It is currently Thu Mar 28, 2024 11:10 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 59 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
Author Message
 Post subject: Re: Seminar Bleher la Budapesta
PostPosted: Thu Apr 12, 2012 5:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Ciprian Marcu wrote:
Sau poate referirea era despre mentinerea unor "linii" precum cei salbatici si in cazul asta e necesara o mica populatie de pesti, neinruditi indeaproape si ar fi dificil de pus in practica din motive de spatiu.


Ce spuneam mai sus. Se poate aplica pentru mentinerea unor pesti existenti precum cei salbatici unde de partea cu stabilitatea s-a ocupat Mama Natura. Dar daca incrucisezi pesti diferiti pentru a incerca sa creezi ceva nou, sau pentru a aduce a anumita caracteristica intr-o linie existenta, pentru a fixa un caracter o sa fie nevoie de inbreeding. Nu degeaba multe din varietatile/rasele de animale de cultura se numesc "inbred strains". ;)

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Seminar Bleher la Budapesta
PostPosted: Fri Apr 13, 2012 1:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Este vorba de Dr. Eduard Schmidt-Focke , prieten apropiat al Dlui Bleher , care din pacate nu mai este printe noi ,el a reprodus primul Coari RSG , si alte varietati .
Este metoda lui de a obtine varietati stabile .
In fine , deviem de la subiect .
Ce ma surprins a fost urmatoarea :
Intrebare la care nu stia nimeni raspunsul .
Ce reprezinta 30-40 % din hrana Discusului in salbaticie ?
Sunt curios ce parare aveti .?

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Seminar Bleher la Budapesta
PostPosted: Fri Apr 13, 2012 4:29 pm 
Offline

Joined: Sun Nov 28, 2010 8:29 pm
Posts: 280
Location: Sf.Gheorghe Cv
Detritus in sezonul secetos , iar in cel ploios fructe si flori din diferiti copaci.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Seminar Bleher la Budapesta
PostPosted: Fri Apr 13, 2012 4:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Detritus, dar hrana si procentele consumate nu sunt constante, ci depind de anotimp si zone geografice care influenteaza nivelul apei si prezenta diferitelor feluri de hrana accesibile pestilor in perioadele respective de timp.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Seminar Bleher la Budapesta
PostPosted: Fri Apr 13, 2012 5:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Detritus reprezinta 30 - 40 % din hrana
15-20 % fructe si flori plante
15-20 % cructacee si alte vietati acvatice .
Ioan C , nu ma mir ca stii banuiesc ca ai toate cartile Dlui Bleher ...
Asa ca o sa schimb incet hrana pestilor ..

Cea mai interesanta , pentru mine a fost prezentarea unor crescatori si metodele lor .
Incepand de la pioneri pana azi :
Ex : Un ucrainian care vrea sa aiba steagul ucrainei pe pesti , si e foarte aproape de reusita .
Tony Tan laudat , pentru ca a respectat cu stictete indicatiile Dlui Bleher .
Polonezul de la Superdiscus , care incearca sa introduca Heckel in hobby ul nostru .
Si alti .
Alta chestie interesanta :
Cei mai multi discusi se produc si se vand in CHINA !
Peste 500.000 pe luna , si nu am inteles gresit .

Au facultate de acvaristica si o aripa destinata Discus ului .

Si multe alte lucruri , mai ales legat de salbatici , pentru care a meritat sa fac drumul .

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Seminar Bleher la Budapesta
PostPosted: Fri Apr 13, 2012 10:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
aronmures wrote:
Este vorba de Dr. Eduard Schmidt-Focke , prieten apropiat al Dlui Bleher , care din pacate nu mai este printe noi ,el a reprodus primul Coari RSG , si alte varietati .
Este metoda lui de a obtine varietati stabile .


Un om deosebit intradevar. Mi-ar fi facut placere sa-l cunosc personal. Pestii obtinuti de el au stat la baza altor varietati actuale. Ca sa lamurim problema uite si ceva citate din "Schmidt-Focke's DISCUS BOOK" - Dr. Eduard Schmidt-Focke.



"They had pale green backgrounds interrupted by longitudinal stripes. Several hereditary factors had to be selected for and inbred to produce an intensely green body color".
"It's possible to inbreed discus for three to four generations to fix a given color or other trait. That doesn't hurt them at all. Discus in one of my inbred lines no longer attained full growth after six generation."

Si exemplele pot continua.

aronmures wrote:
Alta chestie interesanta :
Cei mai multi discusi se produc si se vand in CHINA !
Peste 500.000 pe luna , si nu am inteles gresit .

Au facultate de acvaristica si o aripa destinata Discus ului .

Si multe alte lucruri , mai ales legat de salbatici , pentru care a meritat sa fac drumul.


In Asia au costuri foarte scazute de productie si clima favorabila, de aceea nu-i de mirare ca grosul pestilor ornamentali se produc acolo. La noi o sa fie mai neplacut odata cu liberalizarea preturilor la energie. :cry:
Facultate de acvaristica la noi ar fi un vis frumos, dar doar un vis in conditiile in care statiunile de cercetare sunt puse pe butuci una cate una. Cu toate astea mai apare si pe la noi cate o lucrare(studiu, teza doctorat) ce are ca obiect studiul pestilor ornamentali. :good:

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Seminar Bleher la Budapesta
PostPosted: Mon Apr 23, 2012 5:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Iata un alt citat interesant :

" Es ist möglich, Diskusfische für drei oder vier Generationen inzuzüchten , um eine bestimte Bafbe oder
oder ein anderes Merkmal zu festigen .
Dabei nehmen die Diskus keinelei Schaden .
Bei einem meiner Inzuchtstämme erreichten die Fische nach elf Generationen nicht mer die volle Größe .
In Alter von 18 Monaten hatten diese Diskus nach elf Inzuchtgenerationen nur noch eine Körpergröße von etwa 12 cm .
Gelege dieses Inzuchtstammes zälten nur noch 70 bis 80 Eier ....

Zur Vermeidung dieser Degenerationserscheinung es ist besser in gleichen Stamm getrent in zwei Linien zu züchten .
...
Diese Art der Linienzucht verspricht die besten Erfolge bei der Diskuszucht ."

Dr. Schidt-Foke Meine Erfahrungen mit Diskusfischen , 1989 Bede Verlag , pagina 56-57


Adica
Este posibil sa facem inbriding 3-4 generatii pentru a fixa o culoare ,sau semne , asta nu afecteza cu nimic .
La una din liniile mele dupa 6 generatii de inbriding nu a mai crescut la marimea potrivita .
La 18 luni la a 11 a generatie aveau 12 cm .
Icrele erau intre 70 80 .
...
Pentru evitarea acestei degenerari este mai bine sa reproducem in doua linii .
...
Aceasta metoda a reproducerii in linie promite cele mai bune rezultate in reproducera discusului .

Eu cred ca am inteles bine ce am auzit de la Herr Bleher .
Scuze pentru traducerea mai putin stiintifica , dar esenta cam asta este .

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Seminar Bleher la Budapesta
PostPosted: Mon Apr 23, 2012 10:07 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Reproducerea in linie sau in familie se refera la perechile gen var-var sau nepot bunic.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Seminar Bleher la Budapesta
PostPosted: Tue Apr 24, 2012 9:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
aronmures wrote:
Dr. Schidt-Foke Meine Erfahrungen mit Diskusfischen , 1989 Bede Verlag , pagina 56-57


Adica
Este posibil sa facem inbriding 3-4 generatii pentru a fixa o culoare ,sau semne , asta nu afecteza cu nimic .
La una din liniile mele dupa 6 generatii de inbriding nu a mai crescut la marimea potrivita .
La 18 luni la a 11 a generatie aveau 12 cm .
Icrele erau intre 70 80 .


Ce scriam mai sus:
Ciprian Marcu wrote:
uite si ceva citate din "Schmidt-Focke's DISCUS BOOK" - Dr. Eduard Schmidt-Focke.

"It's possible to inbreed discus for three to four generations to fix a given color or other trait. That doesn't hurt them at all. Discus in one of my inbred lines no longer attained full growth after six generation."


aronmures wrote:
....Pentru evitarea acestei degenerari este mai bine sa reproducem in doua linii .
...
Aceasta metoda a reproducerii in linie promite cele mai bune rezultate in reproducera discusului .

Eu cred ca am inteles bine ce am auzit de la Herr Bleher .
Scuze pentru traducerea mai putin stiintifica , dar esenta cam asta este .


Reproducerea in "in linie" e tot o forma de inbreeding, pentru ca in general presupune un stramos comun. Spre exemplu daca am un mascul vanjos :D si-l imperechez cu 3 femele, pot forma 3 linii. In cadrul unei linii insa se poate folosi inbreedingul mai apropiat sa zic asa(frate-sora, mama-fiu, tata-fiica), pentru ca la un moment dat exemplare din cele 3 linii inrudite sa fie incrucisate intre ele. Ex. mascul din linia 1 cu femela din linia 2, mascul din linia 1 cu femela din linia 3 etc. Avantajul este ca se poate mentine o diversitate genetica ceva mai mare decat la cosangvinizarea foarte apropiata, dar in timp se poate pierde si acest avantaj si trebuie incrucisat cu "sange proaspat". Degenerari pot sa apara in oricare linie, dar mergand in paralel cu 2 sau mai multe linii exista o "rezerva". Necesita destul spatiu pentru a fi pusa in aplicare, spatiu pe care putini il au disponibil.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 59 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group