It is currently Thu Apr 18, 2024 3:44 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 45 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Perechea mea de scalari
PostPosted: Fri Dec 21, 2012 5:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Frumoasa perechea ;) .Arata exact asa cum trebuie sa arate niste scalari si au scos si o gramada de pui. Imi place si ca sunt tupeissti si isi apara ponta. La discusi mai rar vedem asa ceva .
Cind ii vad cum isi apara puii imi vine dor sa mai bag la depus un mascul de discus pe care de ceva timp l-am tras pe dreapta...cred ca voi mai scoate totusi inca o ponta cu diliul ca sa am cu cine ma certa :twisted:
Iata un film mai vechi si cu masculul de care vorbeam :


Acum e cam bosorog,dar tot seful bazinului este si a fost tot timpul chiar daca in ultimii ani cel putin au fost in bazin cu el discusi mult mai mari si tot asa rau a ramas cind are pui/icre de aparat. Acum vreo 2-3 saptamini a depus in bazinul comun iar cei doi gibicepsi de cca 25-30 cm care erau cu el in bazin mai au si acum aripile rupte, semne de buna purtare :lol:

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Perechea mea de scalari
PostPosted: Fri Dec 21, 2012 9:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Eu zic ca daca inca nu ai pui de la el sa iti faci.Pana la urma prin specimene de acest gen se mosteneste zestrea genetica aia buna ;) , si sigur dintre puii lui vor fii masculi la fel de bataiosi.Cred ca la majoritatea discusilor domestici aceasta caracteristica a disparut, dar cel putin mie personal mi se pare esentiala.
Azi maine iese ciurda la zbor si atunci sa vezi nori in apa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Perechea mea de scalari
PostPosted: Sat Dec 22, 2012 1:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
dragos wrote:
Cind ii vad cum isi apara puii imi vine dor sa mai bag la depus un mascul de discus pe care de ceva timp l-am tras pe dreapta...cred ca voi mai scoate totusi inca o ponta cu diliul ca sa am cu cine ma certa :twisted:
Iata un film mai vechi si cu masculul de care vorbeam :


Acum e cam bosorog,dar tot seful bazinului este si a fost tot timpul chiar daca in ultimii ani cel putin au fost in bazin cu el discusi mult mai mari si tot asa rau a ramas cind are pui/icre de aparat. Acum vreo 2-3 saptamini a depus in bazinul comun iar cei doi gibicepsi de cca 25-30 cm care erau cu el in bazin mai au si acum aripile rupte, semne de buna purtare :lol:


Imi povestise-i despre el ,dar nu-mi imaginam ca poate face asa ceva.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Perechea mea de scalari
PostPosted: Sat Dec 22, 2012 8:14 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Andrei, am scos cu el zeci de serii de pui in anii trecuti dar imi e dor sa mai scot una. Nu l-am mai bagat la depus in ultimul timp deoarece am scos pui din alti discusi (chiar si din pui de ai lui) care arata mult mai bine ca el, dar din puii lui pe care mi i-am oprit si care au avut pui la rindul lor, nu am obtinut totusi nici unul asa de tupeist ca el.

Quote:
Imi povestise-i despre el ,dar nu-mi imaginam ca poate face asa ceva.


Pai eu ti-am spus ca se poarta ca si cum ar vrea sa iasa din bazin si sa ma fugareasca prin sufragerie :lol:
Au fost multi cei care au venit la mine, l-au vazut pe viu si nu le venea sa creada cit de nebun poate fi :fool: Intr-un film de citeva zeci de secunde nu se vede decit o mica fractiune din tot ce poate sa faca nebunu'.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Perechea mea de scalari
PostPosted: Sat Dec 22, 2012 9:27 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Super tare...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Perechea mea de scalari
PostPosted: Sat Dec 22, 2012 11:19 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
dragos wrote:
Andrei, am scos cu el zeci de serii de pui in anii trecuti dar imi e dor sa mai scot una. Nu l-am mai bagat la depus in ultimul timp deoarece am scos pui din alti discusi (chiar si din pui de ai lui) care arata mult mai bine ca el, dar din puii lui pe care mi i-am oprit si care au avut pui la rindul lor, nu am obtinut totusi nici unul asa de tupeist ca el.

Pai forma si felul in care arata, spun mult despre cum este ingrijit un discus, si eu totdeauna am fost convins ca poti obtine cum ai spus si tu, pui care pot arata mult mai bine decat parintii.Asta e partea care o vezi atunci cand alegi si de care poti tine cont incepand de la varsta de 2 luni ca sa zic asa.Partea cu vitejia vine mult mai tarziu si ar fi greu sa tii o ponta intreaga pana la momentul ala..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Perechea mea de scalari
PostPosted: Sat Dec 22, 2012 12:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
andreiburnete wrote:
Pai forma si felul in care arata, spun mult despre cum este ingrijit un discus, si eu totdeauna am fost convins ca poti obtine cum ai spus si tu, pui care pot arata mult mai bine decat parintii.Asta e partea care o vezi atunci cand alegi si de care poti tine cont incepand de la varsta de 2 luni ca sa zic asa.Partea cu vitejia vine mult mai tarziu si ar fi greu sa tii o ponta intreaga pana la momentul ala..


Foarte adevarat...

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Perechea mea de scalari
PostPosted: Wed Dec 26, 2012 1:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Asa cum am promis, revin cu o filmare.Este a 2-a zi la zbor si in timpul unei mese de artemia proaspat eclozata.

http://www.youtube.com/watch?v=JRZgPIAk ... e=youtu.be
Se pare ca si la mine a venit mosul cu surprize.Bucurati-va si voi impreuna cu mine!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Perechea mea de scalari
PostPosted: Thu Dec 27, 2012 12:18 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Frumos, puzderie de puiuti ,bafta cu ei in continuare


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Perechea mea de scalari
PostPosted: Mon Jan 07, 2013 8:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Dec 18, 2011 10:50 pm
Posts: 258
Location: Alba Iulia
Cam asa se prezinta puii azi la 12 zile de la iesiriea la zbor.
Image
Image
Image
Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 45 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group