It is currently Thu Mar 28, 2024 11:35 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 59 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: Seminar Bleher la Budapesta
PostPosted: Tue Apr 03, 2012 3:47 pm 
Offline

Joined: Thu Jan 05, 2012 3:39 pm
Posts: 9
Location: alba iulia
sal, daca am da fiecare care are discusi cate 50 de lei io cred ca sar aduna o suma frumusica


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Seminar Bleher la Budapesta
PostPosted: Tue Apr 03, 2012 3:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
aronmures wrote:
. ( putem sa il invitam si pe Bleher , pot sa aflu conditiile de la organizatori din Ungaria ).

Ar fi bine de aflat !

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Seminar Bleher la Budapesta
PostPosted: Tue Apr 03, 2012 4:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
adyalba .
Astept parerea ta despre seminar .??

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Seminar Bleher la Budapesta
PostPosted: Tue Apr 03, 2012 8:56 pm 
Offline

Joined: Thu Jan 05, 2012 3:39 pm
Posts: 9
Location: alba iulia
aronmures ,
cand am ajuns acolo cred ca era inceput seminaru si nici nu ne lasat sa intram in cealata camera numa aiai unde er tipu ala de la jbl si unde era copilu ala cu pesti cu gupi si ce mai avea raci


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Seminar Bleher la Budapesta
PostPosted: Tue Apr 03, 2012 8:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
@adyalba nu te supara ca-ti spun dar eu nu am inteles nimic din ce ai scris!

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Seminar Bleher la Budapesta
PostPosted: Tue Apr 03, 2012 9:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
aronmures wrote:
Ciprian :
Cauzele din cate am aflat au fost :
Nu am avut timp sa imi pregatesc pestii (3 saptamani )
Nu vreu sa ii inbolnavesc
Daca vine cutare eu nu vin
Taxa de participare mare (150 Ron / acvariu , max 6 pesti in un acvariu , si 3 acvarii/crescator )
Nu imi plac premiile oferit ( erau cartile lui Bleher ) .
Cam atat am aflat .
Sunt curios daca o sa fie vreodata la noi un concurs de genul , si sper sa fie ce se va intampla ,
din cate vad topicul inceput a fost dat uitarii de toata lumea .


Unele sunt cauze obiective altele par a fi mofturi. La noi marea problema o reprezinta banii sau mai bine zis lipsa lor pentru finantarea costurilor totale de participare pentru ca un astfel de eveniment sa se bucure de participare numeroasa.

aronmures wrote:
ADX :
O linie stabila se obtine la 8-9 generatii fara perechi frate, sora
Exemplu :
Pigeon nu este o linie stabila , cum sunt majoritatea de provenienta Asia si nu numai , pentru ca nimeni nu isi bate capul sa stea 8-9 ani , e mai simplu sa gasesti denumiri noi pentru culori si forme noi care apar .
Hyboddy si etc. , greseala genetica datorata perechilor frate, sora etc.
Albino , heckel cross nu sunt naturale asa ca nu se poate face linie stabila .
La Heckel Cross 3-4 generatie sunt sterili .(pacat caci mie imi plac foarte mult , o sa imi iau Heckel in loc asta este ).


Fixarea caracterelor se face printre altele prin "inbreeding" pana la un anumit moment, deci implicit utilizarea de perechi frate-sora la reproducere.

Albino nu poate fi o linie stabila??!! "Pigeon" ...sunt multi discusi dar afirmatia ca nu e o "linie stabila" e mult prea generala. Daca se refera la faptul ca discusii sub acest nume imprastiati prin lume nu reprezinta "o linie stabila" atunci cu siguranta e adevarat ca si in cazul altor denumiri dar ca nu sunt varietati stabile de Pigeon nu e cazul.

La Highbody se referea cumva la cei "bulldog" sau asemanatori?

@adyalba, te rog sa fii mai atent la ortografie.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Seminar Bleher la Budapesta
PostPosted: Tue Apr 03, 2012 9:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Quote:
aronmures wrote:
ADX :
O linie stabila se obtine la 8-9 generatii fara perechi frate, sora
Exemplu :
Pigeon nu este o linie stabila , cum sunt majoritatea de provenienta Asia si nu numai , pentru ca nimeni nu isi bate capul sa stea 8-9 ani , e mai simplu sa gasesti denumiri noi pentru culori si forme noi care apar .
Hyboddy si etc. , greseala genetica datorata perechilor frate, sora etc.
Albino , heckel cross nu sunt naturale asa ca nu se poate face linie stabila .
La Heckel Cross 3-4 generatie sunt sterili .(pacat caci mie imi plac foarte mult , o sa imi iau Heckel in loc asta este


Ciprian asta este afirmatia lui Bleher , si nu am inteles gresit , am discutat pe tema asta personal in germana , dar si la seminar in engleza a fost clar afirmatia :
Linie stabila se obtine fara inbriding .
Daca o sa iau si Bleher s Discus o sa aflu mai multe ..
Am luat numai Discusbook 1 si 2 in engleza ,dedicate desigur .
Bleher s Discus o sa iau in germana ,aSa inteleg mai bine .

La Highbody se referea cumva la cei "bulldog" sau asemanatori?

Da si a demonstrat si cu poze pestii respectivi nenaturali si oribili si dupa parerea mea .
Nu vreau sa pun poze sa nu stric afacerea nimanui .

Adyalba :Seminarul a inceput sambata de la 14 15 nu pot sa cred ca ai ratat asa ceva !!
Puteai sa intri si dupa ce a inceput !
Seminarul era in engleza , cei care nu intelegeau engleza au pierdut cam 10 % prin traducere .

De altfel :Am fost singur cu masina si am stat in apartamen cu 2 camere , sa va para rau ca nu ati venit , va luam cu placere cu masina si loc era in apartament .
Va costa cam 300 ron drum si cazare ,masa pe doua zile ..

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Seminar Bleher la Budapesta
PostPosted: Tue Apr 03, 2012 10:38 pm 
Offline

Joined: Thu Jan 05, 2012 3:39 pm
Posts: 9
Location: alba iulia
aronmures .
noi am ajuns pe la 2 acolo si a zis copilu ala ce era cu gupi si cu raci acolo ca sa nu facem galagie si ca numai duminca dupamasa se tine ceva discusi ,cand am ajuns noi era un tip ce pregatea 2 somni africani alb cu albastru interesanti, si nu era problema de masina si de cazare era problema de timp la noi ca eram cu pesti dupa noi :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Seminar Bleher la Budapesta
PostPosted: Wed Apr 04, 2012 2:04 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
ADX wrote:
.... Pana atunci, cred ca ar fi bine sa ne gandim la deschiderea unui cont in care sa ajunga eventualele donatii dedicate exclusiv acestui proiect.


Ca un "nimeni" ce sunt, avand in vedere ca nu am vorbit prea mult pentru ca momentan nu am motiv sa o fac.... la aceasta afirmatie subliniata mai sus vin cu o propunere: cum prin "alte parti" se creeaza organizatii - ligi sau asociatii... Aici pe banerul principal vad ca este vorba de un club. Iar un club al discusarilor... tind sa cred ca este un club select. Iar orice club select.... are o taxa "de participare" pentru fiecare membru.

Exceptand din start afirmatii gen "cu pretul a 2 sticle de votca imi castig calitatea de membru".... sau "ce face clubul pentru mine?".... avand in vedere ca acest forum este destul de permisiv chiar prin latura faptului ca nu este impusa nici macar o "prezentare de inceput".

O taxa "benevola" ar trebui propusa si intr-un fel evidentiata pe forum. Benevola prin faptul ca nu este obligatorie, iar evidentierea: in unele cazuri.... neplata ei spune "multe" despre membrul respectiv ;)

In eventualitatea unei expozitii-concurs ar fi bine de luat in seama si plata accesului de catre vizitatori.
Chiar si la un pret modic se poate strange o suma destul de frumusica care poate "usura" suma totala cheltuita... doar de "amorul artei". Daca locatia ar fi intr-un loc vizibil dar restrictionat in vre-un fel, multi copii isi vor trage mamicile de manuta ca "sa vada pestii" sau multi gura-casca de prin mall vor trebui sa si plateasca pentru timpul in care ei "incurca traficul"....
Nu este oarecum drept ca toate cheltuielile sa fie lasate pe spatele expozantilor-concurentilor.... daca ar fi fost o expozitie cu vanzare (ca in cazul gupilor) atunci da: ai profit de pe urma organizarii noastre- plateste! (sau: impart cheltuielile cu tine)
Dar cand X- Y- Z vine si isi aduce pestii doar pentru prezentare.... eu zic ca si celalalt care vrea sa vada pesti de valoare sau cum arata discusii despre care citeste doar pe forum trebuie sa bage mana in buzunar macar ptr biletul de intrare... pentru ca bani pentru pesti uneori nu prea se gasesc.
La o "expozitie" de genul acesta nu ai sa vezi vanzari sau comenzi de 200-300 de pesti ;)) Multa lume vine doar "sa caste ochii" si sa plece...

Citeam dezamagit o afirmatie la final in care cineva spunea: pai eram presat de timp... Intradevar: cand ti-ai rezolvat treaba ptr care ai venit... nu mai ai timp si de altele. Daca se venea ptr seminarul din topic... ramanea timp si ptr cumparat pesti la final.

Nu ma bagati in seama: am expus doar o "solutie" in privinta donatiilor... si o "idee" in privinta organizarilor.
Ape limpezi tuturor...

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Seminar Bleher la Budapesta
PostPosted: Wed Apr 04, 2012 9:00 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Someone wrote:
O taxa "benevola" ar trebui propusa si intr-un fel evidentiata pe forum. Benevola prin faptul ca nu este obligatorie, iar evidentierea: in unele cazuri.... neplata ei spune "multe" despre membrul respectiv ;)
Mie imi spune propozitia asta multe despre cine scrie asa ceva!
Am putea mări valoarea forumului prin eliminarea celor care nu jură acestei comunități credință și devotament neconditiont până la,... pensie?!
Singurul care poate să ne selecteze în funcție de plata/neplata acestei contribuții, care permite sau nu accesul în forum, este Administratorul sau. În momentul în care se inițiază acțiunea asta, voi fi eu primul care pleacă, chiar dacă aș putea, ce-i drept cu eforturi supraomenești, să renunț la două sticle de vodca pentru un scop nobil. :(
Nimeni wrote:
...sau multi gura-casca de prin mall vor trebui sa si plateasca pentru timpul in care ei "incurca traficul"....
Mă îndoiesc că va îndrăzni conducerea unui Mall să-și pună eventualii cumpărători la plata unei taxe care le-ar permite trecerea sau accesul prin incinta acestuia.
Nimeni wrote:
Nu este oarecum drept ca toate cheltuielile sa fie lasate pe spatele expozantilor-concurentilor.... daca ar fi fost o expozitie cu vanzare (ca in cazul gupilor) atunci da: ai profit de pe urma organizarii noastre- plateste! (sau: impart cheltuielile cu tine)Dar cand X- Y- Z vine si isi aduce pestii doar pentru prezentare.... eu zic ca si celalalt care vrea sa vada pesti de valoare sau cum arata discusii despre care citeste doar pe forum trebuie sa bage mana in buzunar macar ptr biletul de intrare.
La expozițiile internaționale din Duisburg, cele mai mari de pe glob la acel timp, care au atras atenția vizitatorilor deja prin locul în care au fost inițiate, s-a cerut la intrare o suma pe care o câștigă un muncitor obișnuit în ca. 50-70 de minute. Cine a fost acolo dintre noi Romanii, în ultimii ani, n-a prins efervescența primilor ani în care noutatea, amploarea și renumele evenimentului îi făcea pe vizitatori să cheltuie sume pentru câștigarea cărora munceau 10-15 ore, doar pentru a se deplasa acolo. Farmecul expoziției a fascinat lumea destul ca să asigure finațarea expoziției timp de 15 ani. Câți romani vor fi dispuși să plătească câți bani ca să viziteze o expoziție inițiată de amatori, când pot vedea gratuit ceva asemănător în piețele de animale mici?
Nimeni wrote:
pentru ca bani pentru pesti uneori nu prea se gasesc.
O expoziție mult mai bine organizată și prezentată, decât o piață de pești exotici, va fi atât de scumpă în România încât va suprima dorințele celor mai mulți posibili expozanți de a participa "de amorul artei"
Nimeni wrote:
Citeam dezamagit o afirmatie la final in care cineva spunea: pai eram presat de timp... Intradevar: cand ti-ai rezolvat treaba ptr care ai venit... nu mai ai timp si de altele. Daca se venea ptr seminarul din topic... ramanea timp si ptr cumparat pesti la final.
Multe lucruri mai noi decât pot fi citite comod, acasă, în fata monitorului, nu mai pot fi prezentate în seminare. Rămâne eventual dorința de a sta față în față cu oameni care trăiesc ce visează vizitatorii. Dacă vreau să cumpăr pești, îi cumpăr fără să țin neaparat cont de expoziție. Dacă cumpăr discusi doar pentru că mă aflu în transa evenimentului am șanse mari să-i omor în cursul următoarelor două luni.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 59 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group