It is currently Thu May 02, 2024 10:02 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next
Author Message
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Thu Jun 05, 2014 3:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Orice metoda e buna atata timp cat exista niste reguli si standarde pe care
toata lumea sa le respecte si metoda sa fie bazata pe aceste reguli si standarde.
Din pacate nu avem asa ceva si nici nu e simplu de implementat, trebuie ca actorii
care joaca in aceasta piesa sa fie dispusi la asta si sa participe activ. Nu doar o parte
a lor, ci toti. E mai greu decat pare din diverse motive, cel mai important fiind locul
in care traim.

O zi buna,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Thu Jun 05, 2014 4:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Image

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Thu Jun 05, 2014 6:13 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
@Ciprian Marcu, adevarat...
@Kirucd, eu nici macar nu vand discusi :))) si tot am participat la discutie prezentandu-mi punctul de vedere...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Thu Jun 05, 2014 10:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Georgian, tu ai omis sa citesti si sa afli cauza pentru care discutam noi aici si deviezi de la subiect, intrand intr-o zona care nu ne intereseaza ca scop al actiunilor planuite.
Din pacate nu esti singurul care deviaza de la subiect, taraganand fara rost un lucru necesar pentru bunul renume al forumului. :(
georgiancatalin25 wrote:
Dar la ce te ajuta sa impiedici vanzarea lor intr-o parte daca se vand in cealalta ?
Aici sta scris raspunsul la intrebarea ta, in primul post al topicului!
ADX wrote:
Am primit nenumarate critici ca din cauza acestui forum, piata de discus a cazut in derizoriu, fiind vandute exemplare de o calitate inferioara, la preturi mici, in detrimentul exemplarelor valoroase, dar "scumpe". Prin aceasta reglementare, sper ca o sa pun capat acestei suspiciuni (partial, intemeiata).
Poti sa-mi explici si mie cum si de ce ar trebui sa ne ocupam de ce se intampla in afara forumului? Chiar daca te numesti copil, ar trebui sa-ti dai seama ca acest forum nu are posibilitatea sa reglementeze functionarea pietii din afara sa.
kirucd wrote:
La nimic.
Eu as putea sa dau un raspuns complet diferit.
De fapt l-am dat deja de cateva ori.
Uitati piata din afara forumului si concentrati-va pe ce se urmareste prin incercarea, privita d.p.m.d.v. ca deosebit de timida, de a schimba regulile forumului in favoarea acestuia.
Daca ne exprimam mai departe in halul asta vom mai discuta la anul si la multi ani fara vreun rezultat folositor.
S-au umplut deja 8 pagini cu,... nimic.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Thu Jun 05, 2014 11:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
Nu ati obosit?

Eu am invatat un lucru in viata..:

- Nu poti?.... Te ajut!
- Nu stii?..... Te invat!
- Nu vrei? ... TE OBLIG!

Prin urmare: .... e forumul lui ADX... face "ce vrea muschiul lui".... cei care au cap sa inteleaga actiunea intreprinsa de el, au sa fie de acord cu ea si o vor aprecia....
Cei carora nu le convine situatia.... vor injura printre dinti si vor muta taraba. Simplu!

Eu unul... cred ca nici nu era nevoie de atatea explicatii din partea lui ADX... pur si simplu anuntul care i se parea "anormal"... disparea fara drept de apel, cel interesat... nu avea decat sa ceara explicatii Administratiei despre motiv si restul.
Iar Administratia... daca vrea raspunde.. daca nu-nu!

Are dreptate Harry... asta e FORUM.. nu Mercador!

Exemplu clar cu plantele... care in opinia mea nu prea isi au "locul" aici:
Nu am nimic cu femeia.. dar am ajuns sa citesc pe 5 forumuri listele de plante ale lui Angelina (nu ma deranjeaza asta) dar in rest? NICI O POSTARE SUPLIMENTARA!

Seara lina!

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Thu Jun 05, 2014 11:19 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
georgiancatalin25 wrote:
In acest thread incercam sa eliminam rebuturile de pe piata, cine nu are bani dar vrea diacusi va cumpara rebuturi si ii va inmulti, stricand in continuare linia si de la sine scazand pretul discusului pe piata. (Daca gresesc va rog sa ma corectati)
Dar la ce te ajuta sa impiedici vanzarea lor intr-o parte daca se vand in cealalta ?.. Strict parerea mea...


Am scris asta de mai multe ori dar formulata diferit... Nu asta e subiectul acestei discutii ?!...

Imaginea forumului este stricata de rebuturi. Dvs mi-ati dat citat. Asa ca ati decis sa interziceti vanzarea rebuturilor pe acest forum. Sectiunea de vanzari permanente nu apartine forumului ? Sau considerati ca alea nu-s rebuturi ? Dl. Nimeni, l-a dat exemplu negativ pe Andu care inmulteste melon cu nonmelon si vor iesi cu piper. Piperatii dati la "ofertele" pe care le-am dat eu ca exemplu negativ, sunt mai buni sau ce ?
Raspunsul pe care il asteptam era dat... Doar ca uitasem de el... Va multumesc pentru ca mi-ati reamintit de primul post... In care dvs. ati spus ca daca vom incerca sa criticam pe cineva, toti "vor sari la gard" mai ales daca e cunoscut "drept baiat de treaba"... Deci, indiferent de ce ar vinde, nu i se va reprosa nimic... Pentru ca suntem in Romania unde conteaza ce prieteni ai... Mai bine zis ce grad de importanta au ei in luarea unor decizii...
Nu are rost sa mai dau exemple... Daca dumeavoastra considerati ca aia sunt pesti buni de vanzare, unde v-am dat exact secunda la care trec fecale albe... Eu nu mai inteleg nimic !

In fine... Am spus ce gandeam si atat... Nu am zis ca sunt impotriva regulamentului, ba chiar il apreciez... + pe mine nu ma priveste subiectul (cel putin, nu momentan) erau doar pareri si atat... Multumesc oricum pentru explicatii.

@Nimeni, de admirat lucrul pe care l-ati invatat :D ! Si eu sunt de acord ca acesta este un forum dedicat discusilor. Exista aproape cate un forum pentru orice cauti, iar userii sunt aproape comuni...
Imi amintesc atunci cand am postat acelas lucru pe ambele forumuri... Iar dumneavoastra m-ati intrebat: "ce credeai ca vei gasi acolo ?" mare parte din discusarii cu eperienta sunt aici si acolo dar asta e locul unde trebuie sa scri ;).

O seara placuta !


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Thu Jun 05, 2014 11:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
georgiancatalin25 wrote:
Daca dumeavoastra considerati ca aia sunt pesti buni de vanzare, unde v-am dat exact secunda la care trec fecale albe... Eu nu mai inteleg nimic !


Un peste cu fecale albe... dar cu o forma buna, este un peste "tratabil" care se merita sa il cumperi atunci cand stii ce tratament sa ii faci si cum il poti recupera. Mai ales cand ai asteptari de la acel peste.

Un peste ramas in urma, sau cu defecte vizibile, forma ciudata (irecuperabila) sau coloana stramba etc.... aia ar fi "pesti care NU SUNT DE CUMPARAT" ;) Dar pana sa intelegi asta Catalin... mai este ;)

Eu nu am dat exemplu persoana.... ci combinatia respectiva, iar combinatii de genul acesta sunt destule... de aceea il folosisem ca reper...

In rest... Dumnezeu cu mila: ajungem sa ne raportam la "volume de apa" in loc sa ne dorim sa vedem pesti frumosi pe forum.

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Thu Jun 05, 2014 11:36 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Ma scuzati, dar ma gandeam la modul de tratare al dumneavoastra: nu-l tratez il arunc ! Si de aceea am reactionat asa...
Intradevar, mai am multe de invatat ;) ...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Thu Jun 05, 2014 11:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Ioan C. wrote:
kirucd wrote:
La nimic.
Eu as putea sa dau un raspuns complet diferit.
De fapt l-am dat deja de cateva ori.
Uitati piata din afara forumului si concentrati-va pe ce se urmareste prin incercarea, privita d.p.m.d.v. ca deosebit de timida, de a schimba regulile forumului in favoarea acestuia.
Daca ne exprimam mai departe in halul asta vom mai discuta la anul si la multi ani fara vreun rezultat folositor.
S-au umplut deja 8 pagini cu,... nimic.


Pai atat piata de pe acest forum cat si piata din afara lui e facuta de catre crescatori,
nu de catre cei care intamplator ridica o ponta din combinatii aiurea pe care le au prin
acvarii. Combinatii la care au ajuns cumparand discusi de la crescatori. Cumparand uneori
rachete de la crescatori. Despre ce discutam Ioane? Piata asta trebuie sa o reglementeze
crescatorii, prin intermediul acestui forum sau nu. Problema e ca ei, ca si comunitate,
nu au niciun fel de interes in asta. Altfel ar fi facut-o de mult. Care sint motivele? Banuiesc
unele dintre ele, dar nu pot sa bag mana in foc.

Pe de alta parte ADX a primit critici ca pe forum se vand rachete. Oare de la cine le-a
primit? De la cei care vand sporadic? Ma indoiesc. Si daca tot a primit critici de ce nu
a primit si explicatii de ce aceste lucruri se intampla si in tabara crescatorilor? Da, camasa
mea mi-e mai aproape, stiu asta. Dar daca vrem sa dam inainte trebuie sa privim in
ansamblu. Si lumea sa se implice activ. Ceea ce nu prea vad, mai ales in ultimul an.

Stiu ca nu e usor in ziua de azi sa fi crescator. Dar nu te obliga nimeni sa fi crescator,
poti sa fi hobbyist ca si mine. Daca insa alegi sa fi crescator atunci trebuie sa iti si
asumi niste obligatii daca vrei sa ai o piata asa cum trebuie. Trebuie sa ajuti la creearea
acestei piete pe niste baze solide, iar competitia sa fie doar la calitate, nu la cantitate.

Cand o sa vad asemenea demersuri o sa imi schimb parerea, pina atunci raman la parerea
mea: o anumita cenzura trebuie impusa tuturor, indiferent ca sint crescatori sau hobbyisti.

@Nimeni da ai dreptate, dar regula trebuie sa fie pentru toata lumea, nu sintem
unii mai egali decat altii.

@ADX ai tot suportul meu sa implementezi orice masuri crezi de cuviinta pentru toata
lumea. Si cand spun tot suportul meu ma refer la orice ai nevoie, spune si se va face.

O seara placuta,
Dragos

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Modificarea regulamentului sectiunii de vanzari ocaziona
PostPosted: Fri Jun 06, 2014 12:58 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
kirucd wrote:
Problema e ca ei, ca si comunitate, nu au nici un fel de interes in asta.
Si de ce mai aduci tema asta in discutie daca stiu si eu si sti si tu si stie toata lumea ca nu pot userii acestui forum sa influenteze actiunile crescatorilor in afara forumului?
De ce nu uiti piata din afara forumului si nu te ocupi de ce poti sa faci aici?
kirucd wrote:
Piata asta trebuie sa o reglementeze crescatorii, prin intermediul acestui forum sau nu. Dar daca vrem sa dam inainte trebuie sa privim in ansamblu.
Sa inteleg ca doresti sa convingi crescatorii sa nu masoare cu ocaua mica?
Stiu ca nu esti atat de naiv, dar atunci nu inteleg cum ajungi sa-ti pui sperante in asemenea visuri.
kirucd wrote:
Trebuie sa ajuti la creearea acestei piete pe niste baze solide, iar competitia sa fie doar la calitate, nu la cantitate.
Mda, cam acolo ar trebui sa se ajunga, dar atata timp cat cumparatorii gasesc discusi ieftini nu vor dori neaparat scumpi. Vor cumpara ieftini, ii vor reproduce si ii vor vinde ieftin, iar crescatorul care investeste in calitate va da faliment.
Tu ai cunoscut acest raspuns al meu inainte de a pune intrebarea! De ce ai pus-o?
kirucd wrote:
..o anumita cenzura trebuie impusa tuturor, indiferent ca sint crescatori sau hobbyisti.
Celor care-si cumpara drepturile nu li le poti restrange fara sa le dai banii inapoi. Si asta ai stiut inainte de a scrie ca "trebuie"! Ai stiut foarte bine ca nu se poate. De ce nu te ocupi de ce se poate?
kirucd wrote:
@Nimeni da ai dreptate, dar regula trebuie sa fie pentru toata lumea, nu sintem unii mai egali decat altii.
Hm! Sa cred ca chiar crezi asta? ;)
kirucd wrote:
@ADX ai tot suportul meu sa implementezi orice masuri crezi de cuviinta pentru toata lumea. Si cand spun tot suportul meu ma refer la orice ai nevoie, spune si se va face.

Sa fi modificat regulamentul fara consultarea userilor ar fi putut deveni scump.
Adi vrea sa cumpere ieftin si va primi un rebut. :(


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 115 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group