It is currently Fri Mar 29, 2024 8:38 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 63 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Sun Mar 13, 2011 3:33 am 
Offline
User avatar

Joined: Fri Feb 19, 2010 1:27 am
Posts: 1199
Location: onesti-bacau
si marius , si ioan , au dreptate vis a vis de punerea impreuna, fara carantina, a discusilor achizitionati din diferite locuri.stiu ei ce stiu...nu e obligatoriu sa ai probleme, dar exista riscuri. ai mei, sincer sa fiu, chiar nu au avut niciodata vreo boala, nici nu au intrat in contact cu discusi de import(responsabili, de multe oti, de multe probleme care pot aparea in acvariile nostre). insa nu stiu istoricul celorlalti discusi pe care ii aveai deja, si mi-e frica sa nu contacteze ceva de la aia. pe ciprian marcu il cunosc, si eu am achizitionat acum 2 zile ceva de la el, si nu prea am emotii vis a vis de discusii proveniti de la el, dar despre altii, nu ma pot pronunta. discusii astia 2 , ultimii, sunt din gama red-turquoise/blue-turquoise, nu sunt checkerboard tuirquoise, sunt tineret, nu sunt maturi, si se vor colora si intensifica desenul si contrastul in perioada urmatoare. nu am observat niciodata pe ei "semnele" pe care le-ai remarcat tu, la cati discusi am nu am timp sa-i observ in detaliu pe fiecare, dar ma bucur ca am reusit sa ti-i selectez chiar pe cei pe care i-ai dorit. bafta!

_________________
pluteste drept inainte, si daca pamantul pe care-l cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea intr-adins pentru a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Sun Mar 13, 2011 9:40 am 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 5:23 pm
Posts: 99
Location: Ploiesti
Salut Ciprian

Scuze ca te-am obosit poate cu pozele pana am ales , dar in final sunt incantat de cei doi discusi alesi, vad ca nu sunt nazurosi la mincare, acceptand inclusiv granule. Sunt puternici si destul de dominanti chiar intre ei. Doar chequerboardul de la Ciprian Marcu le rezista .
Daca totul merge bine si conform planului, curand voi avea 2 perechi frumoase de maxima calitate genetica.
marcusyon wrote:
Inca cineva care este adeptul cresterii in plantat. Spor :)
cum ar fi sa ma uit la un bazin cu discusi steril doar cu verde de malahit sau albastru de metil ? :lol: care e frumusetea ?
eu am o vorba la dobermann care adaptata ar spune cam asa: "sunt discusi sau libelule?"
Acu pun sigiliu la bazin, am luat tot ce-am dorit, cu o exceptie. Exista varietate discus salbatec compatibila ca desen si culoare turquoisului ? Vreau sa cumpar un descendent direct din discus salbatec *f1. Unul singur, dar puternic.
Are cineva ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Sun Mar 13, 2011 12:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
AlinSaga wrote:
cum ar fi sa ma uit la un bazin cu discusi steril doar cu verde de malahit sau albastru de metil ? :lol: care e frumusetea ?
Aici e vorba de gusturi si nimic mai mult. De exemplu mie imi plac atat de mult discusii incat atunci cand ma uit la ei nu vreau sa imi distraga nimic altceva atentia, nimic din ce nu este strict necesar. De aceea am scos chiar si posterele cu plante din spate si am pus un background intr-o singura culoare. Am avut si probabil o sa mai am acvarii plantate in care se regasesc si discusi, dar cu siguranta ca in plantat nu voi pune cele mai frumoase exemplare pentru a nu le eclipsa si cand spun acestea imi vine in minte o maxima: Cand seaca marile, cresc muntii.
Dar cum spuneam la inceput, e vorba doar de gusturi.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Sun Mar 13, 2011 12:41 pm 
Offline
User avatar

Joined: Tue Feb 16, 2010 11:11 pm
Posts: 2615
Location: 25826-St. Peter-Ording
AlinSaga wrote:
Exista varietate discus salbatec compatibila ca desen si culoare turquoisului ?
Da, exista si in natura, se numeste Royal-blue, dar exista si in acvarii multi, in diferite nuante de culori, cu diferente destul de mari ale desenelor. Tipic pentru ei este un desen cu linii aproape drepte, neintrerupte, otizontale, albastre sau turchize, care acopera tot corpul cat mai uniform.
Au primit si denumirea Blue-striped, dar acestia au liniile mult mai late decat Royal-blue, si nu asa drepte.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Sun Mar 13, 2011 1:25 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 5:23 pm
Posts: 99
Location: Ploiesti
Are cineva de aici aceasta varietate de discus salbatec ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Tue Mar 15, 2011 12:27 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 5:23 pm
Posts: 99
Location: Ploiesti
Am o intrebare, doresc sa mi fac un bazin mai mare de 1.1x 0.5x0.55
Asta inseamna peste 200 l.
Nu gasesc geam de 10.
Geamul de 7, duplex, securizat( 2 geamuri plus folie de plastic intre ele) poate fi ok ?
Stiu ca acesta e rezistent la lovituri dar nu stiu la acvarii , la presiune. Opinii ?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Tue Mar 15, 2011 12:56 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Parerea mea este sa nu risti.Am 4 bazine cu aceleasi dimensiuni si nici nu m-am gandit sa pun sticla mai subtire de 10.Mai cauta sau da o fuga in Bucuresti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Wed Mar 16, 2011 8:25 am 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 5:23 pm
Posts: 99
Location: Ploiesti
inteleg ce spui, dar sticla securizata, panel cu folie de plastic, este foarte rezistenta la lovituri .
daca lovesti un geam de 10 il faci bucati, pe cand unul de 7 dar securizat rezista.
nu stiu insa comportamentul geamului securizat la presiune *(daca poate fi folosit la acvarii).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Sun Feb 12, 2012 8:21 pm 
Offline

Joined: Sat Feb 19, 2011 5:23 pm
Posts: 99
Location: Ploiesti
Salutari! Ce mai faceti ? Nu am mai vorbit de ceva vreme.
O poza recenta....

Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Acvariul meu - intrebari diverse
PostPosted: Sun Feb 12, 2012 9:35 pm 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3759
Location: Sibiu
Salut. Noi suntem tot aici. :D
E frumos masculul. Pe ce fetita a pus ochii caci vad ca e in calduri ?

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 63 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group