It is currently Thu Mar 28, 2024 11:49 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: 650L Amazon biotop
PostPosted: Wed Jul 14, 2010 4:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Foarte frumos biotopul.
Sunt teritoriali altumii, se separa pe perechi sau convietuiesc pasnic?
Stiu ca se reproduc greu in captivitate, dar eram curios daca problema provine de la stresul captivitatii sau calitatea apei.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 650L Amazon biotop
PostPosted: Wed Jul 14, 2010 5:42 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
revin si eu cu cea mai banala intrebare: la ce temperatura ii tii?

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 650L Amazon biotop
PostPosted: Wed Jul 14, 2010 5:47 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
mariusvlad wrote:
Foarte frumos biotopul.
Sunt teritoriali altumii, se separa pe perechi sau convietuiesc pasnic?
Stiu ca se reproduc greu in captivitate, dar eram curios daca problema provine de la stresul captivitatii sau calitatea apei.

Cei pe care i-am vazut in Bucuresti sunt 15 Altumi si stau cuminti impreuna.Inca nu s-au ales perechi ca sa se observe agresivitatea.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 650L Amazon biotop
PostPosted: Wed Jul 14, 2010 6:37 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
Pana acum 3-4 zile toti erau impreuna dar de citeva zile doi dintre ei au jumatate din acvariu delimitat ca teritoriul lor si ii tin pe ceilalti trei in cealalta jumatate. Singurii care pot sa inoate in jumatatea lor sunt o pereche de discusi, (mascul heckel X femela green) care au depus icre in jumatatea lor. Sunt sigur ca sunt pereche altumii, dupa cum se comporta unul cu altul si dupa cum arata. Sper ca o sa depuna icre cat de curind. Ei se reproduc greu in captivitate datorita stresului, oamenii nu le ofera un acvariu destul de mare (6 discus si 5 altumi sunt in 650L si chiar si asta este mic pt ei, pina la anul cind o sa am unul de 300 x 100 x 100 cu 150 x 50 x 50 sump si o sa tin ph foarte jos, fara sa cada necontrolabil. Temperatura este de 28-30°C si scade doar iarna, treptat, la 24-26°C, cand schimb apa, pentru ca tin butoiul cu apa pt schimb afara. Nu adaug inapoi toata apa dintr-o data. 50L o data, apoi iar 50, la 15-20 de minute. Pina nu ajung sa se imperecheze toti angelfish traiesc pasnic. Cind incep sa se imperecheze incepe World War-3.

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 650L Amazon biotop
PostPosted: Thu Jul 15, 2010 10:20 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Nu incerci sa separi perechea de Altumi, sau astepti sa depuna macar o data pentru confirmare?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 650L Amazon biotop
PostPosted: Thu Jul 15, 2010 11:39 am 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
Nu o sa-i pun in alt acvariu. Ii las unde sunt, doar cand fac icre o sa le iau si o sa cresc larvele artificial

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 650L Amazon biotop
PostPosted: Thu Jul 15, 2010 7:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Lumea in general se sperie de apa cu kh sub 2 si ph sub 5 dar asta cred ca se intimpla deoarece marea majoritate a acvaristilor nu au incercat sa tina discusii intr-o astfel de apa pe termen lung . Eu asa tin discusii de mult timp si am vazut multe avantaje si foarte putine dezavantaje . E greu sa omori discusiii cu un soc de ph deoarece ph ar trebui sa scada prea brusc de la 5 sa zicem la 3 ... daca scade in decursul la 1-2 zile discusii supravietuiesc si la ph 3-3,5 asa ca .... nu-s asa de usor de omorit .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 650L Amazon biotop
PostPosted: Fri Jul 16, 2010 2:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
O diferenta de pH de 2-3 grade aparuta brusc, omoara discusii maturi in 2-3 ore.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 650L Amazon biotop
PostPosted: Fri Jul 16, 2010 2:40 pm 
Offline

Joined: Tue Jul 13, 2010 4:54 pm
Posts: 223
Location: Dublin, Ireland
drdiscus, dragos se referea la 1-2 zile nu ore si are dreptate iar tu la 2-3 ore unde si tu ai dreptate. daca vreau sa cobor ph la o anumita valoare eu il cobor 1 grad la 24 de ore ca sa nu stresez pestii

_________________
Discus - Amazonian UFO


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 650L Amazon biotop
PostPosted: Fri Jul 16, 2010 3:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Eu am trecut pui de o luna de la ph 6 la ph 7,8 in 3-4 ore si nu s-a intimplat nimic . Alta data cind ma grabeam sa las discusii la un client am zis ca ,,merge si asa'' si am trecut pui de o luna jumate - doua de la ph 6,5 la ph 7,5 in 20-30 minute si din 10 pui 3 au murit in primele 24 de ore iar restul au supravietuit dar li s-au mincat aripioarele si vreo 48 de ore dupa aia nu au fost prea fericiti . Am mai observat ca nu numai datorita diferentei de ph se face asa zisul soc de ph ci si datorita altor caracteristici ale apei . De exemplu uneori cind fac primele schimburi de apa la pui sub o saptamina apar fluctuatii ale ph de 0,5 grade sau poate si mai mult in mai putin de 15 minute iar puii nu au nici pe naiba deoarece apa in care au fost initial a fost preparata in acelasi fel cu apa de schimb singura diferenta fiind ca apa in care au eclozat a fost tratata cu turba . Daca as pune apa din alta sursa ,cu alte minerale ,alta duritate si in general alti parametri dar cu acelasi ph banuiesc ca nu s-ar mai adapta asa de usor . Inca o patanie de a mea in acest sens a fost cind am cumparat o femela de la diskusfun si am transferat-o din apa cu ph 7 in apa cu ph 6,6 in cca 30 minute ... dupa 3-4 ore nu mai avea o treime din coada si din aripioarele laterale dar in rest nu dadea semne ca nu i-ar conveni ceva.....In acest caz cred ca alte caracteristici ale apei au fost de vina si nicidecum ph la care diferenta era relativ mica .
PS: Scuze arabu1973 ca ti-am poluat topicul . Cred ca discutia asta ar fi mai bine sa se mute intr-un topic nou .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group