It is currently Fri Mar 29, 2024 8:02 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Pericolul pe Amazon
PostPosted: Tue Feb 14, 2012 5:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Aseara am urmarit pe Discovery emisiunea River Monster`s, de aceasta data actiunea s-a petrecut pe raul Amazon in incercarea de a prinde unul din cei mai mari monstri de pe rau despre care se spune ca ar fi mancatori de oameni. Face parte din familia somnului si se numeste Piraiba, fiind unul dintre cei mai mari pradatori de pe acest rau.
Dar in timpul filmarilor a aflat ca un pericol si mai mare si mai des intalnit reprezinta tot niste somni cu dimensiuni mult mai mici care fac foarte des rau intr-un mod mai ciudat locuitorilor:
http://animal.discovery.com/videos/rive ... deadliest/
Fish Swims Up Urine Stream


si s-a mai vorbit si aratat tot despre un somn care ataca victima provocandu-i gauri in corp de dimensiunea unui glonte, apoi intrat in corp in scurt timp mananca toate organele lasand doar oasele si carcasa victimei.

Deci si o expeditie mult dorita de multi dintre noi poate avea un risc pe masura pe acest rau.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pericolul pe Amazon
PostPosted: Tue Feb 14, 2012 8:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Si la noi in tara te poate minca ursu' daca te duci in padure dar cu toate astea mie imi place sa ma duc cu cortul. Marea majoritate a acestor legende sunt doar legende si sunt intilnite la fiecare popor iar cind totusi unele din acele lucruri se intimpla (foarte rar) in realitate au loc doar in anumite imprejurari si datorita unui cumul de factori. De fapt 99% din exemplarele din fiecare specie existenta pe aceasta planeta au invatat ca deasupra lor mai e ceva in lantul trofic ...omul,... si prin urmare se tem de el si incearca sa il evite in cea mai mare parte din cazuri.
Eu sper ca odata sa am sansa sa ma duc intr-o excursie pe Amazon si sa fac baie cu toate acele oratanii ;)

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pericolul pe Amazon
PostPosted: Tue Feb 14, 2012 10:28 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
La cativa km de Sibiu, foarte aproape de Gura Raului unde a avut loc prima intalnire a discusarilor merg foarte des la o cabana pe munte unde ursul da tarcoale noaptea, lupul il puteai vedea cu un binoclu seara dupa ora 6 cand iesea din barlog pe versantul vecin, porcii mistreti sunt cu zecile si fac stricaciuni vizibile si daca nu esti atent poti oricand da peste o vipera. Oricare din aceste oratanii te poate ucide cu mare usurinta. Si totusi sunt bucuros ca am ocazia sa stau atat de aproape de ele.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pericolul pe Amazon
PostPosted: Tue Feb 14, 2012 10:50 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
3 lucruri referitor la cele spuse in primul post:
1. Piraiba nu maninca oameni, nu exista in lume peste de apa dulce care sa manince oameni
2. In primul filmulet este vorba de candiru, un "somn" care se hraneste cu singele pestilor, pestii elimina amoniu prin branhii iar cind se odihnesc candiru urmeaza "mirosul" de amoniu si intra intre branhiile pestelui unde se hraneste pina moare pestele.
Referitor la intrarea candiru-lui pe tractul uterin este doar o poveste, s-a intimplat doar de citeva ori si asta din greseala, omul si-a facut treaba in apa si sa intimplat ca candiru sa fie chiar linga el, locul potrivit la momentul potrivit(pentu peste nu pentru persoana respectiva). Cind am fost pe Amazon l-am intrebat pe Heiko daca este adevarat acest mit si ca sa-mi dovedeasca ca nu este adevarat am facut un experiment. Am pus un navod de 3m pe fundul raului la 0.5m adincime si ne-am facut treaba mica in apa 5 oameni la rind si nu am prins nici un candiru
3. Somnul din filmuletul al doilea intra in corpul victimei doar daca acea persoana este moarta, ei sint atrasi de mirosul de mortaciune.

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pericolul pe Amazon
PostPosted: Tue Feb 14, 2012 11:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Jeremy Wade asta cand face cate un documentar este foarte entuziasmat, este in stare sa spuna ca l-a atacat si barca sa-l manance in timp ce se odihnea.
arabu1973 wrote:
Cind am fost pe Amazon l-am intrebat pe Heiko daca este adevarat acest mit si ca sa-mi dovedeasca ca nu este adevarat am facut un experiment. Am pus un navod de 3m pe fundul raului la 0.5m adincime si ne-am facut treaba mica in apa 5 oameni la rind si nu am prins nici un candiru
De asta nu ati gasit voi discusi in excursie :hysterical:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pericolul pe Amazon
PostPosted: Tue Feb 14, 2012 11:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Sa nu mai vorbim de femei care te mananca de viu :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pericolul pe Amazon
PostPosted: Thu Feb 16, 2012 4:59 am 
Offline

Joined: Wed Nov 09, 2011 2:35 am
Posts: 59
Location: Craiova
Personal am auzit de niste pestisori care umbla in bancuri, din pacate nu le cunosc denumirea, ei intrand in corpul uman si mancand toate tesuturile vii. Dimensiunea stiu ca este de maxim 2cm / peste dar dezastrul provocat este infernal. Este vorba despre aceia pesti cumva?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pericolul pe Amazon
PostPosted: Thu Feb 16, 2012 9:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 12, 2011 2:27 pm
Posts: 274
Location: Bucuresti
Ombladon wrote:
Personal am auzit de niste pestisori care umbla in bancuri, din pacate nu le cunosc denumirea, ei intrand in corpul uman si mancand toate tesuturile vii.
Adica se tin unii de bancuri... :lasa:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pericolul pe Amazon
PostPosted: Thu Feb 16, 2012 10:40 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
De asta nu ati gasit voi discusi in excursie- da sarmanii au fugit la apa mai putin poluata


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group