It is currently Fri Mar 29, 2024 8:30 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: problema crestere jack dempsey
PostPosted: Sun Mar 07, 2010 12:20 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
mai acum vreo 9-10 luni am cumparat 4 jack dempsey de vreo 6-7 cm. i-am pus intr-un acvariu de 70L, iar intr-o luna s-a ales o pereche. toate bune si frumoase pana au depus. in vreo 2 luni masculul crescuse in acest timp pana pe la 10-11 cm, iar femela ramasese la fel de mica cum am luat-o. pe ceilalti 2 i-am mutat intr-un acvariu de 85L ca sa las perechea sa se ocupe de pui. mai am si acum cativa pui care nu au mai mult de 2-2.5 cm si ii tin intr-un acvariu de 45L. intre timp masculul a murit si mai am 3 de vreo 10 cm.
intrebarile mele sunt:
- de ce nu au crescut mai mult cei care i-am luat prima data? cat au fost mai mici au avut spatiu si hrana ( tetra ciclid, tetra doromin, sera discus, tetra discus si altele). acum ii am intr-un acvariu de 375L si tot asa mici sunt.
- de ce nu au crescut puii? chiar daca erau mai multi la inceput in acvariul de 45L acum mai sunt cam 10-15 pui in el (restul au ajuns in burta oscarilor). hrana primeau cam ce primeau si parintii cand au fost mici si mai primeau si artemia.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: problema crestere jack dempsey
PostPosted: Mon Mar 22, 2010 1:58 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
am inceput hranirea puilor cu mixtura si vad ca au mai crescut inca 0.5 cm intr-o saptamana. acum singura problema e ca nu mai vor sa manance altceva in afara de mixtura. din acvariul de 45L i-am mutat in acvariul plantat de 165L in care mai sunt 6 ramirezi, 2 scalari, 2 pesti fluture si cateva zeci de pomaceea. pana acum nu am vazut ca ar fi probleme intre ei, dar la ritmul de crestere care sper sa il mentina asa s-ar putea sa fie pe viitor mai agresivi. o sa va tin la curent cu evolutia lor, daca va fi vreuna...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group