It is currently Fri Mar 29, 2024 8:53 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Am o intrebare
PostPosted: Wed Oct 07, 2015 10:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 12:34 am
Posts: 38
De ce pe mai toate siturile de acvaristica romanesti acvaristii spun ca "puii" (alevinii) au "iesit la zbor" si nu spun "inoata liber," ori "au iesit la inot,"cum ar fi corect? Eu inteleg metafora cu zborul, dar totusi...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o intrebare
PostPosted: Thu Oct 08, 2015 10:34 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Cred ca expresia "au iesit la zbor" apare din entuziasmul acvaristului atunci cand dupa lungi asteptari vede ponta desprinzandu-se de suport.
Mai internationala daca vreti este expresia de "inot liber".

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o intrebare
PostPosted: Fri Oct 30, 2015 10:04 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
Pentru ca, de multe ori, pestii au "aripioare" in loc de inotatoare. :)
Sunt multe expresii care se incetatenesc din diferite domenii chiar daca nu-s corecte...tuburile fluorescente sunt "neoane", plantele decorative sunt "flori", iazul sau helesteul a devenit "pond" etc. Altele-s mult prea vechi si toata lumea le foloseste(chiar si cei mai grijulii) cum ar fi "soarele rasare" sau "soarele apune" in loc de ...Pamantul se invarteste. :D

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o intrebare
PostPosted: Sat Oct 31, 2015 5:52 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
simi wrote:
... Eu inteleg metafora cu zborul, dar totusi...
...scri ca acvaristii "Spun" pe siteuri, in loc sa scri ca scriu. ;)
Deh, puterea obisnuintei.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o intrebare
PostPosted: Sun Nov 01, 2015 11:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 12:34 am
Posts: 38
Ioan C. wrote:
simi wrote:
... Eu inteleg metafora cu zborul, dar totusi...
...scri ca acvaristii "Spun" pe siteuri, in loc sa scri ca scriu. ;)
Deh, puterea obisnuintei.


Ioane, macar daca ai fi conjugat corect verbul “a scrie,” eu nici n-as fi dat o replica “mesajului” tau fara continut.

Conjugarea CORECTA a verbului a scrie

eu scriu
tu scrii
el/ea scrie
noi scriem
voi scrieţi
ei/ele scriu

De asemenea, daca ai fi cunoscut, cu adevarat, sensul verbului “a spune” - la figurativ, ai fi stiut ca este sinonim cu “a exprima,” iar modalitatile de exprimare sunt multiple, prin viu grai, prin arta si inclusiv prin scris. Scrisul in sine este o actiune mecanica de marcare pe un suport a unor simboluri ori grupari de simboluri (cifre, litere, semne -inscrisuri) ce corespund fonetic unor sunete articulate (limbaj). Cand unul se exprima prin scris spune ceva, transmite un mesaj, iar ceea ce exprima, ce spune, ce transmite, ce comunica, transcende actiunea mecanica a scrisului in sine.

Ce spune(sic!) DEX:

SPUNE, spun, vb. III. Tranz. 1. A exprima prin viu grai un gând, o părere etc.; a rosti, a zice, a declara. Expr. Ce-ți spuneam eu! = ai văzut că a fost așa cum am afirmat? Nu mai spune! sau ce spui? formulă care exprimă mirarea, neîncrederea. Fig. A evoca, a provoca (sentimente, amintiri). Nu-ți spune nimic lucrul acesta? Expr. A-i spune cuiva inima = a avea o intuiție, a intui, a presimți. Fig. (Pop.) A exprima ceva prin cântec; a cânta. 2. A expune, a relata, a prezenta; a povesti, a istorisi, a nara. ♦ (Despre texte, scrieri) A cuprinde, a scrie, a consemna. Ce spun ziarele? ♦ A recita. 3. A destăinui, a mărturisi ceva cuiva. ♦ A pârî, a denunța pe cineva. 4. A explica cuiva un lucru, a lămuri pe cineva. 5. A numi; a porecli. ♦ Refl. impers. A se obișnui, a se zice într-un anumit fel.

( https://dexonline.ro/definitie/spune )

Totusi, ar fi fost politicos din partea ta ca, dupa inepta "corectura", macar sa fi raspuns si la subiectul in discutie. Dar asa, un simplu reflex belicos, fara noima, spune(sic!) enorm despre persoana in cauza. “Deh, puterea obisnuintei.” ;)

simi

PS. Ioane, eu inteleg ca a venit iarna si se intuneca devreme. Dar totusi, este sezonul jovial. Lasa ifosele de diriginte. Curand vine Mos Craciun!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o intrebare
PostPosted: Mon Nov 02, 2015 10:06 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
simi wrote:
Totusi, ar fi fost politicos din partea ta ca,... macar sa fi raspuns si la subiectul in discutie.
Pentru ca observ ca ti-a scapat: ce am scris este raspunsul meu la subiect, si nu un atac marsav la adresa ta, cum il interpretezi tu, din cine stie ce cauza, mie necunoscuta. Niscai complexe?
Era doar o observatie ca exemplu ca facem toti involuntar asemenea greseli, nu te ambala degeaba, ca-ti creste consumul.
Nu te ia nimeni la rost pentru ce ai scris, te oftici aiurea.
N-am nevoie de tine ca sa aflu ca fac si eu greseli, stiu asta de zeci de ani.
Ai ridicat un tantar la rang de elefant, bravo, meritorie pierdere de timp.
Oricum, in limba romana se petrec in ultimii 25 de ani lucruri foarte ciudate, cel putin pentru mine, care cunosc limba asa cum era inainte de revolutie.
Fiecare o schimba dupa bunul plac, a devenit o chestie de gust, ca un "Pidgeon cu piper", pentru care are fiecare justificarea sa, una mai ciudata decat alta.
Cand citesti ziarele te cuprinde desnadejdea, toti analfabetii scriu la intrecere, care face cele mai oribile greseli de exprimare si de gramatica, pe langa ei sunt eu un geniu. Depinde cu cine te compari.
Da da, a scrie si a spune au pentru tine acelasi inteles. Pentru mine nu, chiar daca vin o turma de invatati cu un stol de justificari si incearca sa-mi explice contrariul. Cine accepta "Ce spun ziarele" trebuie sa accepte si ca "Pestii zboara".
Daca incerci sa gasesti noduri in papura in posturi, o sa gasesti in cel mai scurt timp un sac de noduri gordiene, pe care le mai poti desface doar cu sabia.
Din asta poti sa-ti faci un hobby care-ti umple tot timpul liber din urmatorii 20 de ani. (Atentie, produce dependenta!) :lol:
PO7 54-M1 1NCH!PU! C4 4! C3V4 M41 8UN D3 F4CU7, 54U? ;)
Multumesc pentru informatie, am salvat-o, deci: "Tu scrii"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o intrebare
PostPosted: Mon Nov 02, 2015 11:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 12:34 am
Posts: 38
Ioan C. wrote:

Cand citesti ziarele te cuprinde desnadejdea, toti analfabetii scriu la intrecere, care face cele mai oribile greseli de exprimare si de gramatica, pe langa ei sunt eu un geniu. Depinde cu cine te compari.


Asa este Ioane, ai dreptate, si pe mine ma cuprinde DEZNADEJDEA cand toti analfabetii scriu la intrecere.

https://dexonline.ro/definitie/dezn%C4%83dejde

Este cum spui tu: Esti un geniu!

Toate cele bune,

simi

PS. Ioane, ce ai vrut sa "scri" cu asta: toti analfabetii (...) care face cele mai oribile greseli de exprimare si de gramatica?!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o intrebare
PostPosted: Mon Nov 02, 2015 11:39 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
simi wrote:
Este cum spui tu: Esti un geniu!
Oh, lasati,...Image
simi wrote:
PS. Ioane, ce ai vrut sa "scri" cu asta: toti analfabetii (...) care face cele mai oribile greseli de exprimare si de gramatica?!
Se intrec, (ca sa afle) care face,...
Dis-perat, des-perecheat, des-centrat, des-facut, des-tins, des-chis, dez-nadajduit?
Stu ca asa se pronunta, dar nu stiu cum a aparut z-ul acolo, in unele cuvinte.
Dez-bina, des-bina?
Nu vine "des" de la des-parti?
Nu-i despartit omul de nadejde, cand e dez/des-nadajduit?
Ce bine ca nu tre sa le stiu io pa toate. :?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o intrebare
PostPosted: Tue Nov 03, 2015 12:00 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 12:34 am
Posts: 38
Ioane, eu zic s-o lasam aici. Vorba lu' Becali: El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am jignit." Nu are rost sa continuam in felul asta. Daca tu chiar crezi ca ai raspuns la subiectul in discutie -probabil asta este felul tau de a raspunde la o intrebare, iar eu nu mi-am dat seama- atunci eu accept raspunsul tau ca valid. Punct.

Si, poate ca ai si tu dreptate, probabil ca am eu "niscai complexe." Accept si asta. Ce sa facem Ioane, nimeni nu este perfect...

Toate cele bune,

simi


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Am o intrebare
PostPosted: Tue Nov 03, 2015 12:08 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
simi wrote:
Ce sa facem Ioane, nimeni nu este perfect...
Se vede ca inca nu m-ai cunoscut! ;)
Nici nu banuiesti ce pierzi! :lol:
Dapp, numa bine si rau la nime!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group