It is currently Fri Mar 29, 2024 8:30 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Informatie depunere scalari
PostPosted: Tue Mar 16, 2010 5:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 12:31 am
Posts: 316
Location: Sibiu
Dupa ce depun scalarii e bine sa las non stop putina lumina sau nu le las deloc? Am acvariul in mobila celui mare si nu ii deranjeaza nimeni. E bine sa las dulapul inchis sa nu ii stresez sau las o usa deschisa? Multumesc!

_________________
GALERIE PERSONALA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Informatie
PostPosted: Tue Mar 16, 2010 5:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Las-o non-stop si stai cat mai mult langa ei, dar nu-i deranja. Daca inchizi dulapul si-l lasi asa doua zile vor sari din acvariu cand vei deschide usa. Ei trebuie sa stie ca esti o parte inofensiva din lumea lor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Informatie
PostPosted: Tue Mar 16, 2010 6:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 12:31 am
Posts: 316
Location: Sibiu
Pai eram prieten cu ei pana in momentul cand isi mancau icrele (24-48h) Dupaceea o luam iar de la capat. Eu ma gandeam sa ii las izolati pana scot puii iar apoi ile deschid. Dar o sa las usa deschisa....

_________________
GALERIE PERSONALA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Informatie
PostPosted: Tue Mar 16, 2010 7:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Daca vrei neaparat sa scoti pui de scalari , scoste icrele si pregateste hrana pentru pui . Sunt destul de usor de crescut fara parinti .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Informatie
PostPosted: Tue Mar 16, 2010 8:07 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
eu am scos icrele de la ai mei si m-au tinut minte :D . de cate ori ma duceam la ei sa le dau mancare femela se repezea la geam sa muste. in acvariu nu aveam sanse sa bag mana, pentru ca ma muscau amandoi. pana sa le scot icrele erau calmi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Informatie
PostPosted: Tue Mar 16, 2010 8:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 12:31 am
Posts: 316
Location: Sibiu
Si eu am un mascul care nu ma suporta dar nu i-am facut nimic :D. E in plantat alaturi de gagica lui. Le mai las odata icrele sa vad ce si cum, iar daca le papa iar incerc sa cresc artificial o ponta. Totusi se albesc cam multe oua la mine din cate am observat....

_________________
GALERIE PERSONALA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Informatie
PostPosted: Wed Mar 17, 2010 7:55 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
De fiecare data cand au fost ponte de la scalari perechea ma ciupea de mana daca interveneam la bazin. Tocmai mi-am numarat degetele si n-am iesit lipsa la inventar. :lol:
Inca o observatie si sunt curios daca s-a mai intamplat si la altii: am avut impresia ca atunci cand indepartam suportul cu ponta, (printre ciupituri) mancau din icre.
Modul traditional de reproducere al scalarilor este cu transferul suportului cu icre intr-un vas separat . Puii nu sunt mofturosi la mancare si chiar este ceva sa te tii dupa apetitul lor.
Dupa unii, cresterea alevinilor pe langa parinti ar fi ca o terapie psihica pentru pereche. S-ar parea ca aceasta super-agresivitate se naste din disparitia pontei pe care o au in ingrijire. Fenomenul ar fi paralel cu ce se spune despre carnivorele crescute in captivitate: faptul ca din tot ansamblul de activitati ce le implica hranirea (panda, atacul, uciderea, consumul) ele au parte numai de ultima faza, le face mai agresive (atunci cand au ocazia) decat in habitatul natural.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group