It is currently Fri Mar 29, 2024 9:21 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: scalari bolnavi
PostPosted: Mon Sep 19, 2011 8:29 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Sep 02, 2011 9:18 pm
Posts: 38
Location: roma
doi dintre cei cinci scalari s au imbolnavit. au inceput sa le "putrezeasca" antenele(foarte putin), au un fel de mucus alb la varful lor, foarte putin vizibil, iar unul din cei doi are acel mucus si pe aripioara. le am pus sare in acvariu, insa nu am vazut nici o diferenta si le am ridicat temperatura de la 27 de grade la 28.nu am introdus nimic in acvariu in ultimul timp. mai am si un betta crowntail care are aceeasi problema doar ca la el e putin mai grav, dar a fost separat de scalari.aveti vre o idee cu un tratament?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: scalari bolnavi
PostPosted: Mon Sep 19, 2011 8:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
In primul rand trebuie sa aflii si sa combati cauza, ca sa nu mai patesti asta si pe viitor... deci ce acvariu ai? Ce sistem de filtrare? Cum faci schimbul de apa? Cum cureti materialul filtrant? Ce le dai sa manance... si cam ce crezi tu ca ar mai ajuta in aflarea motivului aparitiei acestei probleme. Succes!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: scalari bolnavi
PostPosted: Mon Sep 19, 2011 10:10 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
mucusul ala are consistenta ca un fel de vata?

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: scalari bolnavi
PostPosted: Tue Sep 20, 2011 8:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Sep 02, 2011 9:18 pm
Posts: 38
Location: roma
acvariul are 72 de litri, am o pompa de aer cu doua iesiri, un filtru intern resun, pe care l curat odata pe saptamana(scot buretele si il spal cu un jet puternic de apa), iar schimbul de apa il fac tot o data pe saptamana, schimp aproximativ 15 litri de apa, le dau sa manace fulgi pentru scalari, carne de vita, mamaliga, orez, insecte ..de la odata pe zi pana la 3 ori pe zi.
acel mucus nu e foarte consistent(este ca un fel de scama), dar esti vizibil.
antenele pestilor bolnavi nu mai sunt drepte, la varfuri au inceput sa se increteasca.
stiu ca acvariul e mic pt ei, insa nu cred a fi aceasta cauza bolii.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: scalari bolnavi
PostPosted: Tue Sep 20, 2011 8:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
fototapet wrote:
acvariul are 72 de litri, am o pompa de aer cu doua iesiri, un filtru intern resun, pe care l curat odata pe saptamana(scot buretele si il spal cu un jet puternic de apa), iar schimbul de apa il fac tot o data pe saptamana, schimp aproximativ 15 litri de apa, le dau sa manace fulgi pentru scalari, carne de vita, mamaliga, orez, insecte ..de la odata pe zi pana la 3 ori pe zi.
acel mucus nu e foarte consistent(este ca un fel de scama), dar esti vizibil.
antenele pestilor bolnavi nu mai sunt drepte, la varfuri au inceput sa se increteasca.
stiu ca acvariul e mic pt ei, insa nu cred a fi aceasta cauza bolii.

Acvariul este foarte mic pentru 5 scalari, si schimbul de apa insuficient, iar filtru din cate inteleg nu este ciclat... daca-l speli cu jet de apa omori bacteriile benefice (cu clorul din apa), bacterii care colonizeaza materialul filtrant... material care trebuie spalat in apa care o scoti saptamanal la schimb (macar 35%), si nu spalat foarte bine. Sau alta varianta este sa faci schimburi zilnice de 30-50% apa ;).
Mancarea mi se pare cam dificila din ce spui, carne de vita? Daca ziceai inima de vita da, dar carnea este prea grea de digerat pentru scalari, si mamaliga pentru ce este? Ai scalari nu carasi :fluier:, asta ca sa nu mai vorbesc de orez... asta pentru ce-l dai scalarilor?
Eu zic sa mai citesti despre ciclare sau schimburi de apa, si asa vei avea un acvariu cu pesti sanatosi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: scalari bolnavi
PostPosted: Tue Sep 20, 2011 9:46 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Sep 02, 2011 9:18 pm
Posts: 38
Location: roma
multumesc pentru sfaturi, sunt lucruri pe care nu le stiam, si pe care o sa le fac de acum incolo.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group