It is currently Fri Mar 29, 2024 3:47 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Next
Author Message
 Post subject: Duisburg 2010 - impresii
PostPosted: Sun Oct 03, 2010 6:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
Hallo von Duisburg Forum!

Asta asa, sa fim in ton cu aerul de Germania adus in microbuzul cu care am calatorit.
Fiind primul care am ajuns acasa, nu-mi ramane decat sa va impartasesc cateva impresii...calde inca.
Sa rezum totul in cateva cuvinte ar iesii cam asa:
Am vazut 99% din ce am putea vedea in materie de discusi in cele trei locatii care au constituit punctele de atractie ale excursiei - Expozitia, Zoo-Zajak si crescatoria d-lui Piwowarski. Am intalnit oamenii deosebiti, de talia d-lui Zajak, Piwowarski, Watley,Bleher...
Nu cred ca am batut drumul degeaba!
Deasemenea stocul d-lui Piwowarski a scazut simtitor dupa vizita noastra! ;)

Cam astea ar fi primele impresii, ma duc sa fac curatenie in acvarii, pozele se vor incarca in urmatoarele zile. Stiu ca nu mai aveti rabdare, dar cele mai reusite poze o sa vina oricum de la Marian si de la Zoli. Asa ca...curatenia are prioritate!

Va salut,
Harry

PS. Regret ca nu am avut si noi niste tricouri imprimate cu DCR sau niste sepci, ceva....dar ideea ne-a venit abia cand am vazut reprezentantii altor forumuri purtand asa ceva.

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Duisburg 2010 - impresii
PostPosted: Sun Oct 03, 2010 7:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 13, 2010 1:22 am
Posts: 1037
Location: orastie-hd
bine ai revenit maine sunt la tine

_________________
AM CRESCUT SI INMULTIT ALTUMI ORINOCO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Duisburg 2010 - impresii
PostPosted: Sun Oct 03, 2010 7:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Bine ca ai ajuns acasa sanatos! Astaptam si alte detalii! Au supravietiut pestii?

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Duisburg 2010 - impresii
PostPosted: Sun Oct 03, 2010 7:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Bine v-am regasit!
Asa cum a spus si Harry, am vazut cam tot ce e mai bun in materie de discusi si nu cred ca in urmatorii ani ne va mai putea impresiona ceva.
Sa pomenesc evenimentele in ordine cronologica asa cum au fost percepute de mine:
-Vineri dimineata la ora 9.00 am facut prezenta la poarta expozitiei si imi vedeam un vis implinit. Biletul de intrare va sta la loc de cinste.
-Vineri, ora 9.10 in sfarsit dau mana cu cel caruia ii urmaresc si citesc posturile pe diverse forumuri de multi ani. Te salut inca o data Ioane si ma bucur ca te-am cunoscut personal.
-In fiecare clipa treceam pe langa oameni importanti, ''monstri'' ai acvaristicii (Degen, Bleher, Wattley...) si incercam sa ne estompam uimirea care ne radia prin toti porii la vederea unor exemplare deosebite de discus.
-La ora 15 ne luam inima in dinti si il abordam pe cel mai vechi si faimos discusar, Sir Jack Wattley. Dupa ce ne prezentam ca fiind membrii celui mai mare club de discus din Romania, Sir Jack Wattley vizibil bucuros de aceasta abordare bate kuba cu noi si face o poza de grup pe care sper ca o va posta Zoly cat mai repede.
-La ora 18.00 dupa ce organizatorilor l-i se face mila de noi si ne trimit acasa, ne luam ramas bun de la Ioan si o luam spre un alt punct de interes.
-La ora 18.20 suntem in fata celui mai mare Pet shop din lume, Zoo Zajac. Ce am vazut acolo cu siguranta ca nu vom aduna din toate Pet shopurile din Romania la un loc si cred ca mi-ar fi mai usor sa ma gandesc la ce lipseste din acel magazin. NIMIC. In acel magazin vanzatorii sunt adevarati consilieri iar medicii veterinari se plimba cu stetoscopul la gat printre animale. Si ca sa enumar cateva produse mai deosebite: sturioni, vidre, sconcsi, mottoro...
-Sambata, ora 13 suntem la usa lui Piwowarski. In crescatorie petrecem aproape 4 ore din care 3 ore faimosul crescator le petrece discutand cu noi.
Cam acestea sunt evenimentele asa cum mi le amintesc eu. Sper ca nu am omis ceva, caci sunt tare obosit deoarece de abea am terminat aclimatizarea pestilor de la Piwo. ;)

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Duisburg 2010 - impresii
PostPosted: Sun Oct 03, 2010 8:38 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Ne fierbeti la foc mic! :) ...dar e mai bine asa, pentru ca in felul asta digeram si noi mai usor. Recunosc insa ca sunt foarte nerabdator sa aflu ce a cumparat fiecare, de la cine (inteleg ca majoritatea achizitiilor s-a facut la Piwowarski) si mai ales sa vad pozele discusilor care tocmai au primit cetatenie romana :P

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Duisburg 2010 - impresii
PostPosted: Sun Oct 03, 2010 8:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Cand veti posta la rubrica ,,donatii,,, exemplarele pe care le-ati avut pana acum...!? :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Duisburg 2010 - impresii
PostPosted: Sun Oct 03, 2010 9:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
ciprian01 wrote:
Cand veti posta la rubrica ,,donatii,,, exemplarele pe care le-ati avut pana acum...!? :)

:lol: sa te tii , donatii !

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Duisburg 2010 - impresii
PostPosted: Sun Oct 03, 2010 9:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
mariusvlad wrote:
...am vazut cam tot ce e mai bun in materie de discusi si nu cred ca in urmatorii ani ne va mai putea impresiona ceva.
Aoleeeeeu! :lol: Ce vorbe indrazneteeeee! :lol:
Asta a fost cea mai slaba expozitie de cand exista!
La Piwowarski poate c´ati vazut ceva frumos, dar mai exista cate ceva, pe la altii, care nu-si expun pestii nicaeri, care ne-ar lasa pe toti cu ochii-n soare.
Nu apuca oricare dintre noi sa vada cum arata intr-adevar Rolls-Royce-ul discusilor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Duisburg 2010 - impresii
PostPosted: Sun Oct 03, 2010 9:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 11:39 pm
Posts: 324
Location: BUCURESTI
Sa faceti si voi o separare intre ce ati luat de la Ioan si ce ati luat din alte parti!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Duisburg 2010 - impresii
PostPosted: Sun Oct 03, 2010 9:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 2:51 am
Posts: 1135
Location: 515800-Sebes
@Ioan
...gresesti Ioane, pentru NOI a fost cea mai tare expozitie de pana acum! ;)

_________________
http://www.transylvaniadiscus.com

Why go saltwater when the best of all fish is found in a South American blackwater environment!?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group