It is currently Sun May 05, 2024 3:03 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Asiatici !!! ????
PostPosted: Sat Mar 10, 2012 8:50 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Mar 04, 2010 11:13 am
Posts: 531
Location: Targu Mures
Cred ca ar fii destui care sa dea atat ( eu sigur !!)
Quote:
Daca ai scoate astfel de pesti la vinzare cu 500-600 ron/buc in Romania e foarte probabil sa nu il dai niciodata.

Sunt niste pesti deosebit de frumosi asta e sigur !!

_________________
Discusi Salbatici si Altumi .
0744624976


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Asiatici !!! ????
PostPosted: Sat Mar 10, 2012 9:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
dragos wrote:

Da dar in Europa trimit de obicei ce nu vor sa ia japonezii ,americanii si restul asiaticilor....


Mai scapa printre ei si buni.Isi fac "target-ul" cu Japonia.

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Asiatici !!! ????
PostPosted: Mon Mar 12, 2012 8:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Feb 24, 2010 10:18 pm
Posts: 650
Location: Bucuresti
mariusvlad wrote:
oceanG wrote:
de admirat pestii dar si curatenia care e acolo, nu am observat decat doua acvarii care erau mate pe geamul de jos ,in rest farmacie ,sa mentii atatea acvarii la gradul acela de curatenie nu e la indemana oricui
In clipul 2 la minutul 1.20 vedem ca sunt 2 cameramani si un fotograf, profesionisti toti din miscarile pe care le au. Asta inseamna ca omul sa pregatit temeinic pentru aceasta sedinta. Acei discusi, frumosi de altfel nu au fost hraniti nici in ziua precedenta filmarii deoarece ar fi fost imposibil sa nu vedem rahatei prin acvariu, iar curatenia care a fost facuta inaintea sedintei foto este ceva cat se poate de normal. Deci, daca este sa laudam ceva atunci putem lauda profesionalismul cu care a pregatit sedinta. ;)



Lucru care daca te uiti cu atentie nu lipseste la noi in Ro la unele videoclipuri ! Sa nu dam "vina" doar pe ei. Asta e marketingul, trebuie sa "dai" BINE ca sa vinzi !! Oricum sunt importatori de exceptie :lol: .

Mai au si :

http://www.youtube.com/watch?v=pxrLAXkN ... re=channel

http://www.youtube.com/watch?v=4rOCOgWJ ... re=channel

http://www.youtube.com/watch?v=js2T8V1m ... re=channel

http://www.youtube.com/watch?v=XUVFjMSl ... re=channel

Daca nu ma insel de origine Europeana - Germania (DACA NU MA INSEL! - nu dati cu pietre :lol: ).


Ciprian Marcu wrote:
Pesti din astia s-ar vinde la noi, cu mici exceptii, cu bani de ciunga si dupa multa asteptare. :(


Ciprian din cate am vazut eu pe la tine prin galerie si tu ai ceva exemplare care daca acum ai face un test (Test doar !!) nu cred ca ai reusi sa iei mare lucru pe ei aici in Romania. Asa este si parerea ta?

_________________
"Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta."

Album foto


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Asiatici !!! ????
PostPosted: Tue Mar 13, 2012 12:48 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
sorinhc wrote:
Ciprian din cate am vazut eu pe la tine prin galerie si tu ai ceva exemplare care daca acum ai face un test (Test doar !!) nu cred ca ai reusi sa iei mare lucru pe ei aici in Romania. Asa este si parerea ta?


Din pacate Romania nu e un teren propice pentru genul asta de activitate. Noroc ca e plesneala pe creier suficienta ca sa stam pe metereze. :crazy:

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Asiatici !!! ????
PostPosted: Tue Mar 13, 2012 3:37 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 05, 2011 10:21 pm
Posts: 53
Location: Piatra neamt
nu va ganditi ca e numai Romania ! eu stau de vreo 12 ani in Italia si va spun sincer ca pesti de calibrul acesta(ma refer la salbatici) nici aici nu se gasesc, si DACA se gases pleaca de la 600-1200 de euro bucata. va spun sigur pt ca am contactat personal persoana. acum 5 ani am platit pt un cuipeua 320€,

_________________
Discus album


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Asiatici !!! ????
PostPosted: Tue Mar 13, 2012 4:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Care o fi procentul de calitatea a-I-a la recoltarea din Amazon?

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Asiatici !!! ????
PostPosted: Thu Mar 15, 2012 10:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
mmdiscus wrote:
Care o fi procentul de calitatea a-I-a la recoltarea din Amazon?



Ridicat daca ne referim la cei pastrati de catre cei care ii prind cu minciocul . Problema este ca nu ajung toti in starea in care au fost prinsi la exportator ,apoi la primul importator ,apoi la urmatorul vinzator ....... si in cele din urma la hobist.Foarte multi dau kix cit sunt transportati pe amazon si chiar daca multi ajung in viata la primul exportator care sa zicem ca se pricepe ce sa faca cu ei oricum foarte multi nu vor mai arata asa cum aratau odata....Un discus foarte bun trecut prin post de citeva luni, schimbat prin 100 de tipuri de apa si prin 100 de tipuri de medii este usor atacat de parazitii pe care ii poartA sau pe care ii contacteaza pe tot acest traseu si chiar daca la un moment dat este repus pe picioare de cineva nu va mai fi niciodata asa cum a fost cind a avut ghinionul sa intre in minciocul celui care l-a ''recoltat''.In afara de asta discusii care s-au mentinut cel mai bine si sunt cei mai ok pleaca de la exportatorii din brazilia in primul rind in japonia ,malaezia, sua, canada... si ce ramine pleaca si spre Europa.

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Asiatici !!! ????
PostPosted: Thu Mar 15, 2012 10:55 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 12:10 am
Posts: 2084
Location: Pitesti
Unii exportatori trimit direct in Japonia,cred ca-i triaza ,si de la recoltare pina la destinatie nu fac mai mult de o saptamina!

_________________
Îmi invidiez părinţii! Îmi va fi greu să fac un copil ca al lor!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Asiatici !!! ????
PostPosted: Fri Mar 16, 2012 12:46 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
spuneati de 500-600 ron pt. un astfel de peste(nu vorbesc de sumele exorbitante cu care se vand in japonia, de ex.)? pestii sunt intr-adevar foarte frumosi,deosebiti, dar nu stiu cati ar da in romania banii astia pt. ei...poate daca se vine si cu o "poveste" in jurul lor, precum ca au fost recoltati sau importati de "x", ca provin din stiu eu ce zona "y", etc., etc, poveste care poate fi reala, atunci poate se vor gasi cativa care sa scoata ceva mai multi bani din buzunar decat scot de obicei pt. un discus. daca un astfel de peste, care sa arate asemanator, s-ar scoate la vanzare pe acest forum, de exemplu, dar fara sa aiba si o astfel de "aura" in jurul lui, nu cred ca s-ar putea vinde cu mai mult de 200-300 lei. cam asta este realitatea din romania, fie ca ne convine sau nu...

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group