It is currently Thu Mar 28, 2024 11:51 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 
Author Message
 Post subject: Istoria Acvaristicii in Romania
PostPosted: Mon May 30, 2016 1:39 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 12:34 am
Posts: 38
In anul 2000 am avut placerea sa particip la o prezentare a lui Wayne Leibel despre Istoria Acvaristicii in America. Prezentarea a fost organizata de clubul local de acvaristica, Greater Seattle Aquarium Society, si a avut loc la Acvariul din Seatlle (Seattle Aquarium). Am fost foarte impresionat de aceasta experienta, care m-a facut sa realizez ca acvaristica romaneasca, pe cat de tarzie fata de cea americana, nu prea are un istoric bine inregistrat. Oficial, n-are cap, n-are coada -nu prea se stie cand si unde a inceput, in ce conditii, si cum a evoluat pana in prezent.

Lipsa unui istoric documentat al acvaristicii din Romania continua si azi sa fie o realitate. Doar unele mentiuni anecdotice, povestite de cate unii din amintiri. Acvaristica din Romania isi va continua, bineinteles, drumul ei actual si fara un istoric bine indexat in timp, tot la fel de bine cum fiecare dintre noi traim neinhibati de gandul ca nu ne cunoastem exact, pana la "radacini," genealogia personala.

Totusi, o incercare organizata de a identifica in timp anumite caracteristici ale evolutiei acvaristicii autohtone ar fi benefica pentru memoria colectiva a acestui hobby. Nu este nevoie de omagieri desuete a unor personaje din trecut (multi, din cat ii cunosc eu, fiind atat de decenti incat nici n-ar pretinde asa ceva, deoarece ei nu pentru asta s-au ocupat cu acvaristica la vremea respectiva), ci doar de o punctare in timp, impreuna cu discutii pe marginea unor evenimente ce au ajutat progresul acvaristicii in Romania.

Infaptuirile ce au marcat istoricul acvaristicii romanesti, atatea cate au fost ele de-a lungul timpului, trebuie, cat de curand posibil, documentate intr-o forma mai oficiala, pana nu se pierd definitiv in prezentul acvaristicii globale. Pentru ca exact asta traim acum; Ne inspiram global, online sau prin simpozioane internationale, unii de la altii.

Spre deosebire de acvaristica americana unde, din spusele lui Wayne Leibel, primele carti pe acest subiect au aparut in 1858, acvaristica din Romania a devenit un fenomen de masa relativ recent, probabil acum 50 - 60 de ani in urma. Deci n-ar fi chiar atat de dificil de scotocit putin trecutul pentru a indexa momentele importante ale acestui hobby, cat si, eventual, personajele participante.

Personal, am avut sansa, in tineretea mea, sa cunosc cativa acvaristi romani exceptionali care, prin munca lor, au insemnat parcursul acestui hobby in Romania. Totusi, inainte de a nominaliza personaje din trecutul relativ recent al acvaristicii autohtone -unii inca prezente discrete in acest hobby, trebuie sa spun ca au existat la acea vreme, intre anii ‘60 si pana in 1990 -poate si dupa, destui acvarisiti foarte talentati care au ramas anonimi, lipsind din memoria colectiva a acvaristicii romanesti. Unii dintre ei au fost doar trecatori prin aceasta pasiune, dar atat cat au fost prezenti, au obtinut rezultate remarcabile in reproducerea anumitor specii de pesti.

Imi vine in minte un foarte tanar acvarist, pe atunci licean, si mai tanar decat mine, care era pasionat de reproducrea ciclidelor pitice. Tipul avea o colectie foarte frumoasa de specii si perechi reproducatoare de astfel de ciclide. L-am cunoscut in piata Obor, Bucuresti, pe care el o vizita periodic Duminica, cautand discret specii sau specimene de ciclide pitice; ramirezi, kribensis, etc. De la el am capatat, la un loc cu cunostintele necesare, primii mei pestisori (pui) Pseudotropheus auratus. Nu mai puteam de dragul acelor pesti. Tipul alimenta constant cu ciclide pitice un negustor ce avea pe atunci o pravalie foarte mica, dar frumos amenajata, pe langa Piata Rosetti.

(Nota: Aceluiasi negustor i-a vadut Norbert Hauser primii discusi reprodusi de el. Negustorul ii videa atunci cu 300 lei bucata. Nu-mi amintesc acum cum il chema pe negustor, dar ii mergea gura intr-una cu reclama discusilor. Cum intrai la el in pravalie, te interesa sau nu, isi incepea reclama la discusii oferiti spre vanzare: PRIMII DISCUSI reprodusi in Romania! Ii gasiti exclusiv la mine - DOAR 300 de lei bucata.)

Imi mai amintesc de un alt acvarist bucurestean care, spre uimirea mea, avea acasa doua perechi de Ciclasoma festivum, alfel numiti si “discusii omului sarac, o specie de pesti practic neintalnita in acvaristica romaneasca de atunci -cred ca si de acum. Cu mare parere de rau, la insistentele mele, dublate de o oferta financiara mai mult decat rezonabila, mi-a vandut atunci una dintre perechi, pereche ce am reusit s-o reproduc mai tarziu, dar de la care, din cauza unei neglijente personale, n-am reusit sa obtin pui din cele doua depuneri ce le-au avut la mine in bazin. Cand, in sfarsit, m-am hotarat sa ma ocup de ei, n-au mai depus icre. Se mai intampla.

Au mai fost, desigur, destui alti acvaristi “trecatori," foarte pasionati, ce i-am cunoscut la vremea respectiva, dar care nu au ramas in memoria colectiva -nici eu nu le mai retin numele. De la un astfel de pasionat de acvaristica am cumparat primele mele perechi de guppy selectionati, o linie foarte bine fixata genetic. O frumuste de pesti, nu mai vazusem pana atunci asa guppy. Tipul era (fost?) rugbyist in echipa nationala a Romaniei, si venise, cu ceva timp in urma, dintr-o deplasare peste hotare, cu o perche de astfel de guppy. Avea acasa, in sufragerie -sau “living,” cum spuneti voi acum, un rastel cu doua bazine bine plantate, de dimensiuni medii, populate exclusiv cu guppy din aceasta varietate. Toti masculii aratau exceptional, aproape identici, iar pretul pentru o singura perche era si mai exceptional: 75 lei perechea. Am cumparat 4 astfel de perechi de la el si, dupa un an de zile, am "umplut" piata acvaristica din Bucuresti cu ei. Tot de la tipul asta am invatat si o lectie de bune maniere. Dupa ce am cumparat pestii de la el, pe drum am realizat ca nu discutasem nimic despre hrana lor. Asa ca, imediat ce am ajuns acasa, am plasat pestisorii intr-un bazin separat, doar pentru ei si, aproape de ora 21:00, l-am sunat pe amicul. Mare mi-a fost mirarea, dar si jena, cand tipul m-a apstrofat suparat, spunandu-mi ca este o obraznicie sa suni pe cineva acasa dupa ora 20:30. L-am rugat, jenat, sa ma scuze, si l-am sunat, timid, a doua zi, in jurul orei 19:30- gandindu-ma ca trebuie sa-si fi terminat si cina. Spre surprinderea mea, tipul a discutat cu mine foarte amabil, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat cu nici 24 de ore inainte. De atunci, mi-am facut un obicei sa nu mai sun pe nimeni acasa dupa ora 20:30, ora locala. Poate doar atunci cand este absolut necesar, sau cand mai sun pe cate vreun amic in Romania, pentru ca altfel nu ne prea potrivim cu fusul orar, acestea fiind exceptiile de la regula :)

http://www.gsas.org/talks.php?ID=10

Mai discutam,
simi


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Istoria Acvaristicii in Romania
PostPosted: Wed Mar 22, 2023 7:32 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 12:34 am
Posts: 38
simi wrote:
In anul 2000 am avut placerea sa particip la o prezentare a lui Wayne Leibel despre Istoria Acvaristicii in America. Prezentarea a fost organizata de clubul local de acvaristica, Greater Seattle Aquarium Society, si a avut loc la Acvariul din Seatlle (Seattle Aquarium). Am fost foarte impresionat de aceasta experienta care m-a facut sa realizez ca acvaristica romaneasca, pe cat de tarzie fata de cea americana, nu prea are un istoric bine inregistrat. Oficial, n-are cap, n-are coada, nu seprea stie cand si unde a inceput, in ce conditii si cum a evoluat pana in prezent.

Lipsa unui istoric documentat al acvaristicii din Romania continua si azi sa fie o realitate. Doar unele mentiuni anecdotice, povestite de cate unii din amintiri. Acvaristica din Romania isi va continua, bineinteles, drumul ei actual si fara un istoric bine indexat in timp, tot la fel de bine cum fiecare dintre noi traim neinhibati de gandul ca nu ne cunoastem exact, pana la "radacini," genealogia personala.

Totusi, o incercare organizata de a identifica in timp anumite caracteristici ale evolutiei acvaristicii autohtone ar fi benefica pentru memoria colectiva a acestui hobby. Nu este nevoie de omagieri desuete a unor personaje din trecut (multi, din cat ii cunosc eu, fiind atat de decenti incat nici n-ar pretinde asa ceva, deoarece ei nu pentru asta s-au ocupat cu acvaristica la vremea respectiva), ci doar de o punctare in timp, impreuna cu discutii pe marginea unor evenimente ce au ajutat progresul acvaristicii in Romania.

Infaptuirile ce au marcat istoricul acvaristicii romanesti, atatea cate au fost ele de-a lungul timpului, trebuie, cat de curand posibil, documentate intr-o forma mai oficiala, pana nu se pierd definitiv in prezentul acvaristicii globale. Pentru ca exact asta traim acum, ne inspiram global, online sau prin simpozioane internationale, unii de la altii.

Spre deosebire de acvaristica americana unde, din spusele lui Wayne Leibel, primele carti pe acest subiect au aparut in 1858, acvaristica din Romania a devenit un fenomen de masa relativ recent, probabil acum 50 - 60 de ani in urma. Deci n-ar fi chiar atat de dificil de scotocit putin trecutul pentru a indexa momentele importante ale acestui hobby, cat si, eventual, personajele participante.

Personal, am avut sansa, in tineretea mea, sa cunosc cativa acvaristi romani exceptionali, care prin munca lor, au insemnat parcursul acestui hobby in Romania. Totusi, inainte de a nominaliza personaje din trecutul relativ recent al acvaristicii autohtone, unii inca prezente discrete in acest hobby, trebuie sa spun ca au existat la acea vreme, intre anii ‘60 si pana in 1990 - poate si dupa, destui acvarisiti foarte talentati care au ramas anonimi, lipsind din memoria colectiva a acvaristicii romanesti. Unii dintre ei au fost doar trecatori prin aceasta pasiune, dar atat cat au fost prezenti au obtinut rezultate remarcabile in reproducerea anumitor specii de pesti.

Imi vine in minte un foarte tanar acvarist, pe atunci licean, mai tanar decat mine, care era pasionat de reproducrea ciclidelor pitice. Tipul avea o colectie foarte frumoasa de specii si perechi reproducatoare de astfel de ciclide. L-am cunoscut in piata Obor, Bucuresti, pe care el o vizita periodic Duminica, cautand discret specii sau specimene de ciclide pitice; ramirezi, kribensis, etc. De la el am capatat, la un loc cu cunostintele necesare, primii mei pestisori (pui) Pseudotropheus auratus. Nu mai puteam de dragul acelor pesti. Tipul alimenta constant cu ciclide pitice un negustor ce avea pe atunci o pravalie foarte mica, dar frumos amenajata, pe langa Piata Rosetti.

(Nota: Aceluiasi negustor i-a vadut Norbert Hauser primii discusi reprodusi de el. Negustorul ii videa atunci cu 300 lei bucata. Nu-mi amintesc acum cum il chema pe negustor, dar ii mergea gura intr-una cu reclama discusilor. Cum intrai la el in pravalie, te interesa sau nu, isi incepea reclama la discusii oferiti spre vanzare: PRIMII DISCUSI reprodusi in Romania! Ii gasiti exclusiv la mine - DOAR 300 de lei bucata!

Imi mai amintesc de un alt acvarist bucurestean care, spre uimirea mea, avea acasa doua perechi de Ciclasoma festivum, alfel numiti si “discusul omului sarac, o specie de pesti practic neintalnita des in acvaristica romaneasca de atunci - posibil ca si in cea din prezent. Cu mare parere de rau, la insistentele mele, dublate de o oferta financiara mai mult decat rezonabila, mi-a vandut atunci una dintre perechi, pereche ce am reusit s-o reproduc mai tarziu, dar de la care, din cauza unei neglijente personale, n-am reusit sa obtin pui din cele doua depuneri ce le-au avut la mine in bazin. Cand, in sfarsit, m-am hotarat sa ma ocup de ei, n-au mai depus icre. Se mai intampla.

Au mai fost, desigur, destui alti acvaristi “trecatori," foarte pasionati, ce i-am cunoscut la vremea respectiva, dar care nu au ramas in memoria colectiva -nici eu nu le mai retin numele. De la un astfel de pasionat de acvaristica am cumparat primele mele perechi de guppy selectionati, o linie foarte bine fixata genetic. O frumuste de pesti, nu mai vazusem pana atunci asa guppy. Tipul era (fost?) rugbyist in echipa nationala a Romaniei, si venise, cu ceva timp in urma dintr-o deplasare peste hotare cu o perche de astfel de guppy. Avea acasa, in sufragerie, un rastel cu doua bazine bine plantate, de dimensiuni medii, populate exclusiv cu guppy din aceasta varietate. Toti masculii aratau exceptional, aproape identici, iar pretul pentru o singura perche era si mai exceptional: 75 lei perechea. Am cumparat 4 astfel de perechi de la el, si dupa un an de zile i-am facut disponibili pe piata acvaristica din Bucuresti. Tot de la tipul asta am invatat si o lectie de bune maniere: Dupa ce am cumparat pestii de la el, pe drum am realizat ca nu discutasem nimic despre hrana lor. Asa ca, imediat ce am ajuns acasa am plasat pestisorii intr-un bazin separat, doar pentru ei si, aproape de ora 21:00 l-am sunat pe amicul. Mare mi-a fost mirarea, dar si jena, cand tipul m-a apostrofat suparat, spunandu-mi ca este o obraznicie sa suni pe cineva acasa dupa ora 20:30. L-am rugat, jenat, sa ma scuze, si l-am sunat, timid, a doua zi, in jurul orei 19:30- gandindu-ma ca trebuie sa-si fi terminat si cina. Spre surprinderea mea, tipul a discutat cu mine foarte amabil, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat cu nici 24 de ore inainte. De atunci, mi-am facut un obicei sa nu mai sun pe nimeni acasa dupa ora 20:30, ora locala. Poate doar atunci cand este absolut necesar - o urgenta, sau cand mai sun pe cate vreun amic in Romania, pentru ca altfel nu ne prea potrivim cu fusul orar, acestea fiind exceptiile de la regula :)

http://www.gsas.org/talks.php?ID=10

Mai discutam,
simi


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 2 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group