It is currently Thu May 02, 2024 4:59 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 43 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Despre diplomatie...
PostPosted: Thu Apr 29, 2010 1:57 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
mariusvlad wrote:
sa mai citeasca odata primul post al lui gigel din acest topic si sa imi spuna daca dupa parea lui a fost vorba de un conflict de idei sau de acuze?
Nu, nu, ...conflictul de idei a fost doar generat de acuza ...si, de fapt, nu este intre tine si Gigel ci, pe aceasta tema, intre "unii dintre noi" si "altii". Am gresit eu primul titlu, dar cred ca cel nou este destul de bine ales.
In ce ma priveste incerc sa nu trag o concluzie "oficiala" ci doar sa sper ca argumentele unora vor modera, ele insele, "extremele" celorlalti (si invers).

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre diplomatie...
PostPosted: Thu Apr 29, 2010 2:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ideea pe care ai avut-o creand un topic separat in momentul in care discutia a luat-o razna este geniala si sper sa continui in acelasi mod ori de cate ori apare un offtopic inflamat.
Consider ca numai asa se pot calma lucrurile si nu o sa ramana discutia in coada de peste dezavantajand mereu una din tabere.
Ar putea fi o sectiune unde lumea intra si se distreaza asistand sau participand la discutii aprinse, asta ca sa nu le spun certuri...

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre diplomatie...
PostPosted: Thu Apr 29, 2010 2:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Buna idee! Eu as propune sa aiba doar cei inregistrati acces la circul gratuit. Asa cel putin ne marim numarul, daca tot ne scoatem rufele murdare la expozitie, ca sa poata barfi ceilalti ca nu suntem mai buni decat ei.
Sincer imi pare rau ca chiar nu mai suntem mai buni decat ei. In loc sa discutam civilizat fara sa ne jignim si ofensam, in ultimul timp au aparut unii useri noi, care fara sa-i cunoasca pe cei pe care-i apreciem noi pentru cotributia adusa forumului, incep sa devina agresivi si sa calce in picioare demnitatea primului ivit in calea lor.
Libertatea la opinie nu are rolul de a permite oricui sa aduca jigniri si insulte celor din jur!
Ce noroc au ei ca nu-s eu admin aici!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre diplomatie...
PostPosted: Thu Apr 29, 2010 2:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
:appl: Ar trebui sa fie conditie de baza inregistrarea.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre diplomatie...
PostPosted: Thu Apr 29, 2010 3:39 pm 
Offline

Joined: Thu Apr 22, 2010 8:16 pm
Posts: 22
Location: bucuresti UNIRII
Ioan C. wrote:
Ce noroc au ei ca nu-s eu admin aici!


ce se putea intampla? cumva ne omorati pe cei care aveam un alt punct de vedere si il exprimam pe acest forum? ne excludeati,mare pierdere,credeti ca se termina lumea ca o persoana e exclusa de pe un site,ca se va sinucide si isi va arunca pestii la gunoi? ca nu va avea maine cu ce sa isi ia o inghetata din cauza banarii?
administratorul poate oricand sa baneze pe oricine fara sa dea o explicatie celorlalti de ce a facut asa ceva,are acest drept,site-ul e in proprietatea lui
dl Marius Vlad nu a inteles ce am spus,dar ii doresc sanatate si sa ne vedem la Duisburg, daca nu ii mai apar modificari in program
si mai doresc de la dl Ioan sa imi spuna ce intelege prin persoana cu "state vechi" si ce intelege prin "contributia la dezvoltarea discusului in tara noastra",se poate sa am un unghi ceva mai larg de vedere.(daca se poate cu exemple care ar edifica si ar intari sustinera)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre diplomatie...
PostPosted: Thu Apr 29, 2010 3:46 pm 
Offline

Joined: Thu Apr 15, 2010 7:02 am
Posts: 56
Location: Bucuresti
Well ... hai sa o luam metodic .
Ioane nu ma refeream la cineva anume pt ca sunt multi . Cum urmaresc forumul inca din vechiul format , crede-ma ca am avut timp sa citesc si ceea ce mai este acum cit si ceea ce s-a facut nevazut pt publicul larg .
Si pt ca tot vorbeam de ridicari in slavi ... ai chiar in topicul asta , putin mai sus , un exemplu .
Nu-l cunosc pe @mariusvlad , cum nici el nu ma cunoste pe mine , astfel incit sa spuna ca-mi place scandalul . Cum la fel de bine , nici domnia sa nu-l cunoste pe @GIGEL_DiISCUS(asta-i ID-ul lui domnule , nicidecum asa cum l-ati scris dumneavoastra ) incit sa considere ca n-are nimic in cap si ca va fi pasager pe aici (doar in cazul in care cei ce au curajul sa-si spuna parerea deschis , sunt facuti rapid pasageri) . Insa ... citindu-i posturile , nu pot sa nu observ ca-i omniprezent in toate sectiunile , dar nu observ nicio realizare personala . Oare daca ma apuc si scriu in toate sectiunile , devin membru marcant ? bPe mine nu bita ma intereseaza , ci ideea . Sincer n-as fii intervenit in discutia voastra , daca nu observam ca un alt user s-a repezit sa-i dea peste nas lui Gigel si sa traga de mineca adminii .
Imi aduc aminte ca acum vre-o 2 ani cam la fel ii spuneam si eu , pe un alt forum , unui membru al acestui forum . Acel om nu stia nimic despre discusi , putine despre acvaristica , insa avea ambitia de a tine discusi . Acum un an , i-am spus iarasi deschis parerea mea despre acvariul lui plantat , cu discusi . Omul a bagat la cap si astazi are unul dintre cele mai frumoase bazine si suntem prieteni , desi initial a avut o reactie ca a multora de aici .
Asa ca domnilor , nu dati cu piatra in cei care va critica . Incercati sa vedeti lucrurile si din viziunea lor . S-ar putea sa ajungeti la concluzia ca pe undeva au dreptate .
Domnilor , uitati-va putin si vedeti care sunt adevaratii membri marcanti ai discusariei din Romania . Pe citi dintre ei ii vedeti scriind pe aici ? Si daca vreti vi-i pot enumera pe cei pe care-i consider membrii marcanti ai discusariei romanesti Cautati si vedeti cite posturi au diskusfan , hobbydiscus , Ciprian Marcu , Porcu ... etc etc (scuze celor pe care i-am omis neintentionat) .

_________________
Betta Lover


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre diplomatie...
PostPosted: Thu Apr 29, 2010 4:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Cred ca nu a-ti inteles esentialul domnilor. Vad ca sunteti genul de persoane care tin neaparat sa li se dea dreptate si daca nu o obtin zbiara tot mai tare pana cedeaza banca pe care stau (caci cineva tot cedeaza pana la urma).
Aveti dreptate in tot ce a-ti spus. Daca va mai pot ajuta cu ceva va stau oricand la dispozitie, iar daca sunteti inteligenti nu mai cititi postarile mele deoarece eu voi posta in acelasi fel ca si pana acum. Asa cum pe mine nu ma deranjeaza lipsa celor 7 anisori sau obraznicia, asa ar trebui sa ignorati si voi postarile mele.
O dupa masa placuta va doresc.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre diplomatie...
PostPosted: Thu Apr 29, 2010 6:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
GIGEL_DISCUS wrote:
credeti ca se termina lumea ca o persoana e exclusa de pe un site,ca se va sinucide si isi va arunca pestii la gunoi? ca nu va avea maine cu ce sa isi ia o inghetata din cauza banarii?
Nu. Dar aveam din nou liniste pe forum. Asta-i mai important dacat sa devenim un ziar de bulevard.
snakefishmike wrote:
Si daca vreti vi-i pot enumera pe cei pe care-i consider membrii marcanti ai discusariei romanesti Cautati si vedeti cite posturi au diskusfan , hobbydiscus , Ciprian Marcu , Porcu ... etc etc (scuze celor pe care i-am omis neintentionat) .
I-ai uitat pe vanzatorii din magazine. Si ei sunt la fel de marcanti in discusaria romaneasca. Si ei vand pesti si nu scriu pe forum.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre diplomatie...
PostPosted: Thu Apr 29, 2010 8:00 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 12:46 am
Posts: 273
Location: Bucuresti
:) , hopa, tare, cred ca eu sunt userul de acum 2 ani si in principiu asa este, am avut un start greu(cand m-am hotarat sa imi iau discusi nici nu stiam ce inseamna ciclarea bazinului ) dar pentru ca mi-am dorit mult pestii cu pricina am citit si invatat pentru ca nu imi permiteam(nici macar financiar) sa pierd pui de discus, timpul a trecut si am un bazin modest, plantat si cu discusi foarte dragi mie si familiei mele.

Oricum am fost "tras de urechi" atat pe forumul asta (acum vreo 2 ani jumate cred) de Ioan + inca ceva useri dar si pe celalalt forum de snakefishmike si alti useri de acolo pentru "incontienta" mea, intamplarea face ca unul din cei 4 pui de discus pe care i-am cumparat atunci sa existe si acum in acvariu meu si pot spune ca este nepretuit (fiind si cel mai impunator discus al meu) .

Acum uitandu-ma in urma tin sa precizez ca mi-a prins bine balaceala de atunci, practic majoritatea imi spunea sa renunt ca nu are rost sa ma apuc si asta ma ambitionat sa reusesc (bazinul si pestii ce ii am acum pentru mine este reprezinta o reusita, o reusita ce nu a sacrificat multe suflete,am pierdut cativa pui la inceput si nici nu mi-a impus un efort financiar prea mare in conditile in care acvaristica nu este singurul meu hobby si nici pe departe prioritatea cea mai mare).

In viitor imi doresc un bazin cat se poate de mare si cat se poate de biotop (macar vizual sa redea biotopul).

Imi cer scuze ca postul meu nu a facut parte din "confruntare" si am fost total pe langa subiectul topicului dar am simtit nevoia sa va impartasesc amintirile mele(in ideea in care intereseaza pe cineva) legate de primi pasi in contactul cu discusii, asta daca tot am fost dat exemplu.
Numai bine


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Despre diplomatie...
PostPosted: Thu Apr 29, 2010 8:41 pm 
Offline

Joined: Thu Apr 15, 2010 7:02 am
Posts: 56
Location: Bucuresti
Ioane , aia n-au nicio legatura cu discusaria . Discutam aici de oameni care fac discusi . Poate ca ar fi fost cazul sa-l reamintesc si pe dumidiscus si altii si altii .
Problema majora la noi la romani , mai in toate domeniile , este ca ne dam in cap unul altuia , atunci cind vedem ca unul incearca sa faca ceva . Si multi au simtit asta pe pielea lor . In loc sa ne ajutam noi intre noi sa facem ceva , cum apare unul care vrea sa faca ceva ce noi n-am fost sau nu suntem in stare , ii dam in cap , ca deh ... de orgolii prostesti suntem plini . In rest , ne place sa fim inconjurati de oameni care ne mint si care ne lauda fara incetare , chiar daca de multe ori facem cele mai mari timpenii . Poftim ... dati o dovada de solidaritate in cazul colegului George Dan . Nu cu vorbe de incurajare , ci cu fapte . Dar pun pariu ca in sinea lor multi isi rid in barba si se bucura ca scapa de un "concurent" . Dar ... am uitat , se vrea liniste si pace sufleteasca obtinuta prin linguseli , in detrimentul discusariei . Totul e minunat domnilor . Tara asta are cei mai tari discusi din lume , toata lumea are numai campioni mondiali prin bazine si toata lumea este toba de discusareala (mai ales cind pt orice boala sarea a devenit panaceul universal :lol: ) . Ioane ... oare pe site-urile neromanesti se discuta ca si aici ? Adica toate-s bune si frumoase si toti au aceeasi opinie ? Poate asa o fi pe site-urile straine de discusi . Nu stiu . La betta e mai altfel ;) .
Domnilor ... diplomatie nu inseamna ca trebuie sa-mi mint interlocutorul doar pt a fi in ton cu trendul si pt a pastra o anumita liniste . Diplomatie nu-i nici atunci cind in loc sa-mi exprim deschis parerea , tac din gura c-asa-i mai bine si ma revansez cu prima ocazie . Nu . Asta nu-i diplomatie , ci parsivenie . Pt mine nu exista gri , ci doar alb si negru . Nu alb murdar si nici mai putin negru . Doar alb si negru . Nu contest ca din cauza asta am si avut de suferit uneori , insa nu m-a schimbat cu nimic . Recunosc nu sunt diplomat , spunind intotdeauna ceea ce gindesc , fara ocolisuri parsive . Nu "injunghii" pe la spate . Tocmai de aceea nu prea pot sa inteleg de ce citiva au sarit ca arsi pt ca mi-am exprimat opinia fata de atitudinea directa a lui Gigel . Va place sa fiti mintiti ca toate-s minunate , doar pt a trai in liniste ?
Tezeu , da prietene , despre tine-i vorba :) . Erai in aceeasi situatie ca si Gigel . Si ai dovedit ca se poate ;)

_________________
Betta Lover


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 43 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group