It is currently Wed May 01, 2024 6:21 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 271 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 28  Next
Author Message
 Post subject: Re: O alta pasiune- pescuitul (II)
PostPosted: Tue Mar 16, 2010 10:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 9:43 am
Posts: 182
Location: Bucuresti-Universitate
Cunosc destul de bine zona Dunavatul de jos, pana la Mila 23(mila pe dunare), de 6 ani de zile un prieten are o casa de vacanta la care merg . Anul trecut insa nu prea am avut succesuri :), dar este adevarat nici perioadele in care am avut timp sa ajung nu au fost nemaipomenite. Zona este superba pentru pescuit la stiuca in prioada asta pe canale si ghioluri care sunt mai limpezi dar iti trebuie barca si un localnic care stie traseele. Anul trecut am pescuit pe Solomon si pe Holbina la stiuca in aprilie cu rezultate notabile. PS: pe Holbina se percepe taxa de 30RON/zi. O alta zona unde anul trecut s-a prins crap in prostie este Matita. Este un canal ce face legatura lacului cu Dunarea, adanc in unele zone de 3-4m. Administratorul pensiunii Matita a amenajat si pontoane. Zona este batuta de cluburi de pescari care in ultimii 3-4 ani, in toamna isi arunca acolo toate resturile de boilesuri, asa ca crapul de Dunare i-a invatat gustul si mirosul. Personal nu am avut timp sa ajung dar pozele administratorului care imi este prieten m-au convins ca anul acesta trebuie sa ajung.
Dragos, spune-ne mai exact cand inainte de 5 aprilie o sa mergi? M-ar bate gandul, poate il conving si pe prietenul emu care are casa sa mearga, macar sa aerisim casa pe anul asta :) .
Pana una alta, daca tot am ajuns aici, pentru we viitor ar fi doritori de o partida la Moara Vlasiei la un C&R ? Macar asa sa ne miroasa mana a peste :) .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: O alta pasiune- pescuitul (II)
PostPosted: Tue Mar 16, 2010 10:43 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
La Dunavatul de jos am avut si eu o casa pe care am vandut-o acum 3 ani.Tipul care a cumparat-o a facut pensiune.Are si o balta in zona Holbina unde are stiuca.Anul trecut am prins ceva si vreau sa ma duc si la sfarsitul asta de saptamana daca tine vremea cu noi.Tipul are barci pe balta si o alta barca cu care te duce de la vila la crescatorie.Se poate da la crap si somn pe dunare mergand cu masina (de teren de preferat) pe digul de la biserica din Dunavat sau cu barca pe canalul Lipovenilor, apoi pe canalul Dunavat unde se face stanga pentru a se ajunge pe Dunare.Sunt gropane dar si agatatori din cauza malului abrupt din piatra.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: O alta pasiune- pescuitul (II)
PostPosted: Tue Mar 16, 2010 11:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
Suna bine iesirea in Delta.
Daca reusesti sa-l convingi pe prietenul tau, as fi interesat.
Pe MV2 voi iesi dar prin mai.

Numai bine.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: O alta pasiune- pescuitul (II)
PostPosted: Tue Mar 16, 2010 11:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Nu stim sigur cind vom pleca .Initial am crezut ca prohibitia incepe ca anul trecut pe 25 apr. Abia acum 2 zile am aflat ca anul asta incepe pe 5 . De preferat ar fi sa plecam intr-un weekend dar in primul rind trebuie sa tina si vremea cu noi . Anul trecut am fost cazati la dunavat de unde am plecat cu barca pe canalele lipoveni apoi pe dunavat pina la dunare iar de acolo am luat-o pe dunare la vale inca vreo 20-30 km pina am gasit un loc frumos unde nu era nici un pescar .La prima partida cu toate ca initial am dat la crap am prins doaar platica (pina intr-un kg) si vreo 15 somotei ( intre 1 si 3 kg) .Asta in 2 zile... A II a oara tot in 2 zile am prims doar platica si 2 somotei la 1,5 si 2 kg daca nu punem in calcul si citiva puiandri de pina la 1 kg pe care i-am aruncat inapoi sa mai creasca :mrgreen: .

PS: Daca ne intilnim mai multi la o partida de pescuit cred ca ar fi mai bine sa o facem dupa prohibitie cind va fi mai cald si va incepe si pestele sa traga mai bine .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: O alta pasiune- pescuitul (II)
PostPosted: Tue Mar 16, 2010 1:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 9:43 am
Posts: 182
Location: Bucuresti-Universitate
Acum sa nu credeti ca sunt vre-un delicvent sau ca nu respect natura dar in ceea ce-i priveste pe cei ce fac controale adica politia de frontiera, nu sunt interesati de 2 corturi cu 10 bete in apa si 4 navete de bere, asa mergem noi :)) . Ne-au verificat de nenumarate ori si nu comenteaza. Oricum in ceea ce priveste pestele, daca-l vad ca are icre ii dau drumul indiferent de prohibitie. Anul trecut datorita temperaturilor scazute, in balti, la sfarsitul lui iunie, crapul inca avea icre si se batea in mal iar prohibitia era demult trecuta!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: O alta pasiune- pescuitul (II)
PostPosted: Wed Mar 17, 2010 1:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 6:30 pm
Posts: 29
Location: Bucuresti TITAN
Am avut si eu anul trecut o scurta iesire in delta, tot ce pot sa va spun e ca Litcovul a devenit un fel de autostrada, traficul de barci e foarte intens asa ca nu se mai prinde mai nimic. Acum 2 -3 ani mai pica crapul la 2-3 kile dar anul asta in afara de biban nu a vazut nimic
Am mai dat dat pe Dunarea veche in dreptul milei 23 (acolo am stat).. super locuri cu buturugi, salcii batrane, dar cam aglomerate (am vazut locuri cu placute "LOC NADIT-NU PARCATI " ca in Bucuresti :evil: ). Aici nu am prins decat rosioara, dar am stat foarte putin.
MV-nu inteleg de ce se duce lumea aici.. care e farmecul sa stai pe o balta unde paznicul sta cu ochii pe tine parca ai fi infractor si prinzi pestele pe care il baga patronul cu cisterna. E doar un acvariu mai mare :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: O alta pasiune- pescuitul (II)
PostPosted: Wed Mar 17, 2010 1:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 9:43 am
Posts: 182
Location: Bucuresti-Universitate
Referitor la Delta sunt de acord cu tine ca locurile bune au ajuns ca locurile de parcare din Bucuresti :) .
Referitor la MV, eu personal ma duc, chiar daca este considerata un acvariu deoarece:
-este aproape de Bucuresti
-ofera satisfactii, dar nu tuturor. Eu nu merg cu barcutza ci de pe mal. Cred ca este o provocare. Initial m-am dus ca la pomul laudat si nu am prins nimic, chiar daca alte persoane pe balta prindeau incontinuu.
Este un loc unde trebuie sa stii sa arunci departe, sa gasesti momeala potrivita f. de perioada, temperatura, conditii meteo. Sincer discusii mei sunt slava domnului f mancaciosi, dar pe hikari nu pun gura :)) .
Mai mult decat atat, este placerea de a avea in drill exemplare de 10-16kg, care ofera totusi niste trairi aparte.
Pana acum cativa ani, fiind student, aveam slava Domnului timp sa merg la dunare si sa-l astept pt dl. crap si mi se parea absurd sa dau o taxa doar sa inmoi plumbii in apa....acum nu prea imi mai permit sa pierd timpul. merg la tinta, 10 ore, poze frumoase, mana miroase a peste, gratar, o bere sub umbrela...trist dar adevarat :) .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: O alta pasiune- pescuitul (II)
PostPosted: Wed Mar 17, 2010 2:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 10:02 am
Posts: 1173
Location: Bucuresti
La mila 23 am fost si eu anul trecut insa intr-un grup mare cu baieti si fete (cupluri).
Nu ne-am putut deplasa la locurile speciale de crap din aceasta cauza.
Am prins bibani cat palma, somotei de pe ponton si ceva albitura mica.
In ultima zi am fost in spatele satului si am prins ceva stiuci la 400 grame.

A fost prima mea iesire in Delta si spun eu, a meritat efortul.

In legatura cu MV2, nici mie nu imi place sa ma simt ca la puscarie.
Am mers acolo deoarece am stiut ca voi prinde ceva.
S-a intamplat insa, ca prin septembrie sa nu prind nimic si sa regret ca nu am luat barcuta cu mine.
Probabil ca anul acesta voi incerca si alte balti.

S-ar putea ca in acest weekend sa fac prima iesire.
Sper sa fie frumos afara.

Numai bine.

_________________
Image
http://aquascaping.acvaristic.ro


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: O alta pasiune- pescuitul (II)
PostPosted: Wed Mar 17, 2010 4:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Daca ai o barca rapida crede-ma ca gasesti usor locuri unde esti singur singurel . Numai bani de benzina sa ai ca barcile astea puternice consuma mai ceva ca un camion .... dar daca te duci cu 80-100 km/h si ajungi unde vrei destul de repede .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: O alta pasiune- pescuitul (II)
PostPosted: Wed Mar 17, 2010 9:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 23, 2010 1:11 pm
Posts: 227
Location: Iasi
A mea consuma 10 si merge cu 60... Deci nu e chiar asa

_________________
Aquascape Rio 180, filtru extern diy, Co2 sub presiune http://postimg.org/gallery/3c3o2lyb2/
450l home made: Filtru extern diy, Co2 sub presiune
Pereche Albino: http://www.discus-club.ro/cpg14x/thumbnails.php?album=426 -RIP


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 271 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 28  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group