It is currently Fri Mar 29, 2024 3:31 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: my little oscars
PostPosted: Wed Dec 01, 2010 2:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Si mie imi pare rau de pestisori...
Asta e riscul acum cand iei chestii din natura...ca nu prea mai sunt naturale...Si eu cred ca pomul fusese tratat chimic si nu cred ca puteai sa faci mai mult decat ai facut decat daca stiai exact ce s-a folosit la tratarea lui.....De multe ori ne scapa niste lucruri elementare cand suntem prea implicati in problema.

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: my little oscars
PostPosted: Wed Dec 01, 2010 5:25 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Prunul "strica" apa!
Acum vreo 5 ani am adus de la "tara" niste crengi de prun foarte frumoase. Am oprit eu vreo doua si vreo doua au ajuns la un amic (menthor... cred ca multi isi amintesc de el - acum este "marinar"). Omul le-a tratat asa cum scrie la carte inainte de a le baga in bazin (in general, el ce face, face cum scrie la carte :D). Le-a bagat seara si era foarte mandru de cum arata bazinul (am vorbit la tel). Dimineata (pe la ora 4, parca), omul si-a gasit pestii tragand sa moara, intr-o apa cu un pH ireal de mic. A trebuit sa schimbe (daca imi aduc bine aminte) peste 90% din apa. Se pare ca prunul contine foarte mult tanin...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: my little oscars
PostPosted: Sun Dec 05, 2010 1:25 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
mai acu' vreo 7-8 luni am bagat in acvariul in care aveam o pereche de scalari, niste ramirezi si alti cativa pesti 2 crengi de prun uscate fara sa le mai fac nimic. doar le-am clatit putin cu apa si le-am "aruncat" in acvariu. le-am tinut acolo pana am bagat discusii, iar crengile au ajuns in acvariu la oscari. cat timp au stat cu cei "mici" nu a fost absolut nici o problema. teste de ph nu am facut sa vad daca e vreo diferenta.
cei 2 oscari ramasi au ajuns in acvariul de 165L. au stat 2 zile intr-un acvariu steril, iar azi le-am bagat si nisipul in apa. am pus un echinodorus (destul de distrus de gibicepsi, dar isi va reveni el), cateva plantute de ceratopteris, ceva riccia pe deasupra si o piatra plata destul de maricica. imi placea cum a iesit "amenajarea" cand am plecat la munca. cand am venit de la munca : dezastru. toate plantele erau smulse din radacini, cateva gropi micute in substrat si piatra de aer aproape scoasa din apa. oscarii se infoiau unul la altul mai rau ca 2 beta. scalarul care il aveam in plus a cam luat-o pe coaja azi cand l-am bagat in acvariu. vad ca si-au pastrat obiceiul de cand erau in acvariul cel mare. sper sa fie pereche cei ramasi pentru ca acvariul in care sunt e cam mic ( 90/47/40). daca nu sunt pereche ar trebui sa scap de unul din ei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: my little oscars
PostPosted: Wed May 04, 2011 10:45 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
cateva poze din ce am mai gasit prin calculator. sunt poze de cand i-am luat pana au crescut cat china :D . https://picasaweb.google.com/1017542944 ... sOcelatus#


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: my little oscars
PostPosted: Wed May 04, 2011 12:17 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Wow! Pozele chiar merita vazute! :good2:
Image

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: my little oscars
PostPosted: Wed May 04, 2011 8:04 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
din pacate, unul din oscarii ramasi suferea de HITH de cand era pui. intr-un timp isi revenise simtitor dar in ultimul timp se agravase boala. in acvariul de 165L a mai rezistat cam o luna de zile dupa care a murit. oscarul ramas a avut companie 3 scalari, din care o pereche. scalarul in plus si un mascul au murit si aia in urma opririi pompei de aer. femela ramasa s-a sinucis sarind din acvariu. in tot timpul cat au stat cu oscarul, acesta nici macar nu i-a bagat in seama. ii alerga decat atunci cand se plictisea destul de mult dar fara sa ii muste. mai bine musca geamurile, muta nisipul sau plimba un echinodorus prin tot acvariul.
in momentul de fata sta chinuit intr-un acvariu de 70L, asta din cauza ca acvariul cel mare incepuse sa curga la imbinarea dintre fata si fund si a trebuit sa mut toti pestii din el in acvariul in care ramasese oscarul.
ca hrana primeste doar terta ciclid shrimp sticks, tetra ciclid sticks si niste "pufuleti" pentru carasi. am incercat sa il hranesc cu mixtura, dar refuza sa manance. nu mai accepta nici o hrana in afara de cele de la tetra. cand ramasese singur in acvariu cu femela de scalar, i-am bagat un pui de scalar deformat. credeam ca o sa il manance instantaneu, dar mai mult femela de scalar a alergat puiul prin acvariu. am crezut ca o sa il lase in pace si am plecat sa fumez. dupa vreo 15 minute pestisorul disparuse.
chiar daca acvariul este cam mic, o sa primeasca un coleg cat de curand. o sa fie un plecostomus sau un gibiceps. momentan acestia sunt cam mici si nu as vrea sa ii omoare. vreau sa bag un "rontaitor" din cauza ca se face o mazga pe geamuri. chiar daca o sterg la cateva zile, tot apare.
o sa revin si cu alte informatii, poate chiar si cu poze noi. momentan am bagat o galagie de bani in noul acvariu si nu au mai ramas si pentru reparatia aparatului foto.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: My little oscars
PostPosted: Wed May 25, 2011 8:53 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
revin cu niste noutati :D . spatiu mic + temparatura de 28-29"= peste extrem de agresiv. s-a defectat incalzitorul care il aveam si a trebuit sa pun altul. nu m-am mai uitat la temperatura la care era setat. cand a trebuit sa ii fac curat nemernicului a sarit la mana mea mai rau ca un caine de paza. colturile buretelui nu mai sunt la 90" cum ar trebui, ci rotunde. musca din el mereu. nici incalzitorul si piatra de aer nu au viata prea buna. mereu le aud cum se lovesc de geamul acvariului.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: My little oscars
PostPosted: Wed May 25, 2011 10:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Pune un inel de cauciuc peste incalzitor altfel intr-un final o sa il sparga.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: My little oscars
PostPosted: Sun Mar 11, 2012 10:42 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
oscarul si-a terminat "pedeapsa" de a sta in acvariul de 70L si a revenit in cel de 165L. colegi are 6 nigro ramasi in urma cu cresterea, dar care depun intr-una si culmea e ca mai scot si cateva zeci de pui si un gibiceps care e alergat de toti. am incercat sa fac niste poze, dar nu imi ies. ori fuge, ori se misca, ori e prea multa lumina si "strica" poza. incalzitorul a disparut din peisaj din cauza oscarului. orice i-as fi facut tot incerca sa il mute. oricum, chiar si fara incalzitor, temperatura e la 26".
pentru filtrare am tetratec-ul 1200 care acum este plin cu siporax si un intern. internul este un sp2500 cu un burete de 10/10/25 si face o treaba destul de buna.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: My little oscars
PostPosted: Tue Apr 17, 2012 1:15 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
intrebare pentru cei care au mai avut oscari sau inca mai au : ce le mai dati sa manance? nemernicul asta nu vrea sa mai manance decat hrana vie. daca ii dau granule, vine, se uita la ele si scoate limba la ele. nu vrea decat rame, viermisori (si nici astia mereu), melci (mai precis physa), lacuste. pentru physa a trebuit sa bag cativa in acvariul discusilor in speranta ca voi avea o invazie :lol: si am ce prinde, dar la cum sunt discusii cred ca vor dispare de acolo curand. mai am intr-un acvariu de vreo 70L cativa melci dar rata de inmultire e destul de mica. apare cate 1-2 melci maturi la aproape 2 saptamani. cu ramele nu prea am incredere din cauza chimicalelor (chiar daca nu folosesc chimicale in gradina, e ploaia care aduce asa ceva).


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group