It is currently Wed May 01, 2024 9:25 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 72 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
Author Message
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Mon Feb 14, 2011 8:07 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
suciub wrote:
mai exista albidusi pt vanzare? cum se pot timite in aceasta perioada?

Da, mai am culturi de dat. In perioada asta numai prin fan curier pot sa trimit iar costul cu tot cu transport se ridica la 49 lei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Mon Feb 14, 2011 8:10 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
Jani wrote:
Dacase pot trimite la Cluj cu Maxi Taxi si eu sunt interesat


Imi pare rau dar singura cursa spre Cluj trece prin Ploiesti pe la 3 noaptea...
Deci iese din discutie :lol:
Pot sa ti trimit prin fan curier (cost total cu transportul inclus- 49 lei) sau peste aproximativ 2 saptamani cu posta romana, cand vine martie :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Wed Feb 16, 2011 11:04 am 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
am gasit la o florarie un amestec de pamant negru cu turba (fara fertilizanti)..... ar fi ok? mai e necesar sa amestec cu ceva acest substrat?
as vrea si eu daca se pote niste amanute despre intretinerea lor.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Wed Feb 16, 2011 11:28 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 11, 2011 11:25 am
Posts: 90
Location: Cluj Napoca
Ioanicozma wrote:
Jani wrote:
Dacase pot trimite la Cluj cu Maxi Taxi si eu sunt interesat
Imi pare rau dar singura cursa spre Cluj trece prin Ploiesti pe la 3 noaptea...
Deci iese din discutie :lol:
Pot sa ti trimit prin fan curier (cost total cu transportul inclus- 49 lei) sau peste aproximativ 2 saptamani cu posta romana, cand vine martie :)

Merci oricum... se pare ca astept pana martie ;)

_________________
http://www.discus-club.ro/cpg14x/index.php?cat=10622


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Wed Feb 16, 2011 12:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
@suciub,
poti sa-l folosesti, dar incalzeste-l inainte in cuptor la 50-65°C vreo 10-15 minute, ca sa nu ramana paraziti in el. Nu e ideal, pentru ca se inbacseste cu excrementele viermilor si nu-l poti spala ci doar inlocui, ceea ce incetineste reproducerea lor. Turba granulata ar fi cea mai buna, chiar dac-ar fi din cea care a fost folosita deja in filtre. Iti recomand sa-i cresti intr-o cutie de ca. 40 lata x 50-70 lunga x 20 inalta, cu substrat inalt de 13-15cm, ca sa poti inlocui o parte din pamant cand e murdar, fara sa influentezi prea mult restul culturii. Daca nu acoperi cutia foarte bine intra viespi negre, astea-s niste insecte zburatoare lungi de 3mm, in ea si-ti distrug cultura. Ai putea sa inchizi cutia intr-o punga pe care o legi cu sfoara, daca nu poti acoperi cutia perfect. Ai grija sa nu pui capacul unde se pot atasa acarieni de el, cand umbli la cutie, ca ajung pe substrat si sunt aproape tot asa de rai ca si viespile negre. Nu neglija treaba asta, ca ramai fara cultura, sau te chinui cu ea ca nu merge bine. 18°C e temperatura optima si trebuie sa-i tii la intuneric. Pamantul trebuie sa fie umed dar nu ud. Cutia trebuie sa lase apa sa iasa daca se aduna sub substrat, dar fara sa poata iesi si viermi. Poti sa faci o gaura si s-o astupi cu un dop, prin care lasi apa sa se scurga la o saptamana sau doua, asta vezi dupa cata se aduna in cat timp. Apa provine de la hrana pentru viermi. Eu am incercat mai multe feluri de hrana si am aflat ca cel mai bine mananca morcovi fierti, curatati de coaja (!) in amestec cu carne pentru pisici, totul facut marunt sau pasta si intins pe substrat, intr-o cantitate pe care s-o consume in cel mult 30 de ore. Cand ii colectezi poti sa pui o plasa de plastic cu ochiuri marunte sub hrana si-i ridici cu ea cand s-au adunat deasupra. Ii speli, ii colectezi pe cei mai mari cu o plasa cu ochiuri mai mari, iar viermii mici ii pui inapoi in substrat, ca sa cresca si sa se reproduca mai departe. Nu-i lasa mult in apa ca mor dupa vreo 2-3 ore, iar cei mici poate ca nu mai supravietuiesc dupa ce-i pui in substrat.
Nu cred c-am scris tot ce trebuie stiut, dar daca ai intrebari,...intreaba.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Wed Feb 16, 2011 3:31 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 27, 2010 10:18 pm
Posts: 47
Location: Ploiesti
Sal sunt din Ploiesti,doresc sa cumpar o cultura .Iti trimit pm.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Wed Feb 16, 2011 11:24 pm 
Offline

Joined: Sat Aug 21, 2010 10:22 pm
Posts: 207
Location: Ploiesti
suciub wrote:
am gasit la o florarie un amestec de pamant negru cu turba (fara fertilizanti)..... ar fi ok? mai e necesar sa amestec cu ceva acest substrat?
as vrea si eu daca se pote niste amanute despre intretinerea lor.
Imi poti spune exact ce scrie pe ambalaj? Te intreb pt ca la un moment tot cautand un substrat cat mai bun am testat mai multe din variantele pe care le am gasit prin comert.

Jani wrote:
Merci oricum... se pare ca astept pana martie ;)
Mai e putin :)

adryan69 wrote:
Sal sunt din Ploiesti,doresc sa cumpar o cultura .Iti trimit pm.
Ai Pm.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Thu Feb 17, 2011 6:08 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
firma producatoare e Mont rose iar produsul se numeste Florimo (amestec de humus cu turba, nisip de rau cu ph 6.5-7). pare destul de afanat si ma intrebam daca mai e necesar sa-l amestec cu talas.....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Thu Feb 17, 2011 6:54 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2624
Location: 25826-St. Peter-Ording
Necesar nu neaparat, dar poti sa adaugi inca 20% turba pentru gradinarit, cu ph slab acid, ca sa fie mai afanat si sa nu se colmateze asa repede. Viermii prefera un mediu slab acid. Substratul este usor de pregatit, pentru ca contine materiale accesibile oricui. Trebuie doar incalzit pentru dezinfectie.
Eu inca am probleme cu selectia si recuperarea puilor de viermi si e o pierdere importanta daca ajung in acvarii , in loc sa cresca mai departe. Scade foarte mult rata inmultirii!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vand white worms (Enchytraeus Albidus)
PostPosted: Sun Feb 20, 2011 1:08 pm 
Offline

Joined: Mon Oct 25, 2010 2:48 pm
Posts: 126
Location: sighisoara
au ajuns ok la mine viermii :) . multumesc!

i-am asezat intr-un substrat de turba si pamant negru si am incecat sa le dau paine cu smantana insa nu am vazut a doua zi nici o miscare pe acolo. se poate sa nu gaseasca mancarea? cat pot sa stea nemancati?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 72 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group