It is currently Thu Mar 28, 2024 11:36 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 57 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Wed Apr 08, 2015 8:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Ioan C. wrote:
Stendcar si celalalt sunt dealul pe care trebuie sa-l urci ca sa vezi muntele!


Poate sunt eu "greu de cap" dar zi si tu cine este "muntele" cu subiect si predicat.
Daca ai ceva de spus, spune nu tine in tine si apoi sa se acumuleze frustrarea la oamenii de pe forum care nu inteleg nimic din ce vrei sa zici sau la ce te referi.
Ce facem noi gresit aici?
Ce trebuie sa facem sa fie bine?
Decat sa o lasi asa in "coada de peste" mai bine nu mai spui nimic daca nu dai si solutii sau modele sau metode de urmat.

Chiar nu am glumit cu partea modelata de tine in care sa ne inveti (ca pe o comunitate DCR) ce trebuie sa facem (poate nu pe mine ca sunt mai incapatanat) ca sa tindem la un ideal (al tau, ca poate fiecare are idealul lui in viata).

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Wed Apr 08, 2015 8:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu cred ca foloseste la ceva. E prea devreme. Sunt prea putini cei care stiu la ce ma refer si nici aceia nu pot sa iasa din structura prezenta. Prea mare este setea de inavutire si iluzia ca va puteti inbogati peste noapte, creind un discus cu stea in frunte.
Ar trebui sa-ti raspund totusi, chiar daca nu te-ai rabdat sa nu-mi aduci jigniri neindreptatite.
Muntele este grupul mic de oameni care nu mai ingrijesc Discusi, nici ca sa se inbogateasca cu ei, nici ca sa obtina un renume mare cu ei, ci doar pentru ca le plac acesti pesti. In acvariile lor nu se gasesc pesti tatuati, nici ghost, nici piperati!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Wed Apr 08, 2015 9:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Aoleo!
Scuze!
Poate numai eu gandesc asa si ceilalti nu sunt de acord cu mine.
Ioan C. wrote:
Muntele este grupul mic de oameni care nu mai ingrijesc Discusi, nici ca sa se inbogateasca cu ei, nici ca sa obtina un renume mare cu ei, ci doar pentru ca le plac acesti pesti. In acvariile lor nu se gasesc pesti tatuati, nici ghost, nici piperati!

Muntele ala nu era chiar ce credeam eu dar in fine daca asta este idealul (acvariul pe care il detin foarte multi in sufragerie) sunt foarte dezamagit (ma gandeam ca un acvarist va cauta sa gaseasca retete de hrana mai bune pentru pestii lui, sa cultive hrana vie mai buna, sa fie atras de genetica si telul final sa fie acela de a obtine un peste mai bun calitativ si asta chiar nu te va imbogatii in Romania) si inseamna ca am trecut de mult de el. Cred ca o sa ma opresc aici sa ma mai framant cu ce spui deoarece sunt extrem de dezamagit de tine. Am crezut ca ai depasit de mult stadiul de acvarist amator si mergi spre un tel mai inalt mai ales cu pestii care ni i-ai prezentat acum cativa ani.
Balonul de sapun s-a spart in sfarsit.

P.S. Recunosc ca am editat cu ceva paranteze tocmai ca sa inteleaga si altii la ce ma refer nu sa citeasca in van.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Wed Apr 08, 2015 9:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Eu nu sunt dezamagit de tine, eram aproape sigur ca vei reactiona asa.
Si, din pacate, poti fi linistit, nu esti singurul care gandeste ca tine.
Se pare ca nu suntem nici unii singuri.
kirucd wrote:
@septi cine te opreste sa faci o selectie buna si sa vinzi calitate petshopurilor la un pret civilizat astfel incat afacerea sa fie profitabila pentru ambele parti? Piata nu este stricata de petshopuri, este stricata de cei care fac selectie dar prefera sa vanda si pestii selectionati la un pret mai mare (cu siguranta mai mic decat ce e pe piata europeana), dar si pestii care nu merita a fi vanduti, pentru a isi mai scoate din cheltuieli. Cu alte cuvinte ce semanati aia culegeti din piata. Arunci cu cacat in piata, cacat vei gasi. Si atunci sa ne mai plangem ca piata are un nivel valoric scazut? Pai daca si nivelul calitativ e scazut, ce vreti sa gasiti?
Voi ar trebui sa fiti primii care sa impuneti anumite reguli pe piata, tocmai ca sa protejati piata, asa mica cum e. Piata nu poate sa creasca peste noapte in lipsa unor reguli pe care sa le impuneti voi si in lipsa educatiei cumparatorului. Si voi cum il educati? Te las pe tine sa imi raspunzi la intrebarea asta, nu ma refer strict la tine, ci la toti cei care cresc discusi si au un business mai mic sau mai mare din asta. Fiecare incearca sa se descurce si nu ii pasa de celalalt, uitand ca aceasta atitudine paguboasa nu face decat sa duca si mai jos bruma de piata care mai e. Nu va mai plangeti ca preturile sint mici, voi ati adus piata unde este in momentul de fata. Daca voi nu vreti sa faceti nimic pentru a remedia aceste neajunsuri, ce te astepti sa faca un hobbyist ca mine? Sa ma lupt cu morile de vant cum fac acum si eventual sa incep sa scot bani din buzunar ca sa va ajut pe voi? Am un prieten care are o vorba: n-ai sa vezi! Dar nimeni, nici macar Nimeni, nu ma poate opri sa imi spun punctul de vedere. Cine are urechi de ascultat si ochi de citit, bine, cine nu sa fie sanatos.
Ei fir-ar sa fie, Adi, inca unul care confunda informarea cu educarea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Wed Apr 08, 2015 10:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Citesc, citesc şi nu-mi dau seama care-i frustrarea?
O fi de la textele interminabile sau coeficientul IQ îmi joacă feste?

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Wed Apr 08, 2015 11:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
reisz-medre wrote:
Citesc, citesc şi nu-mi dau seama care-i frustrarea?
?

Nu e nimeni frustrat,doar ca "tatal nostru "nu ne mai spune ce sa facem si noi orbecaim pe caile ascunse ale cresterii discusilor adevarati.
In rest, e la fel.

P.S.Sper ca nu asa arata discusul adevarat.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Wed Apr 08, 2015 11:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu-nu, fi linistit, Discusii arata altfel.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Wed Apr 08, 2015 11:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Eu tot nu'nțeleg...

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Wed Apr 08, 2015 11:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Nu merita sa-ti pierzi timpul cu subiectul asta, e doar o discutie inutila, nu foloseste nimanui.
mmdiscus wrote:
Nu e nimeni frustrat, doar ca "tatal nostru "nu ne mai spune ce sa facem si noi orbecaim pe caile ascunse ale cresterii discusilor adevarati.
In rest, e la fel.
Necredinciosilor! Infidelilor!
Mai treceti prin biserica, poate va sopteste ceva! :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ce s-a ales?
PostPosted: Thu Apr 09, 2015 8:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 26, 2010 9:27 pm
Posts: 347
Location: Brasov
Ioane am impresia ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda si percepem altfel realitatea mai ales din Romania.
Dar asta este, eu ma retrag din aceasta discutie ca nu are rost sa o lungesc mai mult. Iti urez o viata lunga sa ajungi la telul pe care ti l-ai propus. Eu voi merge pe drumul meu asa ca pana acum.

_________________
"Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Este greu doar pt ceilalti.
La fel si cand esti prost."
Phillippe Geluck


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 57 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group