It is currently Wed May 01, 2024 6:48 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 55 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Tue Apr 23, 2013 12:10 am 
Offline

Joined: Fri Feb 15, 2013 12:45 am
Posts: 61
Location: Navodari <*))){
Nu-i nimic, ma bat in continuare! :lol: :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Wed Apr 24, 2013 3:55 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 15, 2013 12:45 am
Posts: 61
Location: Navodari <*))){
Ieri am luat ,,ursul de coada,, si m-am apucat de noul aranjament, ca si-asa am lalait-o cu mizeria prin casa.;)

Primul lucru: amestecarea substratului fertil DeponitMix cu putin substrat Volcanit in proportie de 2:1 , asta ca sa previn o tasare a substratului fertil intr-un an-doi cat o avea viata Dennerlica. Apoi l-am asezat in acvariu, peste incalzitorul de substrat si astfel a iesit un strat de aproximativ 4-6 cm (4 in fata si catre 6cm in spate) pe care l-am intins frumos cu o pensula, cum o fac bajetii de pe-afara. ;). Pe partile laterale si pe fata, am dat la o parte substratul pentru a baga substrat fertil, asta pentru a iesii mai estetice partile care se vad.

Deponit:
Image

Volcanit gata spalat:
Image

Volcanit-ul bagat intre geamuri si substratul fertil:
Image

Peste intreg substratul fertil am presarat bacteriile de activare a substratului FB1 SubstrateStart(doua plicuri):
Image

Asa arata FB1:
Image

Image

Peste intregul compozit bio-fertil am adaugat un strat de Volcanit, sa-i spunem ,,baza,, , cu grosimea de 4cm:
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Wed Apr 24, 2013 3:55 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 15, 2013 12:45 am
Posts: 61
Location: Navodari <*))){
Proba la rece al aranjarii lemnelor Red Moore (aceste fiind aranjamentul final la care mi-a tot mancat nervii mei si ai vanzatorilor de la pet-shop-urile din C-ta, dar si ultimele nopti ;) ) pe care le-am tinut in in mai multe schimburi de ape calde timp de 5-6 zile. Sincer mi-a fost cam teama ca nu au ,,inghitit,, destula apa, incat sa stea scufundate.
Image

Apoi, a urmat adaugarea unor roci necalcaroase (asa numita gresie si adunate acum doi ani de prin muntii Buzaului), adaugarea restului de Volcanit ramas (in total, pentru acest setup am vreo 45kg) si intinderea lui cu mama si pensula. In final a iesit o grosime a intregului substrat (fertil+inert) de 6-8cm in fata si 15-19 in spate. Nu imi fac griji ca plantele nu vor gasi substratul fertil.
Image

Image

Image

E de bine, e de de rau?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Wed Apr 24, 2013 4:24 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 15, 2013 12:45 am
Posts: 61
Location: Navodari <*))){
Booooon! Si daca am aprobarea lui Pavelescu ;), sa continui.

Am o lista de plante disponibile acu, compusa din:
-Eleocharis parvula (alte denumiri: dwarf hairgrass, small spike-rush);
-Hemianthus callitrichoides Cuba (HC-u, dwarf baby tears);
-Pogostemon helferi (Downoi, Dao Noi-mica stea);
-Staurogyne repens;
-Proserpinaca palustris Cuba.

Restul ar trebui sa vina zilele astea.

Parvula (multumesc Alex08 pentru colaborare!):
Image

Image

Prima zi de viata a lui ONE:
Image

Image

Pe lemne este HC.

Filtrul cu pat fluidizat pus la treaba:Image

In sfarsit, vad si eu culorile controller-elor Dennerle Evolution DeLuxe (pH-CONTROL si Duomat) aprinse:
Image

-pH setat la 6,95 cu hys (Hysteresis) = 0,05;
-temperatura: 24,5 grade celsius si night mode cu setare de -1,5 grade incepand cu ora 22:00.


Prioritarea nr.1 este adaugarea de noi plante si tinerea sub observatie in primele saptamani.

Acum, urmeaza o pauza de trei zile, iar in a patra zi ii fac un schimb de apa (25-30 % din volumul apei), ii mai bag niste pompe cu bacterii si incep fertilizarea micro cu E15.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Wed Apr 24, 2013 9:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Incerc sa imi imaginez cum va arata peste 6 luni...
O singura obiectie am si anume inaltimea aproximativ egala la care se ridica cele 2 varfuri ale cioatelor ma duce inevitabil cu gandul la simetrie dar poate e doar in mintea mea. Parca imi vine sa vin sa o trag pe aia din dreapta mai sus. :D

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Wed Apr 24, 2013 9:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 18, 2012 12:59 pm
Posts: 709
Location: (Piatra-Neamt) Helsinki - Finland
=)) Marius... se pare ca tragi cu ochiul "dincolo" ;) (glumesc.... voiam sa spun doar ca nu esti singurul care i-a facut observatia asta in legatura cu inaltatul)
In rest Bitane..... stii bine parerea mea asa ca nu ma mai repet ca nu e frumos.
Ps: tre sa il "aducem" pe Batman si aici.... altfel se intreaba lumea: aprobarea cui? ;;)

_________________
Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Wed Apr 24, 2013 11:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Inseamna ca am ochi bun.
Pai daca zic ca nu am tras cu ochiul dincolo ma crede cineva? Atunci mai bine nu zic. :lol:

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Mon Apr 29, 2013 1:37 am 
Offline

Joined: Fri Feb 15, 2013 12:45 am
Posts: 61
Location: Navodari <*))){
Un clip filmat cu telefonul (nu gasisem ,,siretul,, ala de cablu al camerei foto):


Aranjamentul va mai suferii unele modificari, dar mai intai trebuie sa-si dea drumu plantele si substratul.

Pana atunci....
Zilele astea se vor indrepta catre mine cele doua seturi AquaticMagic Lily Pipe 16mm, detinute de prietenul multora dintre noi, cunoscut ca Radek din SM, in setup-ul care a facut si inca face mari furori si anume ,,Dennerle garden,,.

PS: Am inlocuit skimmer-ul JBL TopClean1 cu TopClean2 (multumesc Mihai C-ta!), dar numai dupa ce i-am facut proba de flotabilitate a captatorului/plutitorului (asta pentru a vedea cu ochii mei daca l-au imbunatatit) intr-unul din acvariile din magazin.

Surface skimmer JBL TopClean2 test:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Tue Apr 30, 2013 11:08 am 
Offline

Joined: Fri Feb 15, 2013 12:45 am
Posts: 61
Location: Navodari <*))){
Azi voi face cel de-al doilea schimb de apa (ziua 7 conform tabelului Dennerle), voi adauga din nou E15 si voi incepe fertilizarea zilnica cu picaturi A1 Daily. S7 voi baga acum, doar daca voi lipsi de acasa cateva zile sau daca ma va lua doamna Lene. :lol: Dupa cum se stie A1 il înlocuiește pe S7, singura diferenta fiind timpul de eliberarea al componentilor, o zi la primul si o saptamana la al doilea.
TR7 (aditie de tanin) nu voi baga inca pentru ca nu imi sta mintea acum la pestii pe care ii voi baga, si care nu sunt asa importanti pentru mine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Wed May 01, 2013 1:51 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Felicitari! Am tacut pana acum, ca sa ma exprim doar cand o sa vad ceva concret. Imi place foarte mult modul in care ai gandit compozitia.

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 55 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group