It is currently Thu Mar 28, 2024 11:26 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Revenire!
PostPosted: Fri Dec 18, 2015 6:47 pm 
Offline

Joined: Tue Aug 02, 2011 6:06 pm
Posts: 15
Location: constanta
Domnilor (si Doamnelor, binenteles!), va ''re-salut''!
Ne stim de ceva vreme si ne-am tot ascultat/vazut pe tema discusilor! Am lipsit ceva timp de pe forum din motive obiective (loc de munca, samd). Sunt inapoi pe site doar ca sa va anunt ca inca exista ''acvaristica'' in mine si in noile acvarii, chiar daca nu discusi! Si ca sa cer ceva ajutor!
Ca de fiecare data cand ''microbul'' revine, vrea ceva nou! In consecinta, deoarece discusii presupun prezenta ''stapanului'' si, din pacate, este imposibil, am ales altceva!
Sunt, de ceva timp (cam jumate de an ), posesorul unui bazin de 160/60/60, pseudo biotop de Tang, in care inoata 5 Frontosa Moba! F0 si F1!
Istoric: am vrut, initial, altumi salbatici! Sunt in relatie cu un importator roman de pesti (nu am cerut acordul lui, in consecinta nu ii voi da numele). Mi-au venit, din Germania, dar...morti la datorie! Considerand grija care o necesita, mai mare decat a discusilor (si nevasta-mea considera scalarii ca fiind dificili!!!), si mai considerand un aspect deosebit de important, caracteristicile apei in zona in care locuiesc (am tot ceea ce inseamna osmoza, ph si dh metre, etc...), nu sunt deloc propice cresterii altumilor fara o munca de Sisif...am renuntat la idee. M-am reprofilat! In consecinta, iata-ma cu Frontosa!
Au cam 3 ani! Eu i-am luat ca fiind 1 m dominant si 4 femele. S-a dovedit in timp (sau asa cred eu) ca sunt 2 m si 3 femele. Importatorul mi-a spus (si tind sa-l cred - este un om deosebit!), ca sunt, dupa cum urmeaza: masculul dominant si 2 femele wild, masculul subdominant si una din femele, F1.
De ce va scriu!? Trecand peste faptul ca nu prea se discuta despre Frontosa pe forumurile romanesti!? Deoarece vreau sa achizitionez inca 2 femele wild! Daca cineva dintre voi are vreo propunere, as vrea s-o aud!
In alta ordine de idei: se pregatesc de reproducere. Doresc sa cumpar artemia buna. Daca este posibil, la cutii/ambalaje mici (100gr), coeficient mare de eclozare.
Aaaa, mi-am adus aminte! Femelele pe care le doresc: Moba, cel putin 2 ani varsta!
Inca ceva! O sa vin cu foto pentru confirmare! Cel putin masculul dominant si una dintre femele wild sunt, dpmdv, asa numitul ''purple'' Moba! Nu vreti sa vedeti ce culoare ia masculul cateodata!
Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi postul si...astept propuneri!
Stima


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Revenire!
PostPosted: Fri Dec 18, 2015 7:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 6:30 pm
Posts: 447
Location: Tulcea
Bine ai revenit!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Revenire!
PostPosted: Fri Dec 18, 2015 9:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Eu am Altumi de 1,5 ani si cresc fara probleme in apa noastra.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Revenire!
PostPosted: Fri Dec 18, 2015 9:53 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 8:25 pm
Posts: 899
Location: CONSTANTA
:welcome: Bine ai revenit!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Revenire!
PostPosted: Sat Dec 19, 2015 12:40 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Suna bine de tot, si eu am tinut frontosa burundi dar nu am avut spatiul necesar si am renuntat la ele, greu cei drept, acum am o pereche de blue dolphin cu pui si un proiect in desfasurare insa cand vad cate un bazin cu ele ma iau gandurile, in fine, astept video cu piesa de rezistenta. :twisted:

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Revenire!
PostPosted: Sat Dec 19, 2015 3:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
drdiscus wrote:
Eu am Altumi de 1,5 ani si cresc fara probleme in apa noastra.

El vorbea de salbatici.
Bine ai revenit, iar referitor la culoare masculului dominant chiar vrem sa o vedem


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Revenire!
PostPosted: Mon Dec 21, 2015 12:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
oceanG wrote:
drdiscus wrote:
Eu am Altumi de 1,5 ani si cresc fara probleme in apa noastra.

El vorbea de salbatici.
Bine ai revenit, iar referitor la culoare masculului dominant chiar vrem sa o vedem

Aaaa,scuze,n-am fost atent.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group