It is currently Thu May 02, 2024 2:20 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Surprize, surprize ... la DOMO
PostPosted: Fri Jun 12, 2015 1:38 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
Am vrut eu sa returnez proaspatul achizitionat fier de calcat, cu intentia de a lua altul, (mai scump). Reclama la retur in 31 de zile mare cat usa, dar vanzatorul imi spune:
- Nu se poate
- De ce? L-am luat de 8 zile, este intact, uite factura, bon ....
- Nu se incadreaza in regulamentul de returnare.
- ?
Scotoceste omu' prin hartii si-mi arata trimfator o pagina listata:
- Uitati. Nu se poate returna, pentru ca se incadreaza la categoria "Produse pentru ingrijire si igiena"
- Fierul de calcat?!
- Da. Ca mai scrie aici si de aparate cu abur...
Asta ma face curios si lecturez mai cu atentie acel regulament, bine ascuns de DOMO si asta pe buna dreptate, pentru ca iata ce nu se poate returna:
CD-uri, DVD-uri, aspiratoare, frigidere, hote, plite, cuptoare, aragaze, combine frigorifice, expresoare, filtre, storcatoare, congelatoare, chiuvete, baterii chiuvete, casti, echipamente de tiparire, aer conditionat fix sau mobil ... Cum peste tot mai apare si sintagma "etc", marturisesc vanzatorului ca nu stiu de la ce poate proveni abrevierea "e" dat "t" vine sigur de la televizoare, iar "c" de la calculatoare, ca sa stergem tot.
Ajung la concluzia ca singurele produse care se pot returna sunt motocoasele, hidrofoarele si deltaplanele. Dar acestea nu le-am gasit in magazinele DOMO.
Succes la cumparaturi!

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Surprize, surprize ... la DOMO
PostPosted: Fri Jun 12, 2015 2:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Ai incercat la protectia consumatorului sa le faci o reclamatie ? Pentru ca se cheama inducere in eroare(escrocare) a consumatorului


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Surprize, surprize ... la DOMO
PostPosted: Fri Jun 12, 2015 8:18 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
http://s1.domo.ro/s/comunicate3/Regulam ... _mai12.pdf

e) Produse pentru îngrijire şi igienă a persoanei care au fost utilizate; (ceea ce nu-i cazul la tine daca spui ca-i intact)

In plus, daca te uiti pe site-ul lor: http://www.domo.ro/ , o sa vezi ca fiarele de calcat sunt incadrate la "electrocasnice mici", nicidecum la "ingrijire personala"("Produse pentru îngrijire şi igienă a persoanei" adica). Deci vanzatorul nu stie despre ce e vorba chiar dupa standardele lor. Nu scrie nimic de aparate cu abur in regulament. Ce te intereseaza pe tine e mentionat la "Returnarea contravalorii" si se poate. Daca dupa ce mentionezi astea cuiva responsabil(sef de magazin) tot fac pe nisnaiul, poti sa le spui pe un ton prietenesc ca le faci reclamatie la OPC. Tot inducere in eroare se cheama daca au un regulament oficial pe site si altul in magazin. Daca tu ai plecat la cumparaturi bazat pe ce scrie acolo? Have fun! :)

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Surprize, surprize ... la DOMO
PostPosted: Sat Jun 13, 2015 1:25 am 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
"Pe un ton prietenesc" le-am spus ca sunt escroci.
Chestia cu returul mi-a venit in minte cand sotia s-a declarant nemultumita de produs. Nu chiar ieftin, dar am dat mai mult pe ultimii 2 discusi, asa ca nu banii prost cheltuiti ma deranjeaza, ci magaria in sine. Si aici nu vorbim despre dughena lu' nea Vasile din colt, ci de un retailer cu renume.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Surprize, surprize ... la DOMO
PostPosted: Sat Jun 13, 2015 12:47 pm 
Offline

Joined: Mon Mar 02, 2015 1:40 pm
Posts: 21
Location: Bucuresti
salut. trebuie sa insisti si sa vorbesti cu manager-ul. trebuie sa mentionezi ca faci plangere si la protectia consumatorului.
eu am dat inapoi placa de par cu perie a prietenei mele care chiar este de igiena persoanala si la fel au spus ca nu se poate returna dupa care dupa mentionarea protectiei consumatorului catre manager s-a rezovlat.
este posibil sa spuna ca au maxim 15 zile sa iti dea banii si sa nu ii dea pe loc dar trebuie sa iti dea banii intr-un final.
spune ca ai vorbit deja la PC si ca ei te-au indemnat sa te intorci la ei pt ca fierul nu este igiena.
bafta!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Surprize, surprize ... la DOMO
PostPosted: Sun Jun 14, 2015 8:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Numai la noi se poate intampla si asta. Ar merita o reclamatie pe cinste, pentru ca asta se numeste inducerea in eroare a consumatorului, cu alte cuvinte mint de ingheata apele.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group