ar fi asa. Daca cineva vrea sa vanda cu ajutorul acestui forum cred ca restul membrilor merita sa stie macar atat: "alo!! sunt x-ulescu si vin de pe planeta Kpac, am de vandut urgent niste praf de stele, doreste cineva?"
Pe de alta parte, acea persoana nou venita, cum se si gandeste ca are sanse sa vanda dupa o singura postare direct la vanzari?
Asta ma mira cel mai mult.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre prezentarea noilor veniti
PostPosted: Thu Nov 28, 2013 1:06 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Romeo wrote:
Mi-as dori sa pot sa am incredere in cei pe care ii vad aici, sa-i cunosc si sa-i consider colegi! De aceea consider ca e important ca ei sa spuna macar cateva cuvinte despre ei...etc.


Mai, cati dintre voi s-au prezentat in primul post? Romeo, tu te-ai prezentat in primul post? :)

Problema e ca daca prezentarile sunt fortate, o sa se prezinte doar "de gura lumii" si sa-si vanda marfa. In plus forumul o sa se umple cu multa "maculatura"...multe posturi fara valoare sau postate de oameni dezinteresati de forum, dar care vor sa "faca posturi" sa dea bine sau pentru ca-s constransi de regulament. Nu poate sa garanteze nimeni ca cineva nu isi face cont pe forum sa dea o teapa sau ca prezentarea este reala si cinstita. Am trimis pesti unor oameni doar dupa ce am vorbit de cateva ori la telefon si am ajuns sa ne cunoastem dar fara sa ne vedem, si am primit banii. Dar am avut surprize si de la cunoscuti, inclusiv oameni cu care am facut mai multe tranzactii. Deci, din punctul meu de vedere, prezentarea nu ajuta mare lucru, atat ca ar fi politicos ca cineva sa spuna buna ziua sau macar sa citeasca regulamentul inainte sa intre la cineva "in sufragerie" si sa "lipeasca afise pe mobila" si apoi sa se mire ca primeste o palma dupa ceafa. Cum spunea si Ioan, poti sa-ti dai seama din actiunile ulterioare cam ce fel de om este. Ce ar fi de preferat, ca cineva care intra pe aici si poate-l "musca" microbul discusului sa se simta relaxat si "ca acasa" si sa se adapteze la o atmosfera de bun simt sau sa fie silit s-o faca? Eu unul, as face stanga imprejur rapid daca as avea o armata care sa ma traga de maneca mereu.

Romeo wrote:
Pe unele forumuri, daca nu te prezinti, daca nu respecti anumiti pasi, anuntul iti este sters instantaneu. Si e normal.


Pai de aia eu nu am stat prea mult pe alte forumuri, prea multe reguli aiurea si nu de putine ori am observat useri saritori sa ajute pe unul sau pe altul care, dupa ce au primit "putere in mouse" erau mult prea preocupati sa alerge dupa altii sa le dea cu regulamentul in cap sau sa le "scoata" ochii cu mici greseli gramatiale si sa fie "in litera legii". Mi-e imi place mai mult o atmosfera priereneasca si de bun simt decat sa fie nevoie sa dau cu parul in stanga si-n dreapta. Si daca tot discutam de alte forumuri la modul foarte general sa nu se supere nimeni pentru ca se intampla si prin alte zari nu doar in tara, unele au o lista destul de lunga de useri banati din motive de tot felul(dar in principal pentru ca s-au contrazis cu "puterea"), chiar si unii care au fost administratori sau moderatori. Aici in ...6 ani au fost banati 2-3 useri mari si lati, pentru ca la scurt timp sa fie iertati de ADX in prea-marinimia lui...cred ca se apropia Pastele sau ceva. :lol:

Ce-i drept treaba cu vanzarile uneori e destul de enervanta si pentru mine...pentru ca e ca si cum ti-ar intra cineva in sufragerie si ar lipi afise cu reclame. Ma refer aici la cei carora daca le sugerezi finut ca trebuie sa citeasca si regulamentul inainte sa posteze la vanzari, tipa ca din gura de sarpe ca le incalci dreptul la exprimare libera si mai au un pic si te lovesc. :laugh1: Daca nu pricep cu frumosul li se sterge sau inchide postul...calm si hotarat cum ar spune Cesar Millan("calm and assertive").

ADX wrote:
Cui ii va face placere sa se integreze in comunitate, se va prezenta si fara sa fie obligat, pentru ca va simti el insusi nevoia sa o faca. Aici nu legam prietenii si nu ne integram in comunitate doar pentru interesul de a vinde un filtru sau o pompa de aer.


Asta cam asa e. Nu de putine ori au fost la introducere precizari de genul "desi abia acum mi-am facut cont citesc forumul de 2 ani" sau "desi m-am incris demult, abia acum am hotarat sa fac pasul spre discusi si sa ma prezint si sa va cer sfatul" etc.

ADX wrote:
Pe de alta parte, cine vrea sa traga o teapa, o poate trage si dupa ce "se prezinta" ca fiind cel mai onest om de pe pamant...


Atty stie. :D

ADX wrote:
In schimb, am apreciat de fiecare data cand s-a atras atentia asupra altor abateri, pe care eu le consider grave, desi in alte parti sunt permise, precum neglijarea regulilor elementare de gramatica sau scrierea cu prescurtari de smecher (gen dc-ul).


Imi aduc aminte ca pe forumul vechi, la un moment dat, a trebuit sa-i atrag atentia cuiva legat de modul de scriere si l-am rugat pe PM lucrul asta, ca sa nu-l fac de "cacao" in public. Bietul om si-a cerut scuze si a fost asa jenat ca s-a apucat sa-si modifice si posturile anterioare. Pun pariu ca daca i-as fi atras atentia in public intr-un mod mai superior incepea sa se certe cu mine si sa intre in defensiva.

Ca o mica recomandare, daca mi-e permis. Daca tot vreti sa-i trageti de maneca cu prezentarea, ar prinde bine s-o faceti intr-un mod mai prietenos...ceva de genul: "bine ai venit pe forum si te asteptam la sectiunea X daca doresti sa ne prezinti acvariul tau". Pentru ca in indemnurile de la vanzari(desi bine intentionate) de multe ori se simte ca de fapt "Buna ziua! E frumos sa te prezinti inainte!" e un fel de sut in fund de atentionare. Si dupa senzatia asta mai greu iti vine sa te prezinti si sa te integrezi in frumoasa si minunata comunitate. Nu conteaza doar ce spui sau ce crezi ca vrei sa transmiti, important e cum se percepe.

In plus, e clar ca pentru unii e doar ceva pasager treaba cu acvaristica sau cu discusii. Au tot fost discutii in trecut despre calitatea discusilor...calitate versus cantitate. Ca analogie, nu cred ca e benefic pentru forum ca toata lumea sa se prezinte si sa se integreze. Ce doriti in "sufrageria" forumului DCR? Oameni de calitate(morala, profesionala etc.) sau pe toti care se incriu pe forum doar ca sa-si rezolve niste treburi pe la "micul trafic"? Cu alte cuvinte ce simtiti voi "la pipota" cand spuneti ...sunt membru pe Discus-Club.ro? Cu ce senzatie sa fie asociata lucrul asta...calitate sau cantitate? E o vorba veche care spune ca cine se aseamana se aduna. Imi place sa cred ca ma asociez cu OAMENI de calitate...bipezi sunt multi, OAMENI mai putini.

Seara faina

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group