It is currently Wed May 01, 2024 11:36 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 23 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: salutari si prezentarea acvariului
PostPosted: Fri Jul 25, 2014 3:09 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jul 25, 2014 1:16 pm
Posts: 301
Location: Cluj Napoca
Buna tuturor colegi acvaristi

Am inceput si eu intr-un final cu discusii....dupa 5-6 ani de acvaristica de inceput...am avut de la vivipari...de toate si ultima data scalari koi..:)

Duminica(6 iulie 2014) am cumparat 8 discusi pigeon blood(asa zice vanzatorul din Cluj dar eu din ce am citit pe forumuri si pe net sunt red marlboro) de aprox 5-6 cm atunci, iar acum dupa 2 saptamani la mine au undeva la 7-8 cm :) si se comporta ok.

Acvariul meu care are urmatoarele caracteristici: Acvariu Juwel Rio 180L, Lumina JBL 2x45W (9 ore/zi), Temp: 30gr celsius, Filtru extern JBL e1501 (1400l/ora)+Filtrul intern Aquael Fan 2, Substrat Nisip Alb, 8 pui discus (7 red marlboro si 1 e alta speci..are niste dungi negre pe el), 25 neoni, 3 cory paleatus,3 cory semiaquilus,3 cory albino,2 botia macracantha mari, 10 zebre (pe care azi le dau din acvariu si voi aduce sapt viitoare 10 neoni rosii), 9 calistus, 3 ancistrusi, 1 plecostomus, plante naturale diferite(valisneria, anubias etc). As mai vrea sa cumpar in viitor vreo 6 otocinclus pt alge..si vreo 3 corydoras panda.

Medii filtrante: 1 sertar de jos cu Seachem Matrix 1L vrac, 2 sertare cu Sera Siporax si sertarul de sus cu buretii originali JBL.
Hranire: de 3 ori pe zi (granule tetra discus) - plus 1-2 ori pe zi le mai dau mixtura congelata (discus mix, discus life, artemia cong etc)
Pompa aer: Resun Ac-9602 cu 2 iesiri. Mentione ca am si un UPS in care sunt puse pompa de aer si filtru extern in caz de pana curent sa nu moara discuseii 

Discusii au fost tinuti in Cluj in acvariu steril si obisnuiti cu apa de la robinet...si hraniti cu tetra discus sau alta mancare specifica...Stiu ca ar trebui sa ii tin in acvariu steril la varsta asta dar nu am posibilitatea asta momentan.

Schimb apa de 3 ori/saptamana (luni, miercuri si vineri) iar dupa ce cresc discusii am sa reduc la 1/2 data/saptamana. Ce parere aveti?
Fertilizare nu folosesc. Plantele pana cum cresteau bine..o sa vedem acum la temp pt discusi...:) nici aditie de CO2 nu am la acvariu.

Alte sfaturi/recomandari daca ati putea sa oferiti as aprecia cu mare drag pt ca sunt incepator cu discusii. Sper ca nu am uitat nimic de mentionat mai sus...daca cumva o sa completez ulterior. O sa atasez si ceva poze cu acvariul meu..dupa ce aflu cum pot pune aici… :D

Multumesc
Alin M.

_________________
Acvariu 450L: https://www.youtube.com/watch?v=kt_m68BkIck
Acvariu 100L: https://www.youtube.com/watch?v=Tao1jvjPC4Y
+restul 3 acvarii de 54l brut cu creveti si melci

https://www.flickr.com/photos/190306661@N08/albums


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: salutari si prezentarea acvariului
PostPosted: Fri Jul 25, 2014 5:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Bine ai venit!
Pe mine ma mira putin ca la tine in doua saptamani au crescut 2 cm, dar daca spui tu...
Ce le-ai dat de mancare? Mixtura Turbo? :D

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: salutari si prezentarea acvariului
PostPosted: Fri Jul 25, 2014 6:31 pm 
Offline

Joined: Sat Dec 07, 2013 6:14 pm
Posts: 93
Location: Bucuresti
Bine ai venit si aici ! :)

_________________
Fiecare om aduce fericire celorlalti:unii cu prezenta, altii cu absenta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: salutari si prezentarea acvariului
PostPosted: Fri Jul 25, 2014 8:45 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Bine ai venit ,inceput binisor , o remarca :spuneai chiar tu ca puii au fost tinuti in steril si stii ca asa ar trebui sa-i tii, sunt dezbateri intregi legat de tema pe forum , se pot creste si cu substrat da ... dar nu vor fi atat de reusiti ca cei crescuti in steril unde poti face o curatenie mult mai buna , cel mai important prin aspirarea zilnica indepartezi din paraziti ouale lor si din bacteriile daunatoare ,doar putina rabdare pana se fac de~10 cm si dupa ...plantatul , daca spui ca nu poti deocamdata macar aspira des substratul (ce granulatie e ? Si cat de gros ?) Ai putea pune plantele in cateva jardiniere asta ar fi o solutie de compromis, numai bine
PS Cu apa nu vei avea probleme , a voastra e excelenta asa ca... schimburi frecvente linistit mai ales ca spatiul va fi cam mic in timp asa ca baza ar fi multa apa schimbata


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: salutari si prezentarea acvariului
PostPosted: Fri Jul 25, 2014 8:54 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Bine ai venit ! :D
Nu sunt cam multi pestisori pentru volulumul acela ?..
@oceanG, cum sa puna plantele in jardiniere ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: salutari si prezentarea acvariului
PostPosted: Sat Jul 26, 2014 9:21 am 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Bun venit! ...vad ca ai fost, deja, luat in primire :)

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: salutari si prezentarea acvariului
PostPosted: Sat Jul 26, 2014 1:17 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
georgiancatalin25 wrote:
@oceanG, cum sa puna plantele in jardiniere ?

In ghivece altfel spus -normal cu nisip/substrat asa ramane curata marea parte din suprafata fundului acvariului ,de asta spuneam ca e o solutie de compromis


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: salutari si prezentarea acvariului
PostPosted: Sat Jul 26, 2014 2:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 27, 2011 12:52 pm
Posts: 883
Location: pitesti
Bine ai venit!

_________________
http://adi74.sunphoto.ro/discusi

https://www.facebook.com/Discus-Pitesti-Romania-231576793874044/?ref=aymt_homepage_panel
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.231688277196229.1073741828.231576793874044&type=1&l=be71b6b905


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: salutari si prezentarea acvariului
PostPosted: Sat Jul 26, 2014 3:21 pm 
Offline

Joined: Tue Mar 05, 2013 5:04 pm
Posts: 308
Location: Mioveni
Ok, acum am inteles. Multumesc ! :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: salutari si prezentarea acvariului
PostPosted: Sat Jul 26, 2014 3:43 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
Bine ai venit!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 23 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group