It is currently Fri Mar 29, 2024 8:11 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: invazie alge
PostPosted: Fri Aug 30, 2013 5:09 pm 
Offline

Joined: Fri May 03, 2013 8:56 pm
Posts: 69
Location: iasi
Multumesc de sfaturi.
Am pus 2 cutii de phosex ultra in filtru, nu am mai dat hrana congelata, 1 fiola de biodigest in acvariu si una in filtru, dat drumu si la uv.
Apa a inceput sa se clarifice, o parte din alge au inceput sa dispara [au trecut 4 zile].


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie alge
PostPosted: Sat Aug 31, 2013 8:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Acuma vorba aceea rabdare si tutun ,esti pe calea cea buna


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie alge
PostPosted: Tue Sep 03, 2013 2:37 pm 
Offline

Joined: Fri May 03, 2013 8:56 pm
Posts: 69
Location: iasi
A trecut o saptamana. Cam asa arata acvariul acum

Image

Zic eu ca e spre bine...mai sunt cateva alge pe plante pe ici pe colo si ceva pe fundal. Am adaugat de vreo 4 zile si cate 4 pastile de co2. Nu am mai facut nici un schimb de apa.

Acu va mai adresez o intrebare, de fapt 2: cu cat e acvariul mai mare nu ar trebui sa fac schimb mai rar si ce parere aveti de hrana congelata gamma blister - brineshrimp + spirulina, + omega 3, + garlic?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie alge
PostPosted: Tue Sep 03, 2013 3:33 pm 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
eu te-aş întreba altceva: cum reuşeşti să nu colmatezi nisipul, dat fiind că este în strat destul de gros?

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie alge
PostPosted: Tue Sep 03, 2013 4:03 pm 
Offline

Joined: Fri May 03, 2013 8:56 pm
Posts: 69
Location: iasi
reisz-medre wrote:
eu te-aş întreba altceva: cum reuşeşti să nu colmatezi nisipul, dat fiind că este în strat destul de gros?

1 pereche satanoperca, 1 geophagus surinamesis M [femela a papat-o un discus], 10 coridoras, 5 ancistrusi de vreo 8 cm si 5 de vreo 2 cm.
Aspirare 1/sapt sau mai des/rar depinde daca se aduna mult [ancistrusii fac cel mai mult mizerie, iar un discus face cate 1kg odata :D].


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie alge
PostPosted: Tue Sep 03, 2013 6:03 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Arata mult mai bine, inainte era imbacsit/incarcat de resturi, a facut bine si aditia de bacterii.De la prodbio gasesti bacterii (cutii de 6/12/30 fiole) din gama diversificata iti recomand bioptim si biodigest specifica la fiecare cat si la ce interval trebuiesc adaugate (deci nu vei pune dupa ureche)-ideea era ca face bine aditia periodica de bacterii intr-un system cu plante care are si substrat de granulatie buna din cat vad eu(adica fina) care e excellent suport pentru bacterii si care NU SE COLMATEAZA USOR- daca ai filtrarea adecvata si miscare suficienta in masa apei; spre deosebire de granulatia mare - adica 3/4 mm unde spatiile mari dintre granule pot deveni depozit de resturi rezultind problem e de genul celor dinainte. Exista partizanii substratului cu granulatie mare care spun ca la cel fin in straturile profunde poate aparea hidrogenul sulfurat(in timp) da dar doar daca filtrarea si miscarea apei si o incarcatura biologica mare(+ o oglinda mica apei) nu permit realizarea eficienta a schimbului de gaze, un acvariu optim are latimea cel putin egala cu inaltimea-ideal- mai mare.Ti-am pomenit de cele doua tipuri de fiole cu bacterii pentru ca folosirea lor intr-un system chiar face diferenta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie alge
PostPosted: Tue Sep 03, 2013 6:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
P.S. stii presupun ca discusii aceea sunt cam mici pentru acvariu plantat(poate ma inseala perspectiva), pe de alta parte cu sau fara ei mai aduga plante te mai ajuta la filtrare plus impactul visual ti-as recomanda ceva cu firul lung gen vallisneria gigantea pe laterale


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie alge
PostPosted: Tue Sep 03, 2013 7:33 pm 
Offline

Joined: Fri May 03, 2013 8:56 pm
Posts: 69
Location: iasi
Multumesc de sfaturi. Initial am plecat de la ideea de biotop numai cu radacini si 2 plante, dar incet-incet am mai adaugat cate o planta. Nici nu as baga prea multe ca sa nu acopar fundalul. Valisneria am bagat, dar cand a inceput invazia de alge s-au topit.
Discusi am mai mari dar stau bagati intr-un colt de cand cu algele [4 pui la 5-7 cm, restul au intre 12-17 cm].
Despre plantat ideea e ca am substrat fertil numai in cele 2 zone cu plante, restul e doar nisip. Am probat efectul geofagilor...vroiam ceva care sa rascoleasca nisipul fara ca sa muncesc eu prea mult, dar nici nu vroiam sa am surpriza de a avea o mocirla in acvariu prin rascolirea pamantului. Initial am avut numai in dr, dar cu o seringa de 50 am mai bagat substrat sub nisip si in partea stg fara sa scot apa si fara a face mocirla.
Deocamdata pana nu se stabilizeaza bine nu mai bag plante sau pesti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie alge
PostPosted: Tue Sep 03, 2013 11:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Substratul e ft bun si daca e doar nisip curat fara adaus de fertil daca nu ai plante pretentioase, plantele in sine nu-ti destabilizeaza bazinul daca nu fertilizezi, adausul de pesti da.Biotop nu poti sa-i spui pentru ca ai anubias ,mi se pare ca vad si microssorum (cea rosie nu stiu de unde e) plante care nu sunt din arealul Amazonian ; dar de aceea poate fi un aranjament placut cu radacini si verdeata asa cum ai facut , daca mai cresc putin plantele va arata foarte bine, a si imi pare ca e cam multa lumina dar probabil doar fotografia da impresia asta ,daca discusii tai stau mai mult prin spate s-ar putea sa-i deranjeze, ai putea pune ceva plante plutitoare si ar mai lua din lumina daca e puternica, plus ca au un efect linistitor asupre pestilor , numai bine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: invazie alge
PostPosted: Wed Sep 04, 2013 10:10 am 
Offline

Joined: Fri May 03, 2013 8:56 pm
Posts: 69
Location: iasi
cam astia ar fi discusii mei

Image

Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group