It is currently Thu Mar 28, 2024 11:13 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: P. Altum vs P. Scalare
PostPosted: Sat Jan 26, 2013 9:50 pm 
Offline

Joined: Sun Nov 28, 2010 8:29 pm
Posts: 280
Location: Sf.Gheorghe Cv
In Peru nu se gasesc altumi, P. Altum se gaseste doar in Columbia si Venezuela; asa numitii "peru altum" din hobby sunt scalari peruvieni inalti, asemanatori altumilor, de unde si numele. Si din ce am citit Altumii de Orinoco sunt cel mai usor de crescut, deoarece apa de acolo nu este asa de acida ca cea din raurile Atabapo si Irinida.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Jan 26, 2013 11:23 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Taz wrote:
In Peru nu se gasesc altumi
Denumirea "Peruvian Altum" este atribuita unei specii care seamana (din p d v al formei) mai mult cu altumii decat cu scalarii. Am o cunoastere destul de buna a polemicilor de pe internet, dar nu am gasit niciun argument stiintific, cu referire, spre exemplu, la genom. Daca ai facut afirmatia influentat de acest articol, sa stii ca mie mi s-a parut destul de slab argumentat.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ALTUMII MEI F2 (Orinoco)
PostPosted: Sun Jan 27, 2013 12:48 am 
Offline

Joined: Sun Nov 28, 2010 8:29 pm
Posts: 280
Location: Sf.Gheorghe Cv
Afirmatia am facut-o pe baza mai multor articole, chiar si Heiko Bleher zicea clar ca Altumi se gasesc doar in Columbia si Venezuela, restul sunt doar variatiuni locale ale P. Scalare, la fel ca la discusi. Si da, chiar acum se lucreaza la un studiu genetic despre altumi, am citit pe Finarama. Mie personal nu mi se par asa numiti "peru altum " sa semene cu altumul, poate doar ca forma, dar ca si colorit deloc, Peru Altum sunt mult mai colorati, poate chiar cea mai colorata forma de scalar ( au albastru, rosu, portocaliu, verde, etc si puncte rosii, ca la Green Discus). Evident asta e parerea mea personala .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ALTUMII MEI F2 (Orinoco)
PostPosted: Sun Jan 27, 2013 2:54 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Si eu mi-am exprimat doar parerea, care evident ca poate fi gresita, dar deocamdata imi e greu sa-i spun scalar cand ii vad botul de altum :)
Singura confirmare va fi data de rezultatele studiului genetic. Nu m-ar deranja sa aflu ca e scalar, dar nu m-ar mira prea tare sa se descopere ca este chiar o specie distincta in genul Pterophyllum :)

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Peruvian Altum sau Scalare?
PostPosted: Sun Jan 27, 2013 4:12 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Probabil ca se va adeveri ca sunt scalari, dar si mie mi-e greu sa nu ii incadrez mai aproape de altumi (cum spuneati: botul de altumi cu saua tipica)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Peruvian Altum sau Scalare?
PostPosted: Sun Jan 27, 2013 9:17 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Mar 13, 2010 1:22 am
Posts: 1037
Location: orastie-hd
Eu am postat acel articol si dupa ce am avut ocazia sa vad live Orinoco Altum F0, F1 ca si parinti, vorbesc la 3 crescatori renumiti din Germania si la unul in Elvetia, comparand cu ceea ce se numeau Peru Altum la Zoo Zajac la Duisburg. Umila mea parere este ca in afara botului si al marimii la care ajunge nu se prea aseamana intre ele, ma refer la forma inotatoarelor, la caudala, desenul de pe voalul lor, precum si coloritul si spotedul de pe ei.
Inca astept un coleg de aici de pe forum caruia i-am adus 6 SANTA IZABEL F1, o alta varietate a acestei specii.

_________________
AM CRESCUT SI INMULTIT ALTUMI ORINOCO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Peruvian... Altum sau Scalare?
PostPosted: Sun Jan 27, 2013 2:11 pm 
Offline

Joined: Sun Nov 28, 2010 8:29 pm
Posts: 280
Location: Sf.Gheorghe Cv
Voi face o mica clasificare din umilele mele cunostinte , acumulate de prin site-uri , forumuri straine, articole , carti etc.
Genul Pterophyllum se inparte in 3 specii:
1. P.Altum: care la randul lui are 3 variatiuni in functie de localitatea unde este recoltat: Rio Atabapo , Rio Irinida si Rio Orinoco , cu mici diferente intre ei.
2.P.Scalare : aici sunt multe variatiuni locale printre care: Scalarul de Rio Negro (primul scalar recoltat si inmultit, de unde provin toti scalarii din petshopuri),
Rio Negro Altum (foarte asemanator cu Altumul, chiar multi il vindeau ca si Altum original, si chiar multi sustin ca ar fi o incrucisare naturala intre cele 2 specii, dar nimic nu este sigur.
Manacapuru, un scalar din zona cu acelasi nume, avand rosul caracteristic pe frunte, si printre cei mai mari scalari, atingand inaltimea 30-35 cm in acvarii mari.
Peru: aici apar 2 "subspecii" in hobby, unii asemanatori cu scalarul clasic, nimic deosebit si asa numitii Peru altum, mari si frumosi (si aici multi sustin ca ar fi o incrucisare naturala intre altum si scalare)
Rio Arapiuns: celebrul Hudson Crizanto a prins in acest rau niste scalari imensi, foarte galbeni.
Red spotted Scalare din Guyana Franceza,
Santa Izabel, cu un rosu intens in inotatoare si pe unele portiuni de pe corp, mare si frumos (din nou se sustine ca ar fi o incrucisare intre Altum si scalare)
Rio Cuiuni, asemanatori cu Santa Izabel,
Scalare de Columbia, un scalar din Columbia
si probabil multi altii...
3.P.Leopoldi, se diferentiaza total de P.Altum si scalare, avand o marime mai mica si botul carn, seamna mai degraba cu Festivum, are un colorit violet pe portiuni ale corpului, se gaseste doar Brazilia.
4.Aici sunt polemici pe viata si pe moarte despre P.Eimekei. Unii sustin ca ar fi doar o variatiune a P.scalare, altii sustin ca ar fi o specie distincta. Din pozele pe care le-am vazut seamana cu Santa Izabel.
Cam asta ar fi din cate stiu eu. Astept comentarii, sugestii, completari. ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Peruvian... Altum sau Scalare?
PostPosted: Sun Jan 27, 2013 7:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
:goodpost:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Peruvian... Altum sau Scalare?
PostPosted: Sun Jan 27, 2013 7:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Altumi adevarati sunt doar in:
Rio Atabapo, Rio Irinida, Rio Orinoco.
In ideea de a crea mare confuzie, restul varietatilor sunt numiti de
exportatori Altum Scalare.

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Peruvian... Altum sau Scalare?
PostPosted: Mon Jan 28, 2013 7:10 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 4:14 pm
Posts: 464
Location: Neptun 0727070229
sal
http://www.youtube.com/watch?v=MTAbuTYGk0M

_________________
pestele arata asa cum se simte!!!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group