It is currently Thu Mar 28, 2024 11:40 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Cum scap de melcii de substrat?
PostPosted: Wed Nov 05, 2014 6:02 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Atunci poti incerca pentru "ameliorarea" situatiei diverse capacane pentru ei, in combinatie cu asasini si botia...nu cred sa atace botia discusii. Rares stiu ca tine de mult timp Botia la un loc cu Discusii si au convietuit in pace pana acum.
Ioan C. imi recomanda acum ceva timp sa folosesc cupru (daca mai retin bine) - foarte toxic pentru melci... bineinteles fara discusi in bazin, dar nu stiu in ce masura vei putea scoate ulterior toxina din bazin...

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum scap de melcii de substrat?
PostPosted: Wed Nov 05, 2014 6:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Sarea sau apa oxigenata ar trebui sa mearga , doar ca daca mor multi deodata va creste si poluarea implicit , la H2O3 doza e intre 40-70 ml/100 de l in caz de tratamente antibacteriene ,nu as trece de maxim , poti incerca intr-un vas separat pe rand cu dozare adaptata si vezi care e mai eficienta
PS Am vazut bazin cu discusi si botia clown si nu deranjau deloc discusii , practic nu aveau nici o treaba cu ei


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum scap de melcii de substrat?
PostPosted: Wed Nov 05, 2014 11:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
oceanG wrote:
Sarea sau apa oxigenata ar trebui sa mearga
Daca-i substratul mai inalt de 3-4 cm nu cred ca ajunge la melcii aflati mai adanc ceva care sa le distraga atentia, doar daca se filtreaza prin substrat, sau circula apa prin el din alte cauze.
oceanG wrote:
la H2O3 doza e intre 40-70 ml/100 de l
Atentie la concentratie: 3-30%! Poate sa fie riscant si pentru pesti, daca nu tolereaza concentratia si le ataca branchiile.

Am avut botia cu discusi cativa ani, erau si scalari in acelasi bazin. Nici o problema. Cu cuprul tolerat de discusi se delecteaza melcii si cer mai mult. Il puteti uita linistiti. Am folosit doza dubla fata de cea recomandata de producator si n-am gasit nici macar un melc indispus.:(
Am adus din magazin plante si, stiind de pericol, le-am plasat intr-un cub de 100L unde au stat la CO2 si lumina cateva saptamani, inainte de a le folosi la amenajarea unui acvariu care era deja uscat cu cateva saptamani inainte de a fi adus plantele.
Image
In cub n-am gasit urma de melc. Se umpluse cu plantele plantate intr-o cutie cu nisip. Nici in celelalte acvarii nu mai aveam melci, de cativa ani. Convins ca nu erau melci intre plante si ca nici nu fusesera oua pe ele, care trebuiau sa fi eclozat sigur in timpul cat au stat in carantina, am amenajat cu ele acvariul
Image (3D!)
Dupa 14 zile au inceput sa apara! :o Or fi cazut din Andromeda. :roll:
Nu melcii m-au facut sa desfiintez acvariul, singurul plantat, la care tineam asa de mult, de ei m-au scapat Anentomele, ci alte lighioane mult mai spurcate, despre care credeam ca ar fi o hrana vie excelenta pentru discusi.
Image
Nici n-o bagau in seama!
Faceau pur si simplu abstractie de ea si se inmultisera lighioanele de nu mai stiam cum sa le vin de hac. Acum stiu ca dispar incet-incet daca scade pH sub 6. Alti pesti nu vroiam sa bag acolo, ca oricum nu le puteau extermina definitiv. Cand au inceput sa rontaie buturugile asa de intens incat nu mai pridideam sa filtrez norii de praf din apa, am scos tot si am dezinfectat acvariul.
Poate ca-i preferabil sa convietuiti in pace, decat sa fie "distruse" acvariul si filtrul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum scap de melcii de substrat?
PostPosted: Fri Nov 21, 2014 6:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
S-a rezolvat problema.Mi-am adus aminte ca sulfatul de cupru omoara nevertebratele.Mai greu mi-a fost sa descopar medicamentul care contine sulfat de cupru.Aceste se numeste Oodinol(nu mai stiu daca cu doi de o).Au murit toti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum scap de melcii de substrat?
PostPosted: Fri Nov 21, 2014 6:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Stiam ca astia-s mai rezistenti decat melcii "obisnuiti" la sulfatul de cupru.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum scap de melcii de substrat?
PostPosted: Fri Nov 21, 2014 7:53 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Ciprian Marcu wrote:
Stiam ca astia-s mai rezistenti decat melcii "obisnuiti" la sulfatul de cupru.

Probabil ca erau slabiti de la solutia folosita inainte.Pe ea scria ca omoara toti melcii.Dar ai mei parca cresteau de la ea.In ceea ce priveste sulfatul de cupru.......am pus o licuta mai mult.Adica scria ca este pentru 1000l iar eu am pus la vreo 780l.Oricum nu fac schimb de apa o saptamana.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum scap de melcii de substrat?
PostPosted: Fri Nov 21, 2014 9:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Eu zic sa fi cu ochii, dar mai ales cu nasul in acvariu in urmatoarele zile caci daca incep sa se descompuna toate mortaciunile odata e problema.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum scap de melcii de substrat?
PostPosted: Fri Nov 21, 2014 9:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
Dupa cat timp eclozeaza ouale/larvele/puii?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum scap de melcii de substrat?
PostPosted: Sat Nov 22, 2014 7:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Pe mine m-au scapat de melci tot timpul botia. Sunt si varietati de botia care nu baga melcii in seama dar cei de tipul celor din imaginea de mai jos fac treaba buna cu melcii si deasemenea suporta temperatura mare si ph-ul mic fara probleme iar pe discusi nu ii deranjeaza

Image

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cum scap de melcii de substrat?
PostPosted: Sun Nov 23, 2014 3:09 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
drdiscus wrote:
Mi-e frica de Botia sa nu se dea la discusi.


Eu am botia cu discusii impreuna, dar niciodata nu au avut treaba unii cu altii.
Tot botia iti recomand!

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group