It is currently Sun May 12, 2024 3:49 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: salut, sunt nou pe site
PostPosted: Thu Oct 14, 2010 3:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Oct 14, 2010 3:43 pm
Posts: 169
Location: london
am cumparat si eu 2 discus de 10 zile si ii am in acelasi acvariu cu 4 angelfish ,6 cory 2 pleco mari,2 mici, si am mai pus si 2 goldfish pt cateva zile de la un prieten,sper sa ii dau inapoi zilele astea ca voia scumpa mea sotie activitate in acvariu, acvariu e destul de mare e de 120 cm . ce vreau sa va intreb e legat de goldfish, nu e periculos pt discus ca i-am tinut impreuna? si nu prea sunt in mediul lor acum discusii. astept rasp vostru


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: salut, sunt nou pe site
PostPosted: Thu Oct 14, 2010 4:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Salut.
In primul rand ai postat gresit, la rubrica vanzari, asa ca administratorul o sa mute postul acesta la Date personale.
In al doilea rand, ai nimerit forumul cumsecade, caci la asocierea discusilor cu goldfish pe oricare alt forum erai... :voces:
Nu stiu care e experienta ta in acvaristica, dar pentru inceput renunta la goldfish si pleco mari daca vrei sa ai discusi sau renunta la discusi si ramai cu toti ceilalti.
Daca vrei sa ramai cu discusii ar trebui sa mai cumperi cativa in functie de dimensiunea pe care o au deoarece nu se vor simti tocmai bine daca sunt doar 2 decat in cazul in care sunt maturi.
Asteptam detalii despre filtrare, iluminare, caracteristicile apei, etc. Cu cat mai multe cu atat mai bine.
L.E. Nu stiu de ce dar ma indoiesc ca ai in acvariu minim 28 grade celsius. Am dreptate?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: salut, sunt nou pe site
PostPosted: Thu Oct 14, 2010 5:21 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Si eu ma cam indoiesc....ca la minim 28 de grade gold fish-ul nu prea mai are 'activitate'. Si eu zic sa ii scoti repede de acolo ca e pacat...si de unii si de altii. In rest subscriu la ce zice Marius mai sus...Ar trebui sa dai mai multe detalii.

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: salut, sunt nou pe site
PostPosted: Thu Oct 14, 2010 6:58 pm 
Offline

Joined: Thu Feb 25, 2010 10:16 am
Posts: 63
Location: constanta
1.salut, ce ai tu acolo se numeste ciorba de peste, sau bors cum vrei sai spui.
2. Acum cu noroc mai mult discusii iti vor trai, dar nu vor creste decat eventual putin, banuiesc ca le dai doar mancare uscata, iar mai ales discusul pt a creste are nevoie de cruditati, inima de vita, mixtura, artemia, larve de tantar, chironomide , consulta celelate topicuri hrana, crestere, si hrana uscata, etc.
Succes. Si apropo carasii traiesc foarte bine si la 28 de grade, numai ca discusii pot face flagelate usor cu asa temperatura.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: salut, sunt nou pe site
PostPosted: Thu Oct 14, 2010 7:36 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Oct 14, 2010 3:43 pm
Posts: 169
Location: london
waw. merci de raspunsuri, da asa e am o ciuorba de peste, in seara asta o sa dau goldfishii, am 28 de grade in acvariu si le dau 3 -4 feluri de mancare ,discusii mananca numai mancare inghetata luata de la magazin in cubulete, are si inima de vita. saptamana viitoare vand acvariul asta si deja am luat altul ca vreau sa tin numai discusii si poate o pereche de angelfish. asta e acvariul care l-am luat

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... 500wt_1156

e putin mai mic decat cel care il am acum si as incerca un filtru intern, ce spuneti ? un fluval u4 ar face fata? apoi am 2 neoane mari dar nu le tin mult timp deschise ca stiu ca nu le place la discusi sau asa am auzit. discusii sunt marisori de 10 si de 12 cm. iar experienta mea in acvaristica e foarte scurta 4-5 luni. si totusi pana acum nu a murit nici un peste la mine:)).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: salut, sunt nou pe site
PostPosted: Thu Oct 14, 2010 7:37 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Oct 14, 2010 3:43 pm
Posts: 169
Location: london
am si cei doi pleco mari la vanzare dar nu prea sunt intrebati , daca e cineva prin londra si ii vrea ii dau gratis


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: salut, sunt nou pe site
PostPosted: Thu Oct 14, 2010 8:11 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Oct 14, 2010 3:43 pm
Posts: 169
Location: london
vreau sa ma stabilesc la un acvariu si apoi sa mai cumpar cativa discusi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: salut, sunt nou pe site
PostPosted: Thu Oct 14, 2010 10:49 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Un acvariu dedicat pentru discus suna deja mult mai bine. Poti teoretic sa tii si scalari cu ei (multa lume face asta) dar ar trebui sa stii ca scalarii sunt purtatorii unor bacterii la care sunt imuni, discusii in schimb nu sunt. Ar fi poate mai bine sa tii doar discusi macar pana ajung la maturitate, sau sa ii asociezi cu alti pesti compatibili (neonii sunt adesea o alegere buna). Eu de exemplu ii tin cu neoni si cu iriatherina wernery- threadfin rainbowfish- care se simt foarte bine la 28-30 grade.
In legatura cu lumina trebuie sa te gandesti daca vrei si plante.....si aici e o poveste mult mai lunga. Daca nu vrei plante atunci nu conteaza ce fel de lumina ai, atata timp cat nu e foarte multa. Se spune ca valoarea de 0.4w/l ar fi ok. Poti sa incerci lampi care accentueaza culorile pestilor (de ex phlips Aquarelle).
Am facut un mic rezumat...gasesti foarte multa informatie aici pe forum, si oamenii foarte de treaba care te pot ajuta in cazul in care apare vreo problema.
Bafta iti doresc....si ...keep us posted! :)

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: salut, sunt nou pe site
PostPosted: Fri Oct 15, 2010 1:25 pm 
Offline
User avatar

Joined: Thu Oct 14, 2010 3:43 pm
Posts: 169
Location: london
Da, multumesc de sfaturi. acum caut un nou acvariu ca cel care deja l-am cumparat parca e prea mic si o sa iau altul,apoi in functie de ce modificari o sa fac o sa pun si ceva poze. sper in cateva zile sa iau si o pereche de discusi . Multumesc inca odata


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group