It is currently Fri Mar 29, 2024 7:54 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 63 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Sat Mar 12, 2011 2:19 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
AlinSaga wrote:
Da! El este, el are semnul corect!
That means? Can you explain? It seams to me a litle like :offtopic2: :?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Sat Mar 12, 2011 2:49 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 5:23 pm
Posts: 99
Location: Ploiesti
Nu stiu ce e off-topic in faptul ca acvariul meu s-a imbogatit cu inca 2 discusi frumosi.
Spuneam ca i-am ales in fotografii si astazi i-am primit.

Sunt putin diferiti de ceilalti turqoise chequerboard dar totusi compatibili. Vad ca le apare dunga neagra pe inotatoarea dorsala, inferioara si pe coada. Cineva spunea ca asta e influenta destul de puternica a celor salbateci ? Imi place chestia asta !

Am 14 discusi din 4 linii de sange, acum o sa astept sa aleg 3 perechi. :roll:

Acesa e cel de-al doilea din ultimii 2 achizitionati. Vad ca s-a luat la hartza cu cel mare de la Ciprian.

Ma ajuta cineva sa-i caracterizez ca si varietate ?
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Sat Mar 12, 2011 3:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
AlinSaga wrote:
Nu stiu ce e off-topic in faptul ca acvariul meu s-a imbogatit cu inca 2 discusi frumosi.
Nu pricep la care semn te referi. Parca ai raspuns cuiva care te intreaba daca-i acela un anumit discus care are un anumit semn corect. Am cautat intrebarea in topic, dar,... n-am gasit-o, asa ca n-am gasit nici legatura cu topicul.
AlinSaga wrote:
Cineva spunea ca asta (dunga neagra din dorsala si anala) e influenta destul de puternica a celor salbateci ?
Da, asa este, dar o au si unii care mai au doar stramosi comuni cu salbaticii.
AlinSaga wrote:
Ma ajuta cineva sa-i caracterizez ca si varietate ?
E cam devreme pentru asa ceva. Deocamdata as crede ca-s Red-turqoise.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Sat Mar 12, 2011 7:30 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 5:23 pm
Posts: 99
Location: Ploiesti
Salut

Am spus crescatorului ca a reusit sa identifice corect si mi-a trimis exact ceea ce doream.
Da, cred ca ai dreptate, cred ca sunt red-turqoise. Cel din prima poza s-a certat cu unul mai vechi si s-a facut ROSUUU si pe inotatoare. Nu mi-a venit sa cred cum si-a schimbat culoarea, parca se umpluse de sange.
O scurta prezentare :
Inca de la inceput tin sa le multumesc crescatorilor care au produs atata frumusete *raman minute in sir urmarindu-i si cred eu,... valoare genetica .
El are 7-8 luni, Chequerboard, linia din Brasov, probabil cel mai frumos din cei pe care-i am.
Image
Piticul din poza (este mare si are modelul evident) are inca 5 fratiori perfect adaptati. Este fratele mai mic a primului prezentat. Din cei 6 mici planul e sa aleg o pereche din combinatia cu un Leopard, care din pacate sunt in carantina in steril.
Image
Urmatorul vine dintr-o linie din Bucuresti, ceva mai mici ca dimensiune dar foarte vivace si mincaciosi.
Image
Aici apar trei dintre cei mari, mai sus prezentati.
Image
Unul din ultimii veniti.
Image
Aici Cheqerboardul brasovean si Red-turqoais-ul cu nr 31 *are acest numar imprimat in desen deasupra uperculului. Mi-ar place sa formeze o pereche, a fost de fapt dorinta mea cind i-am adus pe ultimii doi astazi.
S-ar putea sa mi se indeplineasca dorinta, imi place ca cei doi au inceput sa se "tachineaze".
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Sat Mar 12, 2011 10:26 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Aline, teoretic tot ceea ce vrei sa faci, ceea ce ti-ai propus sa faci este ok si la prima vedere lasi impresia ca sti ce faci, dar actiunile tale ma fac sa cred ca te-ai aruncat in apa adanca fara sa sti sa inoti.
Si cand spun asta ma gandesc la cele 4 linii de sange pe care spuneai ca le-ai achizitionat si ma intreb daca sunt cumva de la 4 crescatori diferiti si daca se afla in 4 acvarii separate? Nu te condamn daca nu ai respectat carantina caci eu nici acum dupa multi ani nu m-am invatat minte si de aceea in momentul de fata am cativa discusi in apa colorata, dar cel putin eu stiu ce sa le fac si am pe ce pune mana in orice clipa in asa fel incat in 4 zile ii pun pe picioare.
Iti doresc sa nu ai parte de surprize dar daca discusii sunt de la 4 crescatori atunci sunt putine sanse sa scapi fara un botez de foc.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Sat Mar 12, 2011 10:45 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 5:23 pm
Posts: 99
Location: Ploiesti
Desigur ca cele 4 linii sunt din surse diferite.

De acord, dar nu am 4 bazine pentru carantina, iar daca au microb la care ei sunt rezistenti, carantina nu rezolva nimic, vine vremea cind ii bagi la comun.
Nu cred ca-i poti trata preventiv pentru toate bolile posibile.

Am separat doar leoparzii care sunt mici si se pare ca nu rezista.
Daca nu-mi pasa, tineam doar frati si nu ma durea capul , inca o generatie mai mergea.
Oricum nu renunt la principiul Selectiei Naturale : scapa cei rezistenti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Sat Mar 12, 2011 11:31 pm 
Offline

Joined: Sun Feb 27, 2011 5:50 pm
Posts: 16
Location: Bucuresti
Inca cineva care este adeptul cresterii in plantat. Spor :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Sun Mar 13, 2011 12:37 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
AlinSaga wrote:
Desigur ca cele 4 linii sunt din surse diferite.

De acord, dar nu am 4 bazine pentru carantina, iar daca au microb la care ei sunt rezistenti, carantina nu rezolva nimic, vine vremea cind ii bagi la comun.
Nu cred ca-i poti trata preventiv pentru toate bolile posibile.

O carantina facuta cum trebuie inseamna cu mult mai mult decat observarea si tratarea unor boli ascunse la care purtatorii au devenit rezistenti. Poate fi asemuita cu vaccinul antigripal la oameni. Este inocularea lenta in doze mici pe o perioada indelungata de timp cu agentii patogeni la care va fi expus discusul, pentru a pregati sistemul imunitar sa faca fata atacului bagajului de microbi cu care este inzestrat fiecare lot de discusi.
Deci tocmai pentru vremea in care ii bagi in comun este carantina, altfel nu s-ar mai face.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Sun Mar 13, 2011 2:35 am 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
E chiar asa de ascuns postul in care-i descrisa o carantina folositoare?
Pentru cine nu stie ce-l paste nici nu se merita sa caute, ca poate sa afle si mai tarziu cum se poate vindeca epidemia.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Sun Mar 13, 2011 2:49 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Cand te paleste nici nu mai ai timp de cautat, dar cu siguranta vei capata experienta.
Dar eu nu ma refer doar la ciuma, ci la faptul ca discusii au abilitatea de a face schimb de boli la care ei sunt doar purtatori.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 63 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group