It is currently Sun May 12, 2024 5:09 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: putin ajutor va rog!!
PostPosted: Thu Oct 21, 2010 8:30 pm 
Offline

Joined: Thu Oct 21, 2010 8:24 pm
Posts: 4
Location: brasov
momentan am un acvariu ce 130 l, il am de un an jumate si astazi am fost la cineva si am vazut un acvariu de discusi....am rasam tablou si mam hot sa imi fac si eu. Am nevoie de putin ajutor, la acvariu de 130l sunt multi 3 discusi?? ce alti pesti mai poti pune cu discusii inafara de neoni??
pot pastra apa care este acuma?? sau trebuie sa schimb apa complect... trebuie sa respecte niste parametri??


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: putin ajutor va rog!!
PostPosted: Thu Oct 21, 2010 9:12 pm 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Salut. In primul rand e bine sa fii entuziasmat, dar nu e deloc bine sa te grabesti. Vad ca este primul tau post pe acest forum asa ca sugestia mea este sa stai mai intai cateva zile si sa citesti cu atentie toate informatiile de aici in legatura cu inceputul. Vei gasi cele mai multe din ele la rubrica 'primii pasi in hobby'. Si eu sunt la inceput, dar m-am documentat vreo 3 luni inainte sa imi iau primii pesti....si consider ca m-am grabit putin. E mult mai bine sa pierzi ceva timp la inceput decat ceva pesti pe parcurs....
Acum sa incerc sa te ajut putin:
Nu ai spus mai nimic despre acvariu (130l e foarte vag)...e plantat, semiplantat, steril...?
Normal ca apa trebuie sa respecte niste parametri (ii gasesti pe forum)
Nu ai spus nimic despre echipamentele pe care le ai...e foarte posibil sa ai nevoie de mult mai multe..
Nu conteaza numarul pestilor, conteaza calitatea apei! Chestia aia cu discusi/litru e o prostioara din punctul meu de vedere ca si aia cu cm de pesti pe litri....In 130 l poti avea la fel de bine 4-5 discusi maturi sau 7-9 pui de 9cm sau 15 de 5 cm....Trebuie sa te hotarasti mai intai ce vrei, atata timp cat le asiguri o apa decenta.
Discusii se pot asocia cu multi pesti care se simt mai bine ca neoni la minim 28grade...(.de exemplu familia rainbowfish). Lumea (inclusiv eu) ii asociaza cu neoni din comoditate...:)

In concluzie incearca sa fii mai exact, vorbeste eventual cu prietenul la care ai vazut discusii ca sa afli mai multe si apoi te poti sa te hotarasti ce varianta e mai ok pt tine.

Bafta!

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: putin ajutor va rog!!
PostPosted: Thu Oct 21, 2010 9:19 pm 
Offline

Joined: Thu Oct 21, 2010 8:24 pm
Posts: 4
Location: brasov
mam tot documentat dar alte persoane,alte ideii, nush ce sa zic, am citit cateva zile bune despre acesti pesti... si mam hotarat sa imi iau in cele din urma. acvariul meu este semiplantat, ca filtru folosesc un aquael de 650l/h si incalzitor cu termostat teratec ht150. marea mea problema este daca pot folosi apa in care am acuma alti pesti sau trebuie iar ciclat acvariu..??


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: putin ajutor va rog!!
PostPosted: Thu Oct 21, 2010 9:42 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 9:42 pm
Posts: 1785
Location: Busteni - Prahova/Brasov
shumy wrote:
momentan am un acvariu ce 130 l, il am de un an jumate si astazi am fost la cineva si am vazut un acvariu de discusi....am rasam tablou si mam hot sa imi fac si eu. Am nevoie de putin ajutor, la acvariu de 130l sunt multi 3 discusi?? ce alti pesti mai poti pune cu discusii inafara de neoni??
pot pastra apa care este acuma?? sau trebuie sa schimb apa complect... trebuie sa respecte niste parametri??


Salut,
Cel mai sanatos e, mai ales ca nu ai mai avut de a face cu discusii, sa fie acvariul curat si dezinfectat, fara substrat, cu alta apa bineinteles. Si fara alti pesti in stadiul asta, mai ales daca-s luati din magazine.

Din pacate timpul nu-mi permite sa detaliez, dar pentru cateva sfaturi si sa te "imbolnavesti" :lol: si mai tare ma gasesti in Brasov in timpul zilei. Tel. 0723 663 680.

Dar cum spune si colegul e bine sa mai lecturezi ce e pe forum, si pe cel vechi inclusiv.

_________________
Album
Video
Discusi, filtre, oua de artemia, astaxantina
0723663680

"It never ceases to surprise me at the infinite capacity of the human mind to resist the introduction of useful knowledge." Thomas Raynesford Lounsbury


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: putin ajutor va rog!!
PostPosted: Thu Oct 21, 2010 10:14 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Si in nici uncaz sa nu cumperi mai putin de 5-6 pesti adac nu iti cumperi o pereche confirmata . In 100 de litri poti sa tii 8-10 pesti pina aproape de maturitate daca faci schimburi de apa dese si ai filtrare biologica buna .Nu e recomandat sa tii atitia dar pentru 6 e suficient spatiu . Cumpara-i pe toti dintr-un singur loc si de preferat nu din magazine ci de la un crescator (de exemplu de la Ciprian care tot este prin BV :D )

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: putin ajutor va rog!!
PostPosted: Fri Oct 22, 2010 12:21 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Jun 25, 2010 1:17 pm
Posts: 329
Location: Bucharest
Da, Dragos are mare dreptate. Ori o pereche adulta, ori minim 6-7 pui. Eu am luat initial 5, si dupa cateva zile de stat ascunsi si nemancare i-am adus si pe ultimi doi dintre fratii lor. Dupa o jumatate de ora mancau toti.....deci chiar conteaza, mai ales cand sunt mici.

_________________
Acvariul meu http://www.youtube.com/watch?v=UEzUItVzMFk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: putin ajutor va rog!!
PostPosted: Fri Oct 22, 2010 8:12 am 
Offline

Joined: Thu Oct 21, 2010 8:24 pm
Posts: 4
Location: brasov
mersi mult pentru sfatusi...astazi o sa il sun pe cipri si o sa vb cu el mai multe. multumesc


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: putin ajutor va rog!!
PostPosted: Fri Oct 22, 2010 9:29 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:52 pm
Posts: 760
Location: Bucuresti, Brancoveanu
Suna-l, ai ce invata!
Si nu uita, asa cum te-am sfatuit in alta parte, sa citesti cat poti de mult despre acest peste!
Bafta!

_________________
DISCUSII MEI - AICI


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: putin ajutor va rog!!
PostPosted: Fri Oct 22, 2010 4:40 pm 
Offline

Joined: Thu Oct 21, 2010 8:24 pm
Posts: 4
Location: brasov
lam sunat, am vb cu el, dar cred ca va trebui sa il rog sa ma intalnesc cu el ca pare destul de complicat, dar nu si dificil:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: putin ajutor va rog!!
PostPosted: Tue Oct 26, 2010 8:43 am 
Offline

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:40 am
Posts: 528
Location: stalpeni/ jud. arges
shumy wrote:
mam tot documentat dar alte persoane,alte ideii, nush ce sa zic, am citit cateva zile bune despre acesti pesti... si mam hotarat sa imi iau in cele din urma. acvariul meu este semiplantat, ca filtru folosesc un aquael de 650l/h si incalzitor cu termostat teratec ht150. marea mea problema este daca pot folosi apa in care am acuma alti pesti sau trebuie iar ciclat acvariu..??

eu unul as zice sa lasi discusii pe mai tarziu si sa iei un filtru bun. nu debitul filtrului este important, ci volumul de material filtrant care il are. un filtru extern ar fi indicat.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group