It is currently Thu Apr 18, 2024 10:21 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 55 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Sat Apr 20, 2013 8:51 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Ma bucur sa vad pe un forum romanesc o prezentare atat de profesionala. Parcurgand topicul parca ma simt in alta lume. Felicitari.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Sun Apr 21, 2013 12:10 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Foarte de efect- un design placut si o replica grozava ,spor si in continuare


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Sun Apr 21, 2013 9:32 am 
Offline

Joined: Sun Apr 04, 2010 3:58 pm
Posts: 363
Location: Iasi
Well done!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Sun Apr 21, 2013 12:08 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 15, 2013 12:45 am
Posts: 61
Location: Navodari <*))){
A venit momentul sa va dezvalui stocul meu de fertilizanti si conditioneri cu care va merge setup-ul ONE.
Voi folosi numai produse marca Dennerle.

Stocul meu:
Image

Lista:
-DeponitMix Professional 2x9,6kg;
-FB1 SubstrateStart 2 buc;
-A1 Daily 2x53g(50ml);
-A1 Daily NPK 1X108g(100ml);
-E15 FerActiv 90 pastile;
-PlantaGold7 65 pastile;
-S7 VitaMix 3x100ml;
-V30 Complete 2x104g(100ml);
-FB7 BiActiv 1x50ml;
-ClearUp 3x50ml;
-Avera 2x50ml;
-Elements+ 1x100ml;
-TR7 Tropic 2x100ml.

Image
Mediul nutritiv este dezvoltat in ani de cercetare a plantelor de acvariu. In baza testelor facute de-a lungul multor ani, Serele DENNERLE au dezvoltat un mediu nutritiv mineral de lunga durata special pentru acvarii ,DeponitMix Professional. Este inspirat de mecanismele din natura . Nisipul de Quartz de inalta calitate creaza un suport optim. Argilele atent selectionate regleaza echilibrul nutrientilor. Ele elibereaza nutrientii cand este nevoie si absorb nutrienti cand sunt prea multi .Particulele de humus natural creaza un mediu slab acid in substrat si "predigereaza" nutrientii intr-o forma in care pot fi absorbiti de plante. Nutrientii concentrati de Fier combinati cu elemente rare vitale confera un echilibru in crestere si frunze de un verde puternic. Granule cu porozitate mare speciale fac ca filtrarea biologica sa funcioneze de multe ori mai eficient si duc la imbunatatirea calitatii apei si a sanatatii pestilor. DeponitMix Professional asigura un start bun plantelor si o dezvoltare puternica a radacinilor , chiar si in cazul celor mai delicate varietati de plante. NU contine fosfati(PO4) si NICI nitrati (NO3).

Image
FB1 SubstrateStart este un amestec de bacterii foarte active pentru substrat.Tot ce trebuie sa faceti este sa amprastiati FB1 SubstrateStart peste stratul de angrasamant de substrat si deasupra sa puneti pietrisul de Quartz. FB1 SubstrateStart se activeaza imediat ce vine in contact cu apa, transformind substratul in filtru biologic activ. Bacteriile de humus activate vor transforma nutrientii intr-o forma pe care plantele ai pot asimila. Pentru un start foarte bun.

Image
A1 Daily este un fertilizator profesional. Pentru o crestere zilnica puternica este nevoie de un nivel ridicat de nutrienti. A1 Daily asigura doza zilnica in cantitati exacte de nutrienti si alte substante ce contribuie puternic la cresterea plantelor. Fierul si Manganul fac ca frunzele sa fie de un verde puternic. A1 intensifica culorile plantelor pigmentate in rosu, astfel frunzele capata un aspect mai frumos mai viu. Urmatorii factori duc la cresterea necesarului de nutrienti: 1 Filtrare puternica, 2 Schimburi dese de apa, 3 Concentratie mare de Oxigen in apa, 4 Iluminare puternica si indelungata, 5 Lipsa nutrientilor in substrat, 6 Numarul mare de plante, 7 Prezenta intr-o proportie mai mare de plante cu crestere rapida. In aceste conditii A1 Daily este ideal.

Image
A1 Daily NPK este un fertilizant zilnic pentru acvariile in stil Japonez sau Olandez- plante multe si fara pesti sau foarte putini. Este ideal pentru plantele dificile, NPK contine, inafara de nutrientii necesari si doua elemente ce contribuie decisiv la dezvoltarea plantelor-Azotul si Fosforul. Aceste 2 elemente sunt prezente in cantitati suficiente in acvariile cu pesti dar nu exista in acvariile fara pesti si nici in fertilizantii obisnuiti. Mentine un echilibru perfect intre nutrienti si substantele ce asigura dezvoltarea buna a plantelor.

Image
FerActiv-Fier "alb" pentru frunze de un verde intens. Fierul este de o importanta cruciala pentru toate plantele de acvariu. Este necesar pentru generarea de clorofila, foarte important. Fara clorofila, planta nu poate face fotosinteza. Efectele deficitului de fier sunt vizibile imediat: frunzele tinere arata palide si galbui. Va rugam sa retineti: plantele pot absorbi doar fier bivalent "alb" . Acest lucru nu este, din pacate, stabil intr-un acvariu si este rapid oxidat devenind fier trivalent "maro" . Apa de la robinet nu contine practic fier. Plantele de acvariu, prin urmare, se bazeaza pe fertilizare de fier regulat. Ingrasamantul E15 FerActiv ofera la toate plantele de acvariu fier bivalent, nutrient care poate fi folosit imediat, asigurand astfel o culoare frumoasa, verde crud. Simptomele de deficit, cum ar fi frunze galbene, sticloase sunt astfel aproape complet vindecate, in timp ce frunzele tinere, din nou, pot avea o culoare verde viu.

Image
PlantaGold 7 promotor de crestere. Reteta secreta de la DENNERLE pentru ingrijirea unui acvariu plantat. PlantaGold 7 este un produs special pentru cei pasionati de plante de acvariu pretentioase. Acesta va aduce putere suplimentara in crestere la orice acvariu. PlantaGold 7 face plantele care sunt deja uimitoare chiar si mai magnifice. In acvarii in cazul in care, in ciuda fertilizarii, cresterea plantelor este inceata, PlantaGold 7 restabileste mediul conducand la cresterea puternica a plantelor. PlantaGold 7 actioneaza intr-o varietate de moduri: stimuleaza cresterea, enzimele vegetale naturale stimuleaza diviziunea celulara. Formarea frunzelor este promovata si se intareste sanatatea plantelor. Substantele nutritive pentru plante care au devenit inactive in acvariu sunt reactivate. Chelatii activi de fier vor da o culoare frunzelor de un verde intens.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Sun Apr 21, 2013 12:08 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 15, 2013 12:45 am
Posts: 61
Location: Navodari <*))){
Image
S7 VitaMix pentru vitalitate in acvariu. In natura vitaminele,enzimele din plante si alte substante organice active sant produse constant cu ajutorul luminii naturale. Substantele vitale imbunatatesc sanatatea pestilor si accentueaza coloritul lor si in acelasi timp ajuta la cresterea plantelor. In acvariu nu avem nici o sursa naturala de vitamine.Orice vitamina introdusa ramane stabila doar scurt timp ori este folosita in timp foarte scurt.Acest lucru face soarte importanta introducerea unei cantitati suplimentare de substante vitale de baza. S7 VitaMix este un concentrat special ce ofera pestilor si plantelor aceste vitamine importante, elementele de baza si alte substante necesare ce trebuiesc introduse des. S7 Vitamix este componenta centrala de la fertilizarea Dennerle.Promoveaza o o crestere sanatoasa si echiilibrata.
Intaraeste si intensifica culorile frunzelor.

Image
V30 Complete-fertilizant profesional, ofera plantelor toti nutrientii de care au nevoie pentru o crestere puternica, luxurianta. Toti nutrientii de baza sant disponibili in formele in care se pot asimila de catre plante. Microelementele ca Fier, Bor si Mangan dau frunzelor culori magnifice. La frunzele rosii si rosu-maroniu se intensifica culorile, devenind mai atragatoare. V30 Complete combate deficientele de nutrienti,intareste si ajuta plantele ce au stagnat din crestere.

Image
FB7 BiActive - bacterii pentru filtrare-pentru o apa clara ca si cristalul. DENNERLE FB7 BiActive este un amestec concentrat de bacterii vii pentru curatarea apei, foarte active . Bacteriile descompun resturile si substantele toxice din intreg acvariu . Transforma amoniul si nitratii periculosi in substante ne toxice.Efficient nitrifying bacteria remove dangerous ammonia and nitrite. Bacteriile de namol reduc resturile formate in substrat si in filtru cu ajutoroul enzimelor hidrolitice . Alte tipuri de bacterii ,inmultite special pentru acvatrii se hranesc cu resturi de plante si mincare ,excremente de pesti si substante organice in suspensie. Restarteaza filtrul si imbunatateste capacitatea de filtrare. FB7 BiActive restarteaza capacitatea de autocuratare a tuturor acvariilor de apa dulce pina la bazalor. Pestii vor avea un mediu imbunatatit si mai sanatos. Apa va ramine limpede.

Image
ClearUp este o solutie universala pentru toate acvariile de apa dulce. ClearUp actioneaza pe baza unor minerale continute de luturi naturale, atent selectionate. ClearUp produce la inceput o "apa alba" datorita milioanelor de particule minerale foarte fine. Aceste particule au proprietatea de a reactiona cu gama larga de substante nedorite in acvariu. Ca urmare a clarificarii si imbunatatirii calitatii apei dupa ce Clear-Up a actionat, pestii se vor simti mai bine, vor deveni mai activi. Sanatatea pestilor se va imbunatati si vor avea culori mai vii si mai stralucitoare. Riscul aparitiei bolilor de piele este mult redus iar ranile existente se vor vindeca mai repede. Pestii tineri vor creste mai rapid si intr-o maniera mai echilibrata. Apa va fi foarte clara, cristalina.

Image
Avera renders critical substances in tap water harmless and adds active substances. It neutralises dangerous chlorine immediately and binds toxic heavy metals such as copper and lead. The Complete Care Complex specially developed by DENNERLE offers effective all-round protection for all fish: High-quality protective colloids envelop fish like a second skin. They provide gills, skin and fins with lasting protection from harmful environmental influences. Valuable aloe vera boosts resistance to infection and strengthens the mucous membrane. Dexpanthenol promotes the healing of minor injuries. A balanced vitamin B complex reduces stress. Active iodine ensures healthy thyroid glands.

Image
DENNERLE Elements+ asigura suplimentul de minerale vitale pentru pestii de apa dulce, minerale ce lipsesc sau au un nivel scazut in apa. Contine o compozitie ideala si o concentratie de elemente rare relevante pentru fiziologia pestilor cum ar fi: Fier, Cupru, Zinc, Mangan, Cobalt ,Molibden, Lithiu si Iod(pentru glanda tiroida). Elements+ ofera tot odata un comlex vitaminic bine echilibrat ce protejeaza pestii. Acest complex activeaza sistemul imunitar si mareste rezistenta la boli. In acest fel, DENNERLE Elements+ creaza conditii ideale de viata si face ca pestii sa aiba culori stralucitoare. Previne si trateaza carentele provocate de lipsa elementelor rare.

Image
Marea majoritate a pestilor de acvariu provin din regiuni tropicale cu "ape negre", cum ar fi Amazonul ori Rio Negro. Caracteristica principala a acestor ape este nivelul ridicat de Tanini si Acid Humic ce sint eliberate in apa in timpul procesului de degradare biologica a materiilor vegetale. In afara de colorarea apei in maroniu aceste substante au un rol important in sanatatea si bunastarea multor pesti.Substantele intaresc membrana mucoasa care este cea mai importanta bariera a pestilor impotriva parazitilor. Substantele humice cu care se imbiba mincarea conduc la o digestie sanatoasa. TR7 Tropic este conceput pentru a prepara o apa similara cu cea din natura. TR7 Tropic contine un concentrat de extract de Turba,coaja de Stejar Tropical si Conuri de Anin . Pe linga aceste extracte se mai adauga si un extract de frunze de Migdale , o reteta recunoscuta de crescatorii din Asia ca fiind foarte sanatoasa pentru pesti. In particular, TR7 faciliteaza aclimatizarea si pastrarea pestilor din toate regiunile cu "Apa Neagra" ,cum ar fi Discus-ul,Scalari, Neoni, Ciclidele pitice si pestii Pisica . TR7 Tropic promoveaza instinctele de imperechere si stimuleaza eclozarea icrelor. Tot odata pestii vor afisa culorile lor naturale. Un mare avantaj al TR7 Tropic fata de alte produse similare este ca substantele continute nu coloreaza apa sau coloreaza apa slab pentru maxim 7 zile. NU contine Acid Fosforic sau Acid Clorhidric.

Multumesc colaboratorilor: Dragos (kirucd), Cizma Zsolt (Radek), Razvan (AcvaMax) ...


Am uitat sa specific, voi pune peste substratul fertil cam 45-50 litri de AquaMedic Volcanit, care este gata spalat si pregatit.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Sun Apr 21, 2013 4:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Sep 05, 2011 5:15 pm
Posts: 596
Location: Bucuresti
Bravo Dane, acum asteptam sa il "lansezi" la apa :)

_________________
Scubaline 460, 8x54W T5, GHL Profilux 3 eX controller, 2xEheim 3e 2078
http://www.discus-club.ro/phpBB3/viewtopic.php?f=10&t=3031
http://deepspace9.mypets.ws:81


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Sun Apr 21, 2013 4:34 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 15, 2013 12:45 am
Posts: 61
Location: Navodari <*))){
Si azi mi-am facut de lucru putin pe langa ,,uscatul,, meu.
Am mutat incalzitorul extern din compartimentul din partea stanga, cel cu dunga verde (compartiment rezervat de nevasta-mea inainte de a construi standul, pentru cutii si cutiute cu sandale; cine si-a facut-o cu mana lui, stie! :lol: ) care era cam aglomerat si statea tensionat ,,ca o pisica,, din cauza furtunelor, in compartimentul din mijloc in spatele filtrului cu pat fluidizat, unde sta mult mai bine, dupa parerea mea. Opertiunea a fost simpla: am intors cotul de alama catre dreapta in jos 45 grade, am taiat un OUT mai vechi din pachetul unui filtru extern JBL e900 pe care l-am facut un U simplu, si uite-asa l-am si montat.

Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Sun Apr 21, 2013 4:49 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 15, 2013 12:45 am
Posts: 61
Location: Navodari <*))){
PS: Pentru curiosi, asa arata un incalzitor extern in interior ;) :

Image






***


Voi merge pe schema aceasta (schimb de apa, fertilizare si conditionare apa) in primele 60 de zile:
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Mon Apr 22, 2013 12:33 pm 
Offline

Joined: Fri Feb 15, 2013 12:45 am
Posts: 61
Location: Navodari <*))){
Stiti ce fac acum?
,,Ma bat,, cu niste lemne pe care le-am scufundat intr-o cadita mai mare, acum patru zile, si care sunt tare incapatanate. Le schimb in fiecare zi apa cu una calda (sa nu le i-a tremuratul) si tot nu vor sa se innece. De fiert, nu am cum pentru ca ar fi motiv de divort. :lol: Asa ca nu am decat de asteptat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ,, ONE ,, by BitanuD.
PostPosted: Mon Apr 22, 2013 10:58 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Ai ce astepta


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 55 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group