It is currently Fri Mar 29, 2024 8:29 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: National Geografic about discus
PostPosted: Sat Sep 01, 2012 8:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Am gasit un articol interesant in revista NG despre discus. Exceptand vreo doua derapaje articolul este bine scris.
http://newswatch.nationalgeographic.com/2012/06/11/the-pride-of-the-purus-river-an-iridescent-income-from-ornamental-fish-2/

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: National Geografic about discus
PostPosted: Sat Sep 01, 2012 2:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Ce om de onoare Crizanto asta! Le oferă pescarilor bani până și pentru peștii aruncați și pentru cei morți, și le imprimă în conștiință că trebuie neapărat să mai învețe, că nu-s încă destul de disciplinați, că nu-s încă destul de buni ca să merite dublul dolarului primit! Iar pescarii pleacă capul, că de, "Capul plecat sabia nu-l taie".
Procedând așa ar fi milostivul Crizanto muritor de foame, dacă n-ar primi banii dați pescarilor înmiit înapoi de pe urma vânzărilor.
Îmi dau lacrimile de mila lui. Și, în loc să tacă naibii, le mai și arată pe față cum îi jecmănește. Nu mă mir c-au fost adânc impresionați. Poate că se trezește careva dintre ei cândva și-i vine vreo idee cum să facă concurentă "Boierului"
Stau și se uită la laptop ca niște copii prinși cu mâța-n sac, mustrați de oameni mari, cu toate că sunt ei cei care burdușesc buzunarele șefului cu lovele. Așa ceva m-a revoltat de când mă știu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: National Geografic about discus
PostPosted: Sat Sep 01, 2012 9:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
"...each sustainably managed discus fetches between $4.50 and $23, depending on its colors and patterns."

Pare sa fie bun pretul comparativ cu ce primeau in trecut.

“Together we identified discus as a species with potential – the villagers had sold them in the past, but had no way of knowing their true value. Unscrupulous buyers had paid 60 cents per fish or even less for discus that are worth twenty times that. And they had no interest in a long term partnership – dropping contact with the villagers once the deal was done.”

"Felipe’s difficulty was finding a buyer who would pay a fair price for the three managed catches planned under the project: “No one was interested in paying prices that recognized the quality of the selected fish. They just paid low, undifferentiated prices for fish and threw away the immature and poorly marked ones.”

"The day after the fish are collected from the pens, Hudson grades each individual fish for quality, while Felipe takes notes to work out how much the fishermen will receive. Assis and his colleagues watch the process carefully. Then Hudson calls a meeting and it is agreed that from a total of 271 fish, each fisherman will receive $363, a welcome and substantial addition. "

Nu mi-e clar daca in aia 271(totalul) intrau si rebuturile si pestii morti. La ce mai plateste pe pesti se adauga costul transportului cu barca si cu avionul, salarii, carantina, taxe etc. Pare o relatie destul de corecta date fiind conditiile. Restul se cheama capitalism fie ca ne place sau nu. A se vedea multinationalele care-si fac productia in tari sarace din Asia cu 1-2dolari/zi salariu si produsul finit ajunge in magazine sa coste o caruta de bani.

Eu sunt curios cum or sa arate discusii recoltati peste zeci de ani, daca se aleg numai cei mai faini din captura.

"In three days of fishing we caught about a thousand fish, though we released many because the quality wasn’t great.”

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: National Geografic about discus
PostPosted: Sat Sep 01, 2012 9:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Oricum este de preferat ca pescarii sa arunce in locul unde au fost prinsi discusii de calitate inferioara si sa vinda cu mai multi bani discusii buni decit sa ia tot ce prind la gramada sa ii vinda pe citiva dolari iar cumparatorul sa arunce rebuturile la Manaus ori mai stiu eu in ce alt loc unde oricum majoritatea celor eliberati ar da coltu' dintr-un motiv sau altul sau si mai rau s-ar corci cu alte varietati de discus din zona unde au fost eliberati. Pescuitul asta fara noima poate duce la epuizarea resurselor de discus dintr-o anumita zona doar pentru ca oamenii nu stiu cum sa pescuiasca pentru a face bani mai multi cu munca mai putina si pentru mai mult timp. De exemplu :
arabu1973 wrote:
............ni sa spus de catre un pescar foarte batran care pescuia pe un lac ce era situat aproape de gura raului Yavari ca ultima data cind a vazul el discusi a fost acum 5 ani iar de atunci au disparut, fie ca au fost prinsi toti fie ca au migrat altundeva
.... probabil de vina a fost chiar prinderea lor aiurea.
Pescarii aceia pentru a ii face concurenta lui Crizanto ar trebui in primul rind sa invete ce este un discus bun ,cum sa ii tii in viata intr-un bazin, cum sa faca acel bazin si toate cele necesare, cum sa deparaziteze pestii inainte de a ii exporta, cum sa ii impacheteze ca sa reziste pe drum pina la destinatie iar apoi ar trebui sa mai faca/stie si alte maruntisuri cum ar fi sa citeasca, sa scrie pentru a putea obtine documentele necesare pentru avizul sanitar veterinar (ca sa nu mai zic de obtinerea spatiului si a hardwareului) si a autorizatiilor de transport, sa invete si engleza (asta dupa ce vor fi invatat sa scrie si sa citeasca) pentru a putea sa discute cu potentialii clienti din afara braziliei deoarece dupa cum se spune in articol nimeni in brazilia in afara de Hudson nu a fost interesat sa cumpere numai discusi buni la preturi mai mari.
Asa ca pentru ei este mai simplu sa stie doar sa prinda discusi, sa ii recunoasca pe cei buni si sa ii transporte fara pierderi pina in manaus stiind ca astfel vor primi un pret care din punctul lor de vedere este mai mult decit multumitor ($363 de persoana pentru un total de 271 de discusi buni) .
Bineinteles ca si Hudson va cistiga de pe urma acelor 271 de pesti 10000-15000 de usd cu un cost de doar 5000-6000 de usd, ar fi ilogic sa ii ceri sa ''educe'' pescarii doar de amorul artei, iar pescarii nu ar accepta sa fie ''educati'' daca nu ar cistiga si ei mai mult decit daca ar vinde la gramada.
Pt. noi este mai important ca el probabil este cel mai serios exportator de discusi salbatici , cel putin din ce am auzit eu si ca ne ajuta si pe noi(adica restul discusarilor din lume) sa avem acces la niste discusi salbatici de calitate buna.
Daca e sa fim revoltati ioane mai bine ne-am supara pe cei care cumpara discusi salbatici cu 0,5-1 dolar/buc si arunca apoi 50% dintre ei dar chiar si asa tot umplu lumea de rebuturi numite discusi salbatici. Pentru niste pescari ar fi mult mai simplu sa transporte pe aceiasi bani (sau pe mai multi) 400-500 de pesti foarte buni (de care ar avea si mare grija stiind ca fiecare peste valoreaza bani multi) o data la 2-3 saptamini decit 3000-4000 de pesti platiti la kil' pe saptamina .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: National Geografic about discus
PostPosted: Sun Sep 02, 2012 2:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Oameni prosti și creduli au fost de când lumea mai ușor de controlat decât unii care știu ce se întâmplă în jurul lor, iar asta au știut și folosit toți preoții, în toate religiile, indiferent de faptul că religia respectivă se numește partid politic, întreprindere economică, sau alta forma de conducere și exploatare a masei proaste. E clar că nu-i în interesul preoților să educe prostimea. Dimpotrivă, i se spune că n-are nici o valoare, pentru a o descuraja și a o face să creadă că trebuie să se supună destinului. Asta-i motivul pentru care există milioane de sclavi, într-o lume care se poreclește "Civilizată".
Garry R.-The Ark!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: National Geografic about discus
PostPosted: Sun Sep 02, 2012 4:44 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Daca toata lumea ar fi desteapta si scolita cine ar mai face meseriile care necesita forta fizica? ... doamne fereste sa fie toti destepti si scoliti ca atunci ne-am injura pe mess pina am muri de foame in loc sa facem muncile fizice necesare traiului. Tot timpul a fost necesar sa existe oameni mai mult si mai putin inzestrati la scufiuta, si pina cind nu vor munci niste roboti in locul nostru asa va fi si de acum incolo....dealtfel genetic unii oameni sunt mai inzestrati si altii mai putin inzestrati intelectual, la fel si fizic.
Iar formele de manipulare de care zici (religie, concepte inoculate in mintea prostimii, ideologii politice care nu au nici o treaba cu realitatea si cu ce doresc cei care le striga in guraq mare, etc) exista de cind lumea si sunt din ce in ce mai eficiente si mai inteligent facute odata cu trecerea timpului, si vor mai exista cit timp va mai fi nevoie sa fie cineva manipulat. Daca lumea toata si-ar da seama de aceste lucruri nu ar mai putea fi manipulata dar asta nu stiu sa se fi intimplat vreodata pina acum si nici nu cred ca se va intimpla. Oare ce ar fi in romania daca la urmatorul vot s-ar prezenta doar 2-3% dintre alegatori sau si-ar anula votul majoritatea celor prezenti si ar scie pe buletinele de vot mesajul : ''Mi-am anulat votul pt ca toti politicienii sunt hoti iar eu refuz sa aleg hoti sa ma conduca'' ? Asta ar arata ca oamenii nu mai pot fi manipulati dar.....majoritatea oilor se vor duce cu turma la vot si vor vota ori cu unii ori cu ceilalti cu toate ca deja 90-95% dintre ei sunt constienti ca toti politicienii din orice partid pe care il avem astazi sunt niste hoti care se bat pe ciolan si nu dau 2 bani pe oamenii din tara asta....isi merita soarta...., problema e ca aceasta turma de oi ne decide si la restul soarta deoarece sunt multi....

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: National Geografic about discus
PostPosted: Mon Sep 03, 2012 8:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
dragos wrote:
Daca toata lumea ar fi desteapta si scolita cine ar mai face meseriile care necesita forta fizica?
Muncitori plătiți onest?
dragos wrote:
Tot timpul a fost necesar sa existe oameni mai mult si mai putin inzestrati la scufiuta, si pina cind nu vor munci niste roboti in locul nostru asa va fi si de acum incolo.
Roboții care înlocuiesc muncitori există deja din secolele trecute! Ei produc bani pentru posesorii lor și șomeri pentru societete, pe care șomeri nu-i plătesc posesorii roboților, ci ceilalți muncitori, care sunt următorii pe listele concedierilor.
dragos wrote:
dealtfel genetic unii oameni sunt mai inzestrati si altii mai putin inzestrati intelectual, la fel si fizic.
Paraziții care-și ucid/elimină gazda parazitată sunt foarte puțini, în condiții normale de viața, nu ca și Gyrodactylus în acvarii, care-i o excepție produsă de noi, acvariștii.
dragos wrote:
...majoritatea oilor se vor duce cu turma la vot si vor vota ori cu unii ori cu ceilalti cu toate ca deja 90-95% dintre ei sunt constienti ca toti politicienii din orice partid pe care il avem astazi sunt niste hoti care se bat pe ciolan si nu dau 2 bani pe oamenii din tara asta....isi merita soarta....,
3 voturi ajung, doua identice si unul diferit de cele doua. Iar daca nu apare al treilea, sau combinatia celor trei nu este convenabila,... se rezolva si asta. Cineva tot va conduce, indiferent de numarul celor care voteaza.
dragos wrote:
problema e ca aceasta turma de oi ne decide si la restul soarta, deoarece sunt multi.
Cunoști rezolvarea? Dacă toată lumea ar fi deșteaptă și școlită muncitori plătiți onest ar face meseriile care necesită forță fizică.
Din fericire există deja condiții care favorizează transformarea oilor în lupi, dar procesul este extrem de lent și diferit de la o țară la alta, în comparație cu durata noastră de viață, iar înmulțirea lupilor provoacă apariția și înmulțirea tigrilor, ș.a.m.d.
Deh,...asta-i evoluția naturală a omului, spre tigrul invățat și școlit.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: National Geografic about discus
PostPosted: Mon Sep 03, 2012 9:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
dragos wrote:
Daca toata lumea ar fi desteapta si scolita cine ar mai face meseriile care necesita forta fizica?
Ioan C. wrote:
Muncitori plătiți onest?
Depinde ce intelege fiecare prin a fi platit onest. Poate ca pescarii platiti cu 360 usd fiecare pt 270 de discusi au considerat ca au fost platiti onest. Eu poate consider ca un discus crescut de mine valoreaza 100 de euro, altcineva poate ar vinde un peste de acelasi calibru cu 30 de euro, iar alt acvarist, daca ar avea un peste de aceiasi calitate, l-ar vinde cu 200 de euro. Care dintre noi consideri ca ar fi platit onest, presupunind ca toti am reusi sa ne vindem pestii cu pretul cerut ?
Ioan C. wrote:
3 voturi ajung, doua identice si unul diferit de cele doua. Iar daca nu apare al treilea, sau combinatia celor trei nu este convenabila,... se rezolva si asta. Cineva tot va conduce, indiferent de numarul celor care voteaza.
Da asa este, cineva tot va iesi invingator, dar crezi ca acel cineva va mai avea tupeul sa fure si sa il doara la basca de cei care au votat, stiind ca 18-19 oameni din 20 i-au spus in fata ca stiu ca este hot si ca il asteapta la cotitura sa faca o greseala? Oare oamenii, stiind ca ii sustin 90-95% dintre semenii lor, s-ar da inapoi sa ii linseze pe cei care ar continua sa fure, dupa ce au ajuns la putere in felul acesta cu un minim de voturi? Dar oare cei care ar ajunge la putere, presupunind ca nu si-ar da demisia dupa ce au fost alesi, ar mai fi asa de inconstienti incit sa nu incerce sa schimbe parerea oamenilor ?
Ioan C. wrote:
Cunoști rezolvarea? Dacă toată lumea ar fi deșteaptă și școlită muncitori plătiți onest ar face meseriile care necesită forță fizică.
Nop....sunt prea multi prosti foarte usor de manipulat ....
Ioan C. wrote:
Paraziții care-și ucid/elimină gazda parazitată sunt foarte puțini, în condiții normale de viața, nu ca și Gyrodactylus în acvarii, care-i o excepție produsă de noi, acvariștii.
Da ai dreptate. Si la oameni este la fel, ''parazitii'' de cele mai multe ori nu ii omoara pe fraieri pentru ca nu este in interesul parazitilor, dar nici sa traiasca nu ii lasa, doar sa subziste si ii fac sa fie multumiti sau mai bine zis resemnati cu asta...
Deja am inceput sa vorbim chestii cam pe dinafara fata de subiectul initial al topicului.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: National Geografic about discus
PostPosted: Tue Sep 04, 2012 1:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
dragos wrote:
Depinde ce intelege fiecare prin a fi platit onest.
Cine știe că nu merită banii pe care-i cere, pentru că cunoaște adevăratul preț pe care-l primește oricând pe piața de desfacere, și stie foarte bine că primește suma exagerată doar pentru că profită de lipsa de informare a cumpărătorului, nu poate considera că este plătit onest, oricât ar fi de narcist. Dimpotrivă, atunci știe sigur că face ceva josnic, și prin asta devine josnic. Cine știe că cere ceva, pentru care obține un câștig însutit, în schimbul unei sume de câteva sute de ori mai mici decât propriul sau câștig, și asta doar pentru că-i consideră fraieri pe cei care-i fac posibil câștigul, este un parazit cu obraz de mistreț (Sus scrofa).
dragos wrote:
Poate ca pescarii platiti cu 360 usd fiecare pt 270 de discusi au considerat ca au fost platiti onest.
Tocmai asta-i tragedia! Ei nu știu ce se întâmplă în afară lumii lor foarte mărginite. Și nimeni nu are interesul să-i informeze, iar ei nu știu că ar putea să trăiască o viață mai bună dacă s-ar strădui s-o obțină, pentru că l-i se tot spune că-s niște animale proaste, mult prea incapabile să-și schimbe situația. Nu-i așa că-i mai bine să ști, decât să crezi ce-ți spun alții? Lenea omului (nu a lor!chiar daca seamana cu mine,) nu se moștenește genetic, ci se dobândește din diferite motive, mai mult sau mai puțin scuzabile. Trebuie să ai o încredere nemăsurată în tine, ca să nu începi să crezi tu însuți că nu ești bun de nimic, dacă ți se îndrugă asta permanent.
dragos wrote:
Eu poate consider ca un discus crescut de mine valoreaza 100 de euro, altcineva poate ar vinde un peste de acelasi calibru cu 30 de euro, iar alt acvarist, daca ar avea un peste de aceiasi calitate, l-ar vinde cu 200 de euro.
Nimeni nu te poate inpiedica să consideri orice dorești, dar piața te va trezi la realitate, dacă nu-ți dă nimeni 200 de €, sau dacă deschizi ochii și vezi că alții primesc mai mult de 30 de €.
dragos wrote:
Care dintre noi consideri ca ar fi platit onest, presupunind ca toti am reusi sa ne vindem pestii cu pretul cerut ?
Cel care primește suma general acceptată de cei mai mulți oameni, ca fiind prețul obișnuit pentru ceea ce vinde. Zilele trecute mi s-a oferit ceva la un preț exagerat. Ca să aflu prețul mediu am căutat acel ceva între cele vândute deja și am văzut că mi s-a cerut dublul prețului care se obține curent. Prețul mediu onest nu-i o anumită sumă, ci deviază de la medie, în funcție de grosimea obrazului vânzătorului, de grosimea portmoneului cumpărătorului și de "fraerimea" aceluiași. Nu-i mai puțin escroc cel care trage pe sfoară un fraier, pentru că consideră că acela o merită pentru că-i fraier, în locul unuia care oferă suma exagerată conștient de ce face, pentru că are prea mulți bani și nu știe cum să scape mai repede de ei. Fapta rămâne o porcărie, (cer scuze porcilor cinstiți, eu mă refer aici la ceilalți!) indiferent de situația celui păgubit.
Ioan C. wrote:
Cunoști rezolvarea? Dacă toată lumea ar fi deșteaptă și școlită muncitori plătiți onest ar face meseriile care necesită forță fizică.
dragos wrote:
Nop....sunt prea multi prosti foarte usor de manipulat.
Dacă toată lumea ar fi deșteaptă și școlită n-ar mai exista prea multi prosti foarte usor de manipulat.
Si pe cine ar deranja asta?!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: National Geografic about discus
PostPosted: Tue Sep 04, 2012 5:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
@Ioan C. : ............................................. ;)

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group