It is currently Fri Mar 29, 2024 7:44 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4
Author Message
 Post subject: Re: Altum vs Scalare
PostPosted: Sat May 25, 2013 2:02 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Am adus discutia in topicul in care subiectul era deja inceput... da, observ ca sunt doua tipuri de abordari:
1. Altumi sunt doar in Orinoco!
2. Hai sa nu ne grabim cu concluzia...

Asa cum am mai spus, nu m-ar mira ca pentru ceilalti "altumi" sa apara o noua denumire de specie in cadrul genului Pterophyllum.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Altum vs Scalare
PostPosted: Sat May 25, 2013 2:24 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Rog un moderator sa mute discutia asta intr-un topic separat pt ca are valoare dupa parerea mea si oricum i-am facut omului jurnalul praf.

Sa le luam pe rand:

1.
Quote:
Ok inteleg ce spune HB dar e parerea sa si fara a fi demonstrat dpdv genetic ca altumii din Orinoco sunt ALTUMI si ceilalti sunt scalari eu nu voi crede acele afirmatii chiar daca provin de la un om pentru care am toata stima si consideratia.


Omuletul asta si-a petrecut aproape toata viata in amazonia. Cred ca in general stie ce vorbeste. Multi din pestii din acvarii nu i-am fi avut fara sa fie descoperiti si adusi de el. Descopera specii si forme noi anual. Contributia lui in materie de ihtiologie este incontestabila. Imi amintesc de un biotop de amazon facut de cineva care cauta musai scalari salbatici. Omul gasise intr-un magazin de profil niste scalari dar nu era sigur ca sunt curati. Le-a facut foto si i le-a trimis lui Bleher iar acesta i-a spus pana si locatia lor. Nu exista altul ca el in materie de America de Sud. Nu e nici pe departe la fel de bun cand vine vorba de Asia, intr-o discutie a unui prieten cu el luna trecuta a facut comfuzie intre Macropodus ocelatus si opercularis.
Am spus-o si repet, nimeni nu a analizat dpdv genetic diferenta dintre altum si scalare si nici nu cred ca o va face. Ce sa gaseasca? 2-3-4 gene diferite? Pestii astia sunt foarte aproape numai ca au evoluat in locatii diferite. Aici e cheia. Taxonomia face diferenta.

2.
Quote:
Nu stiu ca cineva sa fi demonstrat ca in Orinoco sunt altumi din alta specie neinrudita cu cei numiti la fel dar care traiesc in Rio Negro si in Amazon mai ales ca Orinoco comunica cu Rio Negro si acesta din urma comunica cu Amazonul iar mie ''bunul simt'' imi spune ca e putin probabil ca pestii sa nu fi trecut dintr-un fluviu in altul.

Tocmai asta spun, sunt foarte inruditi si nimeni nu poate demonstra contrariul.
Casiguiare (multumesc Dragos de informatie) intradevar uneste cele doua fluvii fiind un canal unic in lume. Chiar si fara el, probabil ca de-a lungul timpului nu odata in sezonul ploios cele doua bazine au comunicat, nu contest acest lucru. Intr-o astfel de zona e foarte usor ca o specie sa ajunga din Venezuela in Bolivia sau Brazilia. Nu asta e ideea. Pestii astia traiesc pe brate moarte cu o apa putin mai limpede si mai lina. Nu le place curentul puternic si nici apa adanca. La fel ca si la discusi. Spre exemplu Pretophyllum scalare forma Rio Manacapuru de fapt traieste in Lago Manacapuru la fel ca si Apistogramma agassizi forma Manacapuru. E o mare diferenta.
Si fiindca am adus in discutie Rio Negro, analizez de ieri tot ce gasesc pe net despre "altumul" de acolo. Seamana izbitor. Eu unul nu pot sa fac diferenta insa sunt un incepator. Ce este ciudat e ca in majoritatea cazurilor l-a intalnit si cu denumirea de "scalare" alaturata.
In lista de import din Germania de pe tropheus.ro toate referintele de altum sunt trecute astfel: Scalare wild Peruensis/Altum.
Ce cred eu ca ar trebui sa se intample e ca un baiat destept sa puna mana pe descrierea originala a altumului si sa o compare cu celelalte locatii (Rio Negro, Peru...etc).
Daca vreti acum punctul meu personal de vedere, dupa ce am mai studiat, cel putin Pterophyllum de Rio Negro e altum. Seamana foarte mult, are forma si se diferentiaza si ca marime de scalarul normal. Insa pana la dimensiunea altumului de Orinoco mai are de... mancat.

3.
Quote:
PS: Lucian eu nu te contrazic neaparat, ci as vrea sa dezbatem mai departe aceasta problema si as fi fericit daca ni s-ar alatura si altii.


Ba va rog sa ma contraziceti daca asta simtiti. In urma acestui topic am invatat in 3 zile mai mult decat am invatat in ultimii 2 ani, am urmarit pe harta cursuri de rau, video pe youtube, discutii cu Bleher pe FB. Ce isi poate dori mai mult un admirator al Amazonului? Si cred ca se bucura si altii de discutia asta.

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: P. Altum vs P. Scalare
PostPosted: Sat May 25, 2013 7:26 pm 
Offline

Joined: Sun Nov 28, 2010 8:29 pm
Posts: 280
Location: Sf.Gheorghe Cv
In SUA niste baieti de pe Finarama.com , au inceput de ceva vreme sa adune de la hobby-isti exemplare de P.Altum (decedati) din Irinida , Abatapo , Orinoco si chiar Rio Negro si vor face un studiu genetic , si sper ca vor clarifica treburile , dar mai dureaza ceva timp.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: P. Altum vs P. Scalare
PostPosted: Sat May 25, 2013 8:02 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Asta e o veste imbucuratoare. Una peste alta, pestii astia sunt minunati si isi merita studiul si locul in discutiile noastre.

L.E. Cred ca toti cei care au cautat informatii despre altum au vazut si clipul urmator. Il mai pun totusi inca odata:

http://www.youtube.com/watch?v=MTAbuTYGk0M

Enjoy!

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: P. Altum vs P. Scalare
PostPosted: Sat May 25, 2013 8:22 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
E nevoie si de discutiile astea. Uite, prin intermediul lui Taz, probabil ca o sa fim printre primii care afla rezultatul :)

V-am urmarit cu interes toate argumentele si vreau sa spun ca aproape din fiecare postare am mai invatat cate ceva.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: P. Altum vs P. Scalare
PostPosted: Tue May 28, 2013 4:00 pm 
Offline

Joined: Fri Oct 12, 2012 12:00 pm
Posts: 134
Location: Bragadiru,Ilfov
Zilele trecute intr-o discutie Bleher mi-as spus ca pterophyllum are sute de mii daca nu chiar milioane de ani de evolutie. Mi-am spus "Hmm... e senil mosu" Dupa care am gasit asta:

http://www.langolodellageologia.com/201 ... liano.html

Incredibil!!! In Italia? Tot ce pot sa spun e ca ma dau batut...

Image

_________________
Qui ne sait pas, n'y va pas!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: P. Altum vs P. Scalare
PostPosted: Tue May 28, 2013 8:09 pm 
Offline

Joined: Sun Nov 28, 2010 8:29 pm
Posts: 280
Location: Sf.Gheorghe Cv
Ceratoichthys pinnatiformis , scrie dedesubt , in nici un caz scalar in Italia :lol:
Scalarul , Altumul , Festivum , Heros toti se trag dintr-un stramos comun , care aparent este inrudit de departe cu grupul de pesti oceanici numiti Angelfish . Acest stramos comun a ajuns din ocean in Amazon unde s-a dezvoltat in aceste specii .este cazul si pisicii de mare de apa dulce Potamotrygon si multe alte specii.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group