It is currently Fri Mar 29, 2024 8:25 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: invazie alge
PostPosted: Sun Aug 25, 2013 8:03 pm 
Offline

Joined: Fri May 03, 2013 8:56 pm
Posts: 69
Location: iasi
Sper ca incep topicul unde trebuie. Ma simt nevoit sa va cer din nou sfaturi, de data asta sunt napadit de alge...zic eu filamentoase.
Image
Acvariu home made de 500 l, iluminare 4 neoane gieseman 54w, filtru extern eheim 3e prof si unul intern de 1400 pentru particulele in suspensie. pesti vreo 12 discusi, 10 ancistrusi si 12 coridoras.
am incercat curatarea manuala, ...am aruncat plantele invadate. nu stiu ce sa le mai fac ca am si lemnele pline de ele.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie alge
PostPosted: Mon Aug 26, 2013 12:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Incearca cu 2 Gibiceps sau daca nu gasesti, Plecostomus.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie alge
PostPosted: Mon Aug 26, 2013 12:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
mancare si dejectii multe in circuit duc la multi fosfati +lumina si caldura = alge ,incearca sa-ti imbunatatesti filtrarea, foloseste un antifosfat (daca se poate pe baza de oxid de fier) cel de la jbl acceptabil ,mai citeste despre tema asta, in orice caz filtrarea si miscarea apei trebuie imbunatatite


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie alge
PostPosted: Mon Aug 26, 2013 4:13 pm 
Offline

Joined: Sun Nov 28, 2010 8:29 pm
Posts: 280
Location: Sf.Gheorghe Cv
Pe langa cele de sus , iti mai recomand plante plutitoare si plante cu crestere rapida , care vor absorbi nutrientii in plus . Sau plante cataratoare ( Monstera , Phylodendrum, Scindapsus) la care le pui radacinile aeriene in acvariu (astea absorb si fosfati ).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie alge
PostPosted: Mon Aug 26, 2013 5:23 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
...chiar şi mai mult decât au scris colegii, reducerea orelor de iluminat şi chiar eliminarea unui tub (sau chiar două).
Nu ar fi greşit să nu aprinzi lumina vreo 2 zile.

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie alge
PostPosted: Mon Aug 26, 2013 7:38 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Taz wrote:
Pe langa cele de sus , iti mai recomand plante plutitoare si plante cu crestere rapida , care vor absorbi nutrientii in plus . Sau plante cataratoare ( Monstera , Phylodendrum, Scindapsus) la care le pui radacinile aeriene in acvariu (astea absorb si fosfati ).

:good2: e un lucru pe care lumea nu-l stie sau la uitat dar e eficace mentine o calitate mult mai buna a apei


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie alge
PostPosted: Mon Aug 26, 2013 10:10 pm 
Offline

Joined: Fri May 03, 2013 8:56 pm
Posts: 69
Location: iasi
Multumesc de sugestii.
Maine vine phosexultra 2 cutii [eheimul e plin cu siporax, primul sertar avand si un stratulet de perlon sub care am ceva de fosfati da nu mai stiu ce exact ce firma]. O sa pun phosex-ul in primul sertar sub perlon.
Azi am bagat si o fiola de BioDigest. Mi-a promis cineva ca aduce Otocinclus [acu am numai 1].
Plantele o sa le caut ca nu stiu nimic de ele deocamdata.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie alge
PostPosted: Mon Aug 26, 2013 10:18 pm 
Offline

Joined: Fri May 03, 2013 8:56 pm
Posts: 69
Location: iasi
Este vorba cumva de Staghorn si BBA?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie alge
PostPosted: Tue Aug 27, 2013 12:24 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Monstera e planta aceea decortativa care o gasesti prin multe locuinte ,farmacii etc cu frunze enorme parca decupate din margini si cu gauri(monstera deliciosa) si cu niste radacini aeriene foarte mari astea se lasa sa ajunga in apa acvariului (planta nu trebuie sa fie ft. mare, poti lua si una mai mica si plasezi ghiveciul deasupra acvariului); philodendron e tot o planta decorative de apartament (originara din zone tropicale, cataratoare , exista si variant cu frunze patate cu alb)face fire ft. lungi si e mare iubitoare de apa la asta pui un capat in apa va creste bine mersi si asa, cea de a treia nu o stiu dar o simpla cautare pe googu te va lamuri


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie alge
PostPosted: Fri Aug 30, 2013 12:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Toata lumea te-a sfatuit OK. Si eu am avut astfel de probleme si cel mai bun sfat mi l-a sugerat colegul nostru @Nimeni si anume: verifica regulat nitratii si fosfatii din apa, pe cat posibil sa fie in parametrii normali, daca nu poti face asta prin schimburi regulate de apa, foloseste ceva solutii. Gibicepsii sunt cei mai buni curatatori de alge asa cum a spus si @drdiscus si sa fii atent la iluminat. Cat mai putina lumina naturala cu atat mai bine si orele de iluminat sa nu treaca de 9 ore/zi. Poti face pauza cu un timer la iluminatul de peste zi. Mie personal mi se pare putin mult 4 tuburi de 54W la bazin, conteaza si ce inaltime are coloana de apa. Cel mai important este insa chimia apei, mai mult ca sigur ca ai fosfati la un nivel mult peste cel admis.
Urmand sfaturile colegilor, eu am scapat de aceasta problema. Bine-nteles ca e un proces ce necesita timp, nu merge de la o zi la alta. Atentie si la filtrare, lucru foarte important, unii crescatori de discusi spun ca filtrarea (mai ales intr-un bazin plantat cu discusi) trebuie sa fie de macar 7X volumul bazinului/ora.
Bafta!

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group