It is currently Fri Mar 29, 2024 7:58 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: National Geografic about discus
PostPosted: Tue Sep 04, 2012 8:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Ioan C. wrote:
Dacă toată lumea ar fi deșteaptă și școlită muncitori plătiți onest ar face meseriile care necesită forță fizică. Din fericire există deja condiții care favorizează transformarea oilor în lupi, dar procesul este extrem de lent și diferit de la o țară la alta, în comparație cu durata noastră de viață, iar înmulțirea lupilor provoacă apariția și înmulțirea tigrilor, ș.a.m.d.Deh,...asta-i evoluția naturală a omului, spre tigrul invățat și școlit.
Ioan C. wrote:
Ioan C. wrote:
Cunoști rezolvarea? Dacă toată lumea ar fi deșteaptă și școlită muncitori plătiți onest ar face meseriile care necesită forță fizică.
dragos wrote:
Nop....sunt prea multi prosti foarte usor de manipulat.
Dacă toată lumea ar fi deșteaptă și școlită n-ar mai exista prea multi prosti foarte usor de manipulat.
Si pe cine ar deranja asta?!
Pai in cazul asta daca ne scolim pina devenim toti lupi ce facem cu tigrii???
Deci:
dragos wrote:
Nop....sunt prea multi prosti foarte usor de manipulat ....
Deoarece:
dragos wrote:
formele de manipulare de care zici (religie, concepte inoculate in mintea prostimii, ideologii politice care nu au nici o treaba cu realitatea si cu ce doresc cei care le striga in guraq mare, etc) exista de cind lumea si sunt din ce in ce mai eficiente si mai inteligent facute odata cu trecerea timpului, si vor mai exista cit timp va mai fi nevoie sa fie cineva manipulat
Cu alte cuvinte chiar daca lumea va deveni desteapta si scolita tot vor aparea asa cum bine ziceai niste tigri care sa mine turma de lupi in directia pe care o doresc ei....
Dar pina sa fie necesara aparitia tigrilor avem prea multe oi printre noi care chiar daca le arati lupu' de linga ele, imbracat in blana de oaie (ba uneori chiar fara haina de oaie) ele tot se duc si il roaga sa iasa la o plimbare prin padure...
dragos wrote:
Poate ca pescarii platiti cu 360 usd fiecare pt 270 de discusi au considerat ca au fost platiti onest.
Ioan C. wrote:
Tocmai asta-i tragedia! Ei nu știu ce se întâmplă în afară lumii lor foarte mărginite. Și nimeni nu are interesul să-i informeze, iar ei nu știu că ar putea să trăiască o viață mai bună dacă s-ar strădui s-o obțină, pentru că l-i se tot spune că-s niște animale proaste, mult prea incapabile să-și schimbe situația
Sincer si eu as fi multumit sa primesc 360 usd pentru o saptamina de munca pe amazon :mrgreen: (3 zile recoltatul discusilor si inca vreo citeva zile drumul pina la Manaus), mai ales daca avem in vedere venitul mediu al oamenilor din acea zona. Nu crezi ca au primit totusi un pret corect in acest caz? Daca ar pescui altceva in nici un caz nu ar primi atitia bani.Iar daca ar fi sa fim sinceri Crizanto ar fi putut sa le dea mult mai putin si ei tot ar fi fost multumiti cu ce au primit. In afara de asta nu este totul sa recoltezi acei discusi, greul, necesitatea hardwareului si nevoia de cunostinte abia apoi urmeaza pt a ii putea trimite in stare foarte buna in intreaga lume.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: National Geografic about discus
PostPosted: Tue Sep 04, 2012 9:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Cu cit primesc ei mai multi usd cu atit platim noi mai mult pentru discusi!

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: National Geografic about discus
PostPosted: Wed Sep 05, 2012 2:50 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
dragos wrote:
Pai in cazul asta daca ne scolim pina devenim toti lupi ce facem cu tigrii?
Oameni care au un nivel înalt de cunoștințe generale și-și cunosc drepturile nu pot fi înrobiți la fel de ușor ca cei analfabeți și umili. Existența oamenilor săraci, analfabeți și oropsiți nu se datorează lor insile, ci celor care au interesul să-i mențină așa. Printre alții, chiar conducerile statelor care refuză să pună populației la dispoziție mijloace gratuite de învățământ și nu-l fac obligatoriu, mijloace care ar trebui să fie finanțate de către întreaga societate. Ce investește cel care adună peștii și-i revinde este o suma derizorie fata de câștigul obținut. Investiția făcută la începutul afacerii nu justifică diferențele de preț dintre suma plătită pescarilor și cea câștigată, pentru că valoarea investițiilor se reduce, în timp ce câștigurile cresc, dacă pescarii livrează calitate mai bună, pentru aceiași bani pe care-i primesc pentru calitate mai slaba
mmdiscus wrote:
Cu cit primesc ei mai multi usd cu atit platim noi mai mult pentru discusi!
Așa că n-om fi proști să furăm de la noi ca să le dăm lor, nu-i așa?
Asta-i partea noastră de vină pentru situația celor 5,5 miliarde de oameni săraci, care le fac celorlalte 1,5 miliarde viața ușoară.
Ar trebui să fie și prezervativele gratuite.
Dar nu-i asta rezolvarea problemei pescarilor săraci, să plătim mai mult pentru discusi sălbatici. Grosul banilor tot nu ajunge la ei. Statul brazilian ar trebui să se ocupe de problema asta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: National Geografic about discus
PostPosted: Wed Sep 05, 2012 9:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Ioan C. wrote:
Oameni care au un nivel înalt de cunoștințe generale și-și cunosc drepturile nu pot fi înrobiți la fel de ușor ca cei analfabeți și umili.
Nu sint buni astfel de oameni, au idei timpite despre democratie si drepturi; astfel de oameni tulbura "pacea"!
Ioan C. wrote:
Statul brazilian ar trebui să se ocupe de problema asta.
De ce sa se ocupe? Doar e stat! Adica sta!

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: National Geografic about discus
PostPosted: Thu Sep 06, 2012 8:25 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Dap! :(


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group