It is currently Sat May 18, 2024 10:12 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: pui in plantat
PostPosted: Mon Jul 12, 2010 9:17 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
vineri mi-au depus scalarii in plantat. au ales acelasi loc ca si pana acum, adica frunza unui echinodorus. pana acum icrele cam dispareau de pe frunza si credeam ca le mananca ancistrusii sau chiar scalarii incercand sa le curete. de obicei erau destul de agresivi pana dispareau icrele. ieri cand le-am dat mancare am observat ca sunt la fel de agresivi ca si cand aveau icre dar nu am dat importanta pentru ca nu mai aveau ce pazi din cate vazusem si stiam ca nu eclozeaza in apa care o am. azi, surpriza: vreo 10 "codite" miscau pe frunza echinodorusului. au vreo sansa puii in acest acvariu? momentan acvariul este plantat la greu, pesti mai am 2 fluturi, 6 ramirezi,2 ancistrusi, 4 neoni si o multime de pomaceea de 8-9mm.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui in plantat
PostPosted: Tue Jul 13, 2010 7:27 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Salut. Eu nu cred ca au sanse sa scape nehaliti, dar oricum, sa ne tii la curent cu evolutia.
Bafta!

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui in plantat
PostPosted: Wed Jul 14, 2010 9:39 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
pana la urma au disparut puii :( . am stat o juma de ora sa ma uit prin acvariu sa vad daca i-au pitit pe undeva dar nu mai misca nimic pe acolo in afara de cei care ii aveam. macar am aflat ca icrele pot ecloza si in apa care o am la "retea".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui in plantat
PostPosted: Mon Jul 19, 2010 5:13 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
sambata au depus din nou pestisorii :D . ma asteptam sa dispara icrele pana azi cand am venit de la munca sau maine sa eclozeze. m-am dus direct la acvariu sa vad ce mai e nou pe acolo si supriza: icrele nu mai erau acolo. credeam ca au fost mancate de parinti sau de melcii pomaceea. m-am uitat mai atent prin acvariu si pe o alta frunza a echinodorusului erau ~75-100 de "codite". deci parintii au mai capatat putina experienta. data trecuta numarasem doar 10 pui. pana acum nu am reusit sa inmultesc scalarii decat prin separarea icrelor si asta doar o singura data doar din curiozitate.
singura problema care o vad in momentul asta este aceea ca va trebui sa ii bag in acelasi acvariu cu discusii si stiu cat de agresivi pot fi. de exemplu, ieri cand mai incercam sa iau niste riccia sa o arunc unul din ei (nu stiu care) a sarit vreo 5-6 cm in afara apei doar sa ma muste. nu mai spun ce se intampla daca bag mana in apa. o varianta ar fi sa ii las separati in acvariul in care sunt acum discusii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui in plantat
PostPosted: Sat Aug 28, 2010 8:09 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
dupa ce am mutat perechea in acvariul de 375L, asta fiind saptamana trecuta, duminica au depus. din pacate a trebuit sa ii mut din nou. de data asta i-am si separat intr-un acvariu de 70L. i-am mutat exact cand depuneau. dupa calculele mele ar fi trebuit sa depuna din nou luni sau marti, dar ieri au depus din nou dupa ce am mai mai pus putina apa in acvariu(se evaporase vreo 5-6L). pana acum nu s-a albit nici o icra si sper sa ramana asa.
o alta surpriza placuta a fost sa aflu ca din cei 3 scalari care ii aveam impreuna cu oscarii 2 sunt pereche. cat timp au fost in acvariu cu ceilalti 2 au avut si ei prima depunere. icrele au disparut repede din acvariu. sunt curios sa vad daca vor mai depune in acvariu cu oscarii :D .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui in plantat
PostPosted: Sat Aug 28, 2010 9:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Daca vrei pui de scalari cel mai simplu e sa scoti icrele si sa cresti tu puii . La scalari nu e deloc dificil sa cresti artificial puii .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui in plantat
PostPosted: Sat Aug 06, 2011 9:44 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
un videoclip cu perechea care o mai am. ceilalti au murit in urma mutarilor pe care le-am facut in urma dezlipirii acvariului mare.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pui in plantat
PostPosted: Tue Sep 06, 2011 4:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
,,Daca vrei pui de scalari cel mai simplu e sa scoti icrele si sa cresti tu puii ." -da dar asta e ceva asa la modul sec si industrial , e mult mai interesant sa lasi parintii sa creasca puii , numai bine


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group