It is currently Fri Mar 29, 2024 9:10 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Victor Mures
PostPosted: Tue Dec 15, 2015 3:24 pm 
Offline

Joined: Tue Dec 15, 2015 2:47 pm
Posts: 1
Location: Targu Mures
Salutare! Om nou pe forum!
Sunt Victor din Tg. Mures. Hobby'ul cu acvaristica il am de aproximativ 3-4 ani in care am avut un proiect cu ciclide care din cauza unei proaste organizari a acvariului si a lipsei de timp a avut parte de un declin lent dar sigur... Acum vreau sa trec la Discus si un acvariu gandit timp de 2 ani de zile pentru a nu o mai patii inca o data.
Prezntarea acvariului:
300l (100cm(L)/60cm(l)/50cm(h)

Setup vechi:
filtru intern pe spatele acvariului aproximativ 20l cu burete(fin si grosier) inele ceramica(1l) bile plastic(1l) si pompa sicce syncra 1.5, 1350l/h (foarte multumit de ea si un incalzitor de 300w
fundal 3d polistiren pe 2 din laturile acvariului
aprox 20 de pesti (mixt) la inceput di care au ramas doar 2 in timp
iluminare 2 neoane de 100cm(36w)
Puncte forte: filtrarea a fost foarte buna (au trecut si 3-4 luni in cre apa nu a fost schimbata deloc), echipament de calitate care nu a cedat deloc, pestii nu au suferit din cauza conditiilor create
Puncte slabe: filtrul nu a fost pozitionat si gandit bine astfel incat pestii sareau in el si mureau pe capete, capacul a fost facut din parchet care in timp a prins niste forme deadreptu spectaculoase+cadea lemn in apa iar incalzitorul a stat jumate in aer si s'a prajit, pestii sunt foarte speriosi si teritoriali, in timp lipsa mea de experienta si'a spus cuvantul si acestia au inceput sa se manance intre ei si nu ii vedeai absolut deloc, era pustiu acvariul...

Setup nou:(in lucru)
Filtrul:
-regandit total, mutat pe colt
-prefiltrare(burete grosier
-aproximativ 10l de material filtrant
-3l siporax, burete fin si grosier, vatelina de la sera, carbune activ
-in plus fata de pompa sicce mai avem o pompa Dymax PH1800 (nu am mai gasit sicce pe piata), alt incalzitor de 300w
-totul acoperit cu polistiren extrudat, va arata ca o stanca pe colt

Capac:
-schelet din profile de rigips vopsite pentru a nu ruginii
-"decorul" placu de plastic cu autocolant
-iluminare 2 neoane de 18w din care unul UV, 4 metrii banda led (7,5w/m) lumina cald/rece combinat

Decorul:(aici inca lucrez la ideei)
Perspectiva generala e ca acvariul sa fie pus pe lung deci voi avea 2 fete mari si una mica. In ideea aceasta voi pune 2 bolovani mari in mijloc si un nisip de quartz undeva la 4-6mm alb(murdar) + decorul de la filtru

Vitata: o vor asigura 4-5 Discusi (nu ma intereseaza sa fie specie pura sau mai stiu eu ce minuni ci sa fie frumosi) si undeva la 20-30 de neoni albastrii. Plantele: inca nu stiu ce voi pune dar trebuie sa ma decid pana maine dimineata pentru a da comanda (aici am nevoie de sfaturi UGENTE!)

Voi incepe sa citesc pe forum diferite articole si topicuri pentru a ma pune umpic la curent cu discusii si ce inseamna intretinerea lor.
Ori ce sfat sau comentariu e bine venit chiar daca e rautacios:))
Voi atasa si cateva poze cu acvariul in stadiu actual daca ma ajuta cineva cu modul in care se ataseaza ele.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Victor Mures
PostPosted: Tue Dec 15, 2015 7:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Aug 16, 2010 5:31 pm
Posts: 1204
Location: tg mures
Bine ai venit, cat despre sfaturi/sugestii ar fi cateva:
Granulatia pietrisului prea mare(4-6 mm nu mai e nisip) pune tot quartz pana in 2,5 mm ai sa vezi si la modul cum se aseaza si cum reflecta lumina arata si functioneaza mult mai bine-nu se colmateaza/incarca cu mizerii(plus ca la ei in rauri/lacuri asa au fin nu pietroaie), la pietris nu ai sa poti sa cureti suficient niciodata din cauza spatiului mare intre granule devine un depozit permanent de mizerie.
La filtru lasa doar un burete ca prefiltrare si scoate /renunta la vatelina si carbune iar in locul astora pui mai mult siporax(nu vei avea prea mult niciodata) sau matrix, ideal ar fi ca volumul materialului pentru filtrarea biologica sa fie de 10% din volumul bazinului-nu mereu se poate dar ideea e de cat mai mult.
La iluminat -neon UV e frectie la picior de lemn, ai putea renunta la tuburi si folosi leduri, eu am doua proiectoare cu led de 10w si sunt suficiente.
La decor in locul acelor bolovani(discusii nu traiesc in Tanganika, Victoria sau Malawi) mai bine si mai estetic niste radacini mari-astea se gasesc in Amazon si in comertul acvaristic.
La plante din ce se gasesc la ei acasa(discusi) ar fi echinodorus si hydrocotyle leucocephala ce suporta temperaturile de 30 de grade, eu nu as pune anubiasi sau microssorum da no- in gusturile oamenilor nu te poti baga! Legat de plante gasesti si la colega noastra Rebella-eu am fost foarte multumit cand am luat de la ea, nu trebuie sa te grabesti ia-le pe rand frumos-spor


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Victor Mures
PostPosted: Tue Dec 15, 2015 10:13 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Bun venit pe forum!

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Victor Mures
PostPosted: Tue Dec 15, 2015 10:52 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 22, 2011 2:57 pm
Posts: 1020
Location: Craiova
:welcome:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Victor Mures
PostPosted: Tue Dec 15, 2015 11:49 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 8:25 pm
Posts: 899
Location: CONSTANTA
:welcome:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Victor Mures
PostPosted: Tue Dec 15, 2015 11:58 pm 
Offline

Joined: Tue Oct 27, 2015 4:54 pm
Posts: 32
Location: constanta
:welcome: :welcome: :welcome: :welcome:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Victor Mures
PostPosted: Wed Dec 16, 2015 12:11 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Apr 02, 2011 10:53 pm
Posts: 618
Location: Oradea RO
Bun venit si spor la evolutie, de urmarit :good:

_________________
CEA MAI IMPORTANTA PERSOANA ESTI TU,CEL MAI IMPORTANT TIMP ESTE PREZENTUL IAR CEL MAI IMPORTANT LUCRU ESTE IUBIREA


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Victor Mures
PostPosted: Wed Dec 16, 2015 9:30 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
bun venit pe forumul de discusi.

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Victor Mures
PostPosted: Wed Dec 16, 2015 11:44 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Bine ai venit printre noi!
Noul set-up descris de tine, seamănă mai mult cu unul pentru ciclidae africane. L-ai descris ştiinţific, apoi ai scris că te vei pune pe studiat. Păi, ar trebui făcut invers. Nu e o critică, e doar o observaţie. Încearcă să faci lucrurile cât mai simplu, ca să te poţi bucura de discuşi, nu de acareturi.
Aş fi curios totuși să văd o poză cu acvariul.
Numai bine!

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group