It is currently Fri Mar 29, 2024 9:29 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Salut.
PostPosted: Fri Jan 27, 2017 12:14 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Jan 25, 2017 9:30 pm
Posts: 21
Location: Suceava
Ma numesc Mihai, am 48 de ani, locuiesc in Suceava, sunt casatorit si am un baiat de 12 ani.
In ultimii 40 de ani am avut cateva acvarii cu majoritatea speciilor de pesti, incepand cu banalii guppy, xipho, etc. In urma cu vreo 10 ani am instalat in camera baiatului meu un mic acvariu de 20-25 de litri, fiindca asa cum am crescut eu cu prietenii necuvantatori sa creasca si el. Astazi acel acvariu este al lui si are grija de cativa scalari care atunci cand mananca, plescaie apa mai ceva ca un adult care mananca cu gura deschisa. :D
Spatiu disponibil in apartamentul de 2 camere nu prea am, insa am cumparat un acvariu Leddy 60, cu volum de 54 litri. Stiu ca majoritatea celor ce au in acvarii discus recomanda minim 100 litri. Poate pe viitor am sa trec la 180 litri, iata de ce m-am gandit ca filtrul sa-l cumpar unul supra-dimensionat. Am luat JBL e901. Incalzitorul va fi Aquael 50w. Lumina e asigurata de neon tip led, de 8 watts.
Experienta mea cu discus, e foarte putin peste zero.
In urma cu o luna de zile am cumparat 4 pui de pigeon de maxim 3 cm. Pareau la fel ca toti ceilalti pesti pe care i-am avut :lol: .
Am primit odata cu pestii si "intructiunile de folosire":
-sare o lingura la 20 litri de apa
-aclimatizare temperatura
-lumina stinsa
-30-32 grade Celsius
-inlocuire de apa 20-30% zilnic
-filtrare si aerare cat de multa
-daca nu mananca metronidazol 7mg/litru de apa
-reteta mixtura
Precizez ca i-am aclimatizat in singurul acvariul ce-l aveam atunci cca 20-25 litri plantat, unde mai aveam 5 scalari, sanitari si un SAE. Leustean nu le-am pus fiindca aveam valisneria :lol:
Rezultatul a fost fatal pentru cei 4 pui de discus dupa 10, 14, 20 si 30 de zile.
Pentru mine a fost traumatizant. Toate eforturile de a schimba apa, aspirat mizerii, eliminat sanitarii care mancau mucusul, preparat mixtura, curatat filtrul mic interior ce-l avea acvariul, mentinerea temperaturii, administrarea metronidazol au fost zadarnice. Practic eu nu am vazut pestii aceia mancand (le dadeam tetra discus, mixtura preparata de mine asa cum m-am priceput si niste fulgi portocalii de la tetra).
Mi-as dori sa mai fac o incercare, sau poate doua ;) cu alte date ale problemei.

Acum, nu stiu daca fezabilitatea proiectului de viitor sa-l dezbat in cadrul acestui topic sau in sectiunea "primii pasi in hobby"?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut.
PostPosted: Fri Jan 27, 2017 12:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Bine ai venit!
Chiar dacă prima experienta cu discusii a fost neplăcută nu dispera. Patru pui de 3 cm nu aveau cum sa aibă alta soarta. Vom detalia în topicul pe care îl deschizi la "primii pași în hobby".

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut.
PostPosted: Sat Jan 28, 2017 11:13 am 
Offline
User avatar

Joined: Thu Apr 26, 2012 3:58 pm
Posts: 604
Location: Pitesti
Bine ai venit!

_________________
Am un deosebit respect pentru berea blonda si rece!:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut.
PostPosted: Sun Jan 29, 2017 10:01 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sun Mar 27, 2011 5:07 pm
Posts: 1094
Location: Zalau
Bine ai venit!
Vei gasi aici tot sprijinul de care ai nevoie.

_________________
"Aproape toti oamenii pot face fata adversitatilor, dar daca vrei sa testezi caracterul cuiva, da-i puterea." -A. Lincoln


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Salut.
PostPosted: Wed Feb 01, 2017 2:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
:welcome:

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group