It is currently Fri Mar 29, 2024 9:45 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: My little oscars
PostPosted: Thu Feb 25, 2010 7:19 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
Acum aproape vreo 2 ani am vazut primele videoclipuri cu oscari pe net. Imi doream asa mult oscari, dar citind aproape totul despre ei m-am lasat pagubas. Asta doar din cauza ca nu aveam spatiul necesar pentru ei. Dupa ce am facut rost de un acvariu mai "maricel", de vreo 375L, am inceput sa il populez cu speciile care le aveam prin acvariul de 70L (si erau cateva specii). Mai acum vreun an am luat (si teapa :oops: ) niste pui de piranha. Am crezut ca sunt red belly, dar m-am inselat, acestia fiind ruda lor vegetariana, adica pacu. I-am tinut timp de vreo 3 luni intr-un acvariu de 85L, urmand sa ii mut in cel mare. In cele din urma acestia au murit toti in aceeasi noapte. Dupa ceva timp am vazut un oscar de vreo 15 cm intr-un pet shop. Am vrut sa il iau pe moment, dar am renuntat la el din cauza unui mic semn pe cap. I-am zis vanzatorului ca vreau oscari, dar m-a dus cu vorba vreo 2 luni ca aduce. Cat timp asteptam "comanda" am gasit in alt pet un oscar de vreo 6-7cm. l-am luat imediat. Dupa vreo saptamana a ajuns si comanda care o facusem. Omul adusese mai multe varietati, printre care si albino. Am luat din tot acel "lot" de 10 pesti care i-a adus doar 4 oscari: 3 clasici si un albino. Acum aveam 5 oscari in acvariul de 375L. Dupa ceva probleme cu filtrul extern ( se cam redusese debitul) am scos sita de la teava de admisie a filtrului si mi-a omorat un oscar. Dupa vreo 3 saptamani s-a dus si cel albino. Asta cred ca avea ceva probleme de cand l-am luat (nu m-am uitat atent la el). In cele din urma am ramas cu 3 oscari de 7-8 cm in acvariu.
Momentan acvariul este populat cu 3 oscari de ~ 14-15 cm, 3 Jack Dempsey de 10-12 cm (nu stiu din ce cauza astia nu mai vor sa creasca, cu toate ca ii am de aproape 8 luni), 1 Plecostomus de 22-23 cm, un Sinodontis de 15cm, un Fosilis mic de vreo 10 cm, 3 Gibiceps de 27, 28 si 36 cm (ii multumesc unui coleg pentru el, stie el cine), unul de uit mereu cum ii zice si niste pomaceea.
Initial am introdus 2 Fosilis de vreo 5-6 cm in acvariu, dar dupa vreo 3 zile nu i-am mai vazut. Asta a fost acum vreo 3 luni. Credeam ca i-au mancat Oscarii. Dupa vreo 2 luni, surpriza :!: : vad un fosilis de vreo 8 cm prin acvariu, pitit dupa un burete. Ma mir cum de a scapat, pentru ca incapea cu usurinta in gura oscarilor. Nu vor ramane asa pentru mult timp.
In general hrana Oscarilor a fost constituita din hrana uscata si ceva mai rar cativa pui de Jack Dempsey, care nu au vrut sa creasca in ruptul capului. Ca hrana uscata le dadeam Tetra Ciclid, Tetra Doromin, Tetra Discus si Sera Discus. Asta a fost pana au ajuns la aproape 12-13 cm. Vazand ca nu ii satur cu asa ceva, cu toate ca le dadeam de vreo 2-3 ori pe zi o cantitate cat sa satur 10 discusi timp de 3 zile, am trecut pe mixtura din inima de vita. Unul din oscari a inceput mai acum vreo 2 luni sa prezinte o mica gaura pe un opercul. Dupa ce am inceput sa le dau mixtura acea gaura a inceput sa se astupe, dar inca se mai vede acel semn. Sper sa isi revina cat mai curand.
V-am spus ca ma interesasem inainte de a-i cumpara despre ei. Citisem pe net despre cresterea lor rapida, dar nu prea credeam ca vor ajunge de la 7-8 cm la aproape 15 cm in doar 3-4 luni de cand ii am (asta ar insemna o crestere a greutatii de cel putin 4 ori).
Sper ca nu v-am plictisit cu tot ce am scris mai sus :mrgreen: dar voi mai reveni cu informatii despre ei si despre acvariul in care sunt. Ceva poze sunt la galerie, dar astea sunt ce am reusit sa fac cu un telefon mai performant ca al meu, care are o camera de 2MP.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: my little oscars
PostPosted: Thu Feb 25, 2010 9:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Ai ceva monstri in acvariu.Imi fac timp neaparat sa-i vad si eu.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: my little oscars
PostPosted: Thu Feb 25, 2010 11:05 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
chiar te astept. cel cu oscarii este unul din cele 2 care le am "setate". din cate poze am cu acvariile si pestii niciuna nu se compara cu realitatea.
ceea ca am mai observat la oscari e ca sunt destul de rezistenti la calitatea apei. mai acum vreo 2 luni am reusit sa deciclez acvariul. spalam filtrul extern cam la saptamana sau de cate ori vedeam ca se reduce debitul iar inevitabilul a aparut cu toate ca il spalam in apa acvariului. dupa asta am mai bagat un burete de 10/10/30 cm in acvariu prin care apa este trasa de o pompa de evacuare si s-a stabilizat pana la urma. nivelul nitritilor ajunsesera peste 3.3mg/L. acum au coborat la mai putin de 0.3mg/L. in momentul de fata externul nu mai e spalat de aproape 2 luni iar debitul este la maxim. in prima saptamana se redusese considerabil dar am decis sa il las asa sa vad ce se va intampla. nici macar tevile si furtunele nu le-am mai curatat de atunci si sunt ca noi. ce o fi in filtru .....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: my little oscars
PostPosted: Fri Feb 26, 2010 12:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Foarte bine ca ai lasat filtrul extern in pace iar ca sa-ti raspund la intrebarea ce este in filtru:bacterii care muncesc pentru NO2<0,2.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: my little oscars
PostPosted: Fri Mar 26, 2010 11:47 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
dupa ceva probleme cu apa acvariului revin cu ceva noutati.
oscarii au ajuns la aproape 20 cm. hranirea lor a fost cam 95% numai cu mixtura din inima de vita. cei 3 jack dempsey au ramas la aceleasi dimensiuni, cei 2 gibicepsi mai mici au mai luat si ei in greutate, dar putin, iar ceilalti nu au mai crescut deloc. privind acvariul mai acum cateva zile mi s-a parut deodata supra aglomerat. pana atunci nu mi s-a parut ca nu prea stateam mai mult de 5 min. langa el, asa ca am zis sa mai scap de niste pesti. primii care vor parasi acvariul vor fi fosilisul de vreo 10-12cm, plecostomusul si parca as mai da si un gibiceps. inca nu sunt hotarat 100% de care din cei 2 mai mici sa scap.
ca plante nu mai am in el decat 3 echinodorusi si cateva fire de higrophila angustifolia (asta daca am indentificat-o corect din imaginile de pe net).
am mai incercat sa mai bag cativa melci ceva mai maricei in acvariu dar unul din oscari a crezut ca e mancarea lui si aproape ca a inghitit un melc. l-a luat in gura si pana nu l-a spart nu s-a lasat. vad ca acum ii lasa in pace chiar daca ii pot manca la micul dejun.
ca probleme cu acvariul deocamdata sunt:
1-niste viermisori lungi de 5-7mm, care sunt destui. prima data i-am observat pe buretele care il am in acvariu dar nu mi-am facut probleme pana am vazut 2 din astia de vreo 3-4mm pe capul unui oscar. cauza aparitiei lor stiu ca e din cauza hranirii cu mixtura. ce sanse am sa scap de ei? sau daca sunt vreun pericol pentru pesti? daca reprezinta vreun pericol acvariul va deveni steril imediat.
2-filtrarea. cum am spus mai sus am avut ceva probleme cu filtrarea. hranindu-i cu inima de vita am cam dat filtrarea peste cap. saptamana viitoare voi inlocui buretii si inelele ceramice cu siporax. voi incerca sa schimb continutul unui sertar in fiecare saptamana pentru a nu decicla acvariul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: my little oscars
PostPosted: Sun Oct 17, 2010 7:03 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
iata si pestisorii : http://www.youtube.com/watch?v=ZvG29A40e7E . o sa revin cu un alt filmulet ceva mai bun ca asta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: my little oscars
PostPosted: Sun Oct 17, 2010 7:30 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Ma intreb cum reusesc sa manince pestii mari care stau pe fund? Probabil ca totusi maninca ca daca nu ar fi morti :mrgreen: dar ... tot nu imi explic cum .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: my little oscars
PostPosted: Sun Oct 17, 2010 7:41 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
daca nu reuseau sa manance nu cresteau atat. le dau ceva mai multa mixtura. oscarii nu o pot manca pe toata si mai ramane si pentru gibicepsi. ce nu este consumat dupa un anumit timp, este aspirat de un eheim. o zi primesc mixtura si o zi granule. oscarii nu prea alearga dupa granule si le raman gibicepsilor. de asemenea mai au la dispozitie si ceva ricia la suprafata.
ps- in clip, apa este tulbure pentru ca au reusit sa mute filtrul intern in asa fel incat iesirea filtrului era orientata spre nisip.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: my little oscars
PostPosted: Wed Dec 01, 2010 2:18 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
acum vreo 3 saptamani am pus ochii pe o butura de prun. era deja scoasa din pamant si era perfecta pentru acvariul oscarilor. ca dimensiuni avea vreo 60/35/35. am luat-o, am spalat-o cat sa indepartez toate cojile si ce ce mai era pe ea cu un jet puternic de apa rece dupa care am spalat-o vreo 30 min cu apa fiarta. am pus-o intr-un vas cu putina sare si niste albastru de metil iar a doua zi am schimbat toata apa. am pus apa curata si am lasat-o vreo saptamana, timp in care am schimbat apa de 2 ori ( lipsa timpului). dupa saptamana asta am vazut ca apa era limpede ( cum era si inainte) si butura luase ceva apa. am zis sa o pun in acvariu. am pus-o in acvariu dar mai plutea putin. pana a doua zi se scufundase. dupa vreo 3-4 zile de la introducerea in acvariu am vazut ca se formase o mazga albicioasa pe nisip si pe buretii filtrelor. prin unele zone era ca o ciuperca. am scos imediat butura din acvariu si am facut un schimb de apa de vreo 15% (apa era prea rece ca sa schimb mai mult). a doua zi am observat ca cel mai mare din gibicepsi (40 cm) are ochii bagati in cap (nu ii mai avea cum ii avea de obicei) si sinodontisul inoata mult mai aiurea fata de cum inoata de obicei si prezenta niste urme albe pe el. pana a doua zi erau morti amandoi. in aceeasi zi am vazut ca inca un gibiceps prezenta aceleasi simptome ca si primul, iar unul din oscari se retrasese intr-un colt al acvariului. a doua zi era mort si al doilea gibiceps. oscarul tot retras statea, dar ceilalti 2 se apucasera de "sapat". mutau nisipul, muscau tot ce prindeau prin acvariu ( oscarul retras, scalarii, gibicepsul ramas, furtune de aer) si nu dadeau semne ca ar avea ceva. in 2 zile a murit si oscarul.
in cele din urma nu au mai ramas decat 2 oscari si 3 scalari in acvariu. ieri am scos perechea de scalari care o aveam acolo urmand ca azi sa scot si oscarii si scalarul ramas pentru a spala tot ce e la acvariu.
ce ar fi putut sa contina butura aia sa omoare pestii intr-un timp asa scurt? pe de o parte ma gandesc ca ar fi ceva biologic din cauza "ciupercilor" care au crescut pe filtre, dar pe de alta parte ma gandesc ca ar fi de natura chimica. uv-ul la acvariu mergea non stop, asa ca de natura biologica ar fi fost sanse de maxim 10% (un resun de 13W). pe filtrare chimica nu am avut nimic din pacate si mi-am dat seama dupa ce au murit toti pestii sa pun carbunele activ in filtru.
p.s. - de multe ori faceam baza de cei de la munca spunandu-le sa lase personal calificat sa faca ceva. de data asta trebuia sa imi spun mie :P .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: my little oscars
PostPosted: Wed Dec 01, 2010 7:29 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Imi pare rau pentru pierderi.
E posibil ca prunul acela sa fi fost tratat an de an impotriva daunatorilor...

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group