It is currently Thu Mar 28, 2024 5:37 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page Previous  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next
Author Message
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 6:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Adevarul este la mijloc si nu de putine ori pestii de calitate s-au transformat in rapciugi in pet-shop datorita indemanarii angajatilor de acolo. Sa nu isi inchipuie cineva ca mi-am permis sa dau pesti defecti la pet-shop.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 8:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
kirucd wrote:
Intrebarea care se pune este:
cati vor fi de acord sa respecte regulile? Vrei sa facem pariu ca nici 10%?
Dragos, raspunsul meu la intrebarea ta este:
respectarea regulilor nu se cere, ci se impune cu scopul de a creea conditii optime de convietuire a indivizilor dintr-o societate.
Cine nu le respecta trebuie eliminat din acea societate!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 9:42 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Un semnal de alarma a fost dat odata cu creearea acestui topic, in timp ce nimeni nu cred sa se opuna masurii "disputate", anume aceea de a se comercializa doar vietati plecand de la un anumit standard la rubrica vanzari ocazionale, toti cerem ca aceste standarde sa fie respectate in egala masura si de crescatori. Au fost date exemple in defavoarea unuia sau altuia, ca sa vb. strict de cazul @Discusmaniac, reprezinta clar tipul de crescator care a unit pasiunea cu afacerea, o afacere care inevitabil in timp se dezvolta odata ce trudesti, acum a venit randul pietii care nu a putut oferi pretul calitatii ci s-a bucurat cu cantitatea iar singura solutie este sa satisfaci nevoile pietii pentru a rezista si cum la noi mult si ieftin primeaza, aici cred ca ar trebui ca noi, "forumistii" cu ajutorul acestui "portal" care ne pune la un loc cu mic cu mare sa ajutam la "educarea" cumparatorului, in masura in care cumparatorul este macar partial interesat de "viata" acestui peste. In postarile mele anterioare "filozofice", puneam tocmai aceasta intrebare....oare piata este pregatita sa accepte calitatea( cu , costurile ei) in defavoarea cantitatii?
Apoi mai exista si diferenta intre puterea de cumparare, daca in zona Moldovei poti numara pe degete cred numarul de "discusari" si in paralel potenta financiara mult diferita fata de capitala, clar apar diferentele de la o extrema la alta, de aia cred ca pretul nu este cel care dicteaza intotdeauna calitatea.
La un moment dat apare si problema expusa de @septi, pesti foarte frumosi ajung sa arate groaznic cand ajung pe mana cui nu trebuie.
Propun ca o "mobilizare" sa fie facuta de toata lumea, vanzator, cumparator, hobbyst, crescator, prin care calitatea sa i-a locul cantitatii si fiecare sa ne aducem aportul in limita posibilitatilor. Ducerea la un rezultat si cu privire la acea asociatie sigur ar avea un cuvant de spus si de ce nu ar exista in paralele si o asociatie a "crescatorilor" de Discus? Prin care termeni si reguli clare sa impuna calitatea? Toate perechile fiecarui crescator sa fie tinute intr-o evidenta a lor, a asociatiei, sa se faca pe cat posibil cunoscut istoricul, cred ca asemenea "reguli" nu ar aduce costuri suplimentare nimanui ci doar un beneficiu acestei pasiuni mai intai de toate.
Repet, mobilizarea trebuie sa fie din partea tuturor, cel mai usor e sa arunci ochii in gradina altuia, dar haideti sa trecem la fapte...

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 10:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Interesant cum subiectul "Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocazionale" a fost usor transformat in feedback pentru anumite persoane, care isi desfasoara momentan activitatea la "Oferte permanente" :roll:!
Nu pot decat sa-mi inchipui ce urmari vor avea aceste "reglementari" la final :) Vor sari pesti in toate directiile, deci sa va inarmati cu mincioage ca aveti ce prinde!
Fir intins! :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 11:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Ioan C. wrote:
kirucd wrote:
Intrebarea care se pune este:
cati vor fi de acord sa respecte regulile? Vrei sa facem pariu ca nici 10%?
Dragos, raspunsul meu la intrebarea ta este:
respectarea regulilor nu se cere, ci se impune cu scopul de a creea conditii optime de convietuire a indivizilor dintr-o societate.
Cine nu le respecta trebuie eliminat din acea societate!


Pai si daca cei care vor sa impuna aceste reguli reprezinta doar 10%, cum
crezi ca vor impune regulile? Aici eu nu prea vad solutie...

@Orinoco poti sa fii mai clar si sa ne spui ce gandesti de fapt?

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 12:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
kirucd wrote:
@Orinoco poti sa fii mai clar si sa ne spui ce gandesti de fapt?

Consider ca am fost destul de clar, e bâlci!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 12:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Cu toata stima @Orinoco, dar daca tu nu poti lua in serios o discutie cat se poate de serioasa, in folosul acestei mici "comunitati", nu cred ca e nevoie sa aplauzi LOUD, o poti face din umbra la fel de bine...
Aceasta discutie devine un nonsens daca se discuta fara subiect si predicat !

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 12:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Mustang wrote:
Cu toata stima @Orinoco, dar daca tu nu poti lua in serios o discutie cat se poate de serioasa, in folosul acestei mici "comunitati", nu cred ca e nevoie sa aplauzi LOUD, o poti face din umbra la fel de bine...
Aceasta discutie devine un nonsens daca se discuta fara subiect si predicat !

Daca nu-ti convine parerea mea poti foarte bine sa nu o citesti! Cat despre subiect si predicat... aici mai mult s-a predicat decat s-a atins vreun subiect!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 12:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Orinoco wrote:
kirucd wrote:
@Orinoco poti sa fii mai clar si sa ne spui ce gandesti de fapt?

Consider ca am fost destul de clar, e bâlci!


Pentru mine nu e clar de ce consideri ca e balci, poate vrei sa imi explici.

Multumesc anticipat.

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Sat Jun 07, 2014 12:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
De ce nu a luat aceasta masura administratorul forumului fara a mai deschide acest subiect? S-a spus clar, este proprietatea lui si intr-un final face ce vrea!
De ce trebuie sa se poarte discutii lungi si contradictorii, filosofice pentru unii, materiale pentru altii, daca oricum este pentru ceva pozitiv? Respectiv ridicarea nivelului discusaritului la noi in tara prin restrictii de calitate (asta prescurtat).


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page Previous  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group