It is currently Fri Mar 29, 2024 12:45 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: A murit Amano
PostPosted: Thu Aug 06, 2015 7:01 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 12:34 am
Posts: 38
Faimosul aquascaper japonez,Takashi Amano, a incetat din viata, aparent datorita unei pneumonii, in data de 4 August, 2015.

Am luat cunostinta pentru prima oara cu stilul de aquascaping al lui Amano in anul 1991 cand, lucrand la o pravalie de pesti exotici, Aquarium World, intr-un oras din statul Washington, USA, am primit in stoc, de la editura TFH (Tropical Fish Hobbyist) o carte complet diferita pe atunci de acvaristica occidentala: "Nature Aquarium." Am rasfoit-o uluit de frumusetea neobisnuita a aquascapingului din fotografii. Era una dintre cele mai scumpe carti pe atunci, $40. Fiind singurul exemplar pentru vanzare, i-am spus proprietarului pravaliei, Tom Armstrong, ca doresc sa o cumpar. A acceptat, si asa am intrat in posesia primei edituri americane "Nature Aquarium" a lui Amano. Pana si numele, tradus exact in engleza, a creat, pentru o perioada, putina confuzie, denumirea de "Acvariu Natura," in loc de "Acvariu Natural," nefacand prea mult sens. Am umblat cu cartea aia dupa mine cativa ani de zile, ca misionarul cu Biblia, aratand-o si discutand de munca lui pe la toti cunoscutii. Intre timp au mai aparut alte cateva volume -toate fac acum parte dein biblioteca mea personala, inclusiv cele cateva editii in limba engleza a revistei AQUA JOURNAL.

Pot afirma, cu destula siguranta ca, prin munca sa Takashi Amano a revolutionat acvaristica mondiala, a proiectat in constientul acvaristilor lumii un mod deosebit de a privi si intelege natura. Amano a fost ceea ce lumea acvaristica mondiala a avut nevoie pentru a intra si ea, nu doar tehnic, dar si spiritual, in secolul prezent.

Lumea ii va simti lipsa, insa indirect Takahsi Amano a lasat in urma sa o noua generatie de aquascapers deja bine formata in arta compozitiei de "Acvarii Natura," o noua disciplina acvaristica, si o noua industrie specializata exclusiv pe viziunea lui Amano.

Multumim, Takashi Amano...

simi


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A murit Amano
PostPosted: Thu Aug 06, 2015 7:07 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
R.I.P

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A murit Amano
PostPosted: Thu Aug 06, 2015 11:42 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Un om ce a lasat ceva frumos si important in urma lui care merita admiratia noastra, R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A murit Amano
PostPosted: Fri Aug 07, 2015 9:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
R.I.P.

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A murit Amano
PostPosted: Sat Aug 08, 2015 4:57 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A murit Amano
PostPosted: Sat Aug 08, 2015 5:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
R.I.P


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A murit Amano
PostPosted: Mon Aug 10, 2015 4:16 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 18, 2010 12:50 pm
Posts: 172
Location: Targoviste
R.I.P.

_________________
Hope for the best, expect the worst.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A murit Amano
PostPosted: Wed Aug 12, 2015 11:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Prin intermediul FB am aflat despre aceasta pierdere a lumii acvaristilor. Din pacate s-a dus la o varsta la care ai spune ca un om mai are mult si bine de trait printre pamanteni, insa iata ca, din pacate, a trebuit sa plece. A devenit o legenda si a lasat o mostenire de urmat in randurile noastre. Ne pare rau. R.I.P.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A murit Amano
PostPosted: Wed Aug 19, 2015 5:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
R.I.P.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: A murit Amano
PostPosted: Wed Mar 22, 2023 7:48 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 12:34 am
Posts: 38
simi wrote:
Faimosul aquascaper japonezTakashi Amano a incetat din viata, aparent datorita unei pneumonii, in data de 4 August, 2015.

Am luat cunostinta pentru prima oara cu stilul de aquascaping al lui Amano in anul 1991, cand lucrand la o pravalie de pesti exotici, Aquarium World, intr-un oras din statul Washington, USA, si am primit in stoc, de la editura TFH (Tropical Fish Hobbyist), prima carte de aquascape publicata vreodata in Vest: "Nature Aquarium." Am rasfoit-o uluit de frumusetea neobisnuita a aquascapingului din fotografii. Era una dintre cele mai scumpe carti pe atunci, $40. Fiind singurul exemplar pentru vanzare, i-am spus proprietarului pravaliei, Tom Armstrong, ca doresc sa o cumpar. A acceptat, si asa am intrat in posesia primei edituri americane "Nature Aquarium" a lui Amano. Pana si numele, tradus exact in engleza, a creat, pentru o perioada, putina confuzie, denumirea de "Acvariu Natura," in loc de "Acvariu Natural," nefacand prea mult sens in engleza. Am umblat cu cartea aia dupa mine cativa ani de zile, ca misionarul cu Biblia, aratand-o si discutand de munca lui pe la toti cunoscutii. Intre timp, au mai aparut alte cateva volume, toate facand acum parte din biblioteca mea personala, inclusiv cele cateva editii in limba engleza a revistei AQUA JOURNAL.

Pot afirma, cu destula siguranta, ca prin munca sa Takashi Amano a revolutionat acvaristica mondiala, a proiectat in constientul acvaristilor lumii un mod deosebit de a privi si intelege natura. Amano a fost ceea ce lumea acvaristica mondiala a avut nevoie pentru a intra si ea, nu doar tehnic, dar si estetic si chiar spiritual, in secolul prezent.

Lumea ii va simti lipsa, insa indirect, Takahsi Amano a lasat in urma sa o noua generatie de aquascapers deja bine formata in arta compozitiei de "Acvarii Natura," o noua disciplina acvaristica si o noua industrie specializata exclusiv pe viziunea lui Amano.

Multumim, Takashi Amano...

simi


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group