It is currently Thu May 02, 2024 8:40 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 161 posts ]  Go to page Previous  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Next
Author Message
 Post subject: Re: Primul acvariu, pentru Discus
PostPosted: Wed Jun 27, 2012 6:08 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
A tercut ceva vreme de cand nu am mai actualizat acest topic.
Intre timp "Primul acvariu, pentru Discus" a devenit un rastel cu 2 bazine populate, un sump si un bazin de rezerva cu multiple intrebuintari.
Discusii mei au inceput sa imi arate formele pe care le doream si se pare ca usor usor se vor alege si perechi.
In aceasta privinta, am o veste buna si una rea, pe data de 19 noiembrie am primit de la DiscusManiac niste pui de Discusi printre care si 2 pigeoni cu dimensiuni de ~5cm(cei 2 pigeoni impreuna cu alti cativa au fost luati la un pret derizoriu strict in scopul unei incercari de a vedea cum se vor comporta in plantat, nu am vrut sa risc cu ceilalti Discusi mai de calitate pe care ii aveam), pigeoni care s-au dezvoltat destul de rapid si chiar bine as spune, au o forma rotunda foarte frumoasa, desenul complet si desi cand erau mai mici prezentau usoare urme de piper, acum au devnit principalii indicatori ai calitatii apei, cum vad urma de piper stiu ca am intarziat cu schimbul de apa, imediat ce am schimbat apa devin curati curati. Deci au ~7 luni de cand sunt la mine, dar nu pot preciza varsta care o aveau cand i-am primit. Aseara unul dintre pigeoni impreuna cu un Red Turquoise in varsta de 1 an, impliniti pe 12 iunie, cu provenienta de la @mariusvlad curatau de mare zor un filtru intern, tremurau si se "incercuiau" alungand pe toti ceilalti din zona. Totusi si varsta lor mi se pare destul de "frageda", nu ma astept nici decum la pui prea curand sau sa inceapa sa se formeze perechi "fara numar", imediat...dar vreau sa stiu cum sa ii impart incat sa am sanse sa obtin ce imi doresc.
Primul sentiment de fericire in cazul meu, dupa ~1 an de cand am inceput sa "lucrez" cu Discusii, se pare ca e pe cale sa am o pereche, dar clar nu una pe care mi-o doresc.
Acum intreb ce ar trebui sa fac? cred ca sunt destul de slabe sansele ca cei 2 pigeoni sa fie mascul si femela astfel incat sa am sanse la o pereche din partea lor. Am posibilitatea de a muta red-turquois-ul in alt bazin unde sunt majoritatea fratilor sai, pe acesta il separasem pentru ca nu este unul din cei mai mari.
Acum pun o intrebare "cam ciudata", cred:
In cazul Discusilor, pentru a se crea o pereche, totul tine de acvarist in asigurarea celor necesare unui mascul si a unei femele, sau ar trebui ca si Discusii "sa fie de acord" sa creeze o pereche?
Ma refer mai mult la Discusi din aceasi varietate.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul acvariu, pentru Discus
PostPosted: Wed Jun 27, 2012 9:27 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Atasez si un video facut luna aceasta cu inculpatii :fish:

Astept si parerile voastre!

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul acvariu pentru Discus
PostPosted: Wed Jun 27, 2012 10:44 pm 
Offline
Site Admin
User avatar

Joined: Fri Feb 12, 2010 9:28 pm
Posts: 2216
Location: Bucuresti
Ghivecele alea din bazinul de jos mai rau ii sperie (si pe discusi, dar si pe privitori :D). Oricum, ai acolo niste exemplare foarte reusite. Ofera-le tot spatiul disponibil, care si asa este destul de mic...

_________________
Regulamentul General DCR
I'm back, mai e cineva pe aici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul acvariu pentru Discus
PostPosted: Wed Jun 27, 2012 10:59 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Stiu ca acel alb nu prea este de acolo, dar acelea le-am gasit la indemana cand am hotarat sa pun niste plante in ghivece in acel bazin, totusi se pare ca acel alb are un efect neasteptat in privinta coloritului pe care il afiseaza pestii cand stau in preajma lor, dar poate e doar un efect optic sau poate simpla lor prezenta in preajma pestilor ii face pe acestia sa isi intensifice albastrul si rosul cand se apropie de ele sau poate chiar ii sperie, voi incerca zilele astea sa caut altele mai inchise la culoare si mai mici sa imi pot da seama.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul acvariu pentru Discus
PostPosted: Thu Jun 28, 2012 10:31 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Stiu ca o sa te dezamagesc dar sincer, nu ma asteptam la un acvariu asa de urat dupa cate intrebari si raspunsuri ai primit.La cate intrebari ai pus numai despre sump ma asteptam la altceva.Ghivecele acelea albe cu discusii dau precum rapirea din serai pusa pe perete.Nu-ti scriu cu rautate, ci pentru a te ambitiona sa faci un lucru bun si frumos pentru ca pasiune sunt convins ca ai.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul acvariu pentru Discus
PostPosted: Thu Jun 28, 2012 4:32 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
La acele ghivece sigur voi renunta, sau vor fi inlocuite cu altele mai mici eventual din ceramica daca voi gasi. In urma unor probleme am stagnat la capitolul investitii, din cauza acelei probleme trebuie sa renunt la cateva din bazinele mele pentru a le putea pastra pe acestea cu discusi.
La ce altceva crezi ca ar trebui sa mai fac modificari?

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul acvariu pentru Discus
PostPosted: Fri Jun 29, 2012 6:20 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Feb 22, 2010 7:33 pm
Posts: 1871
Location: Constanta
Daca vrei echinodorusi, pune substrat, nu ghivece!Daca nu vrei substrat, pune cioate sau o buturuga frumoasa de care legi cu guta de pescuit niste Anubias.Sau pune un strat de 3-5mm(nu cm) de nisip dupa care pui cioate cu Anubias.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul acvariu pentru Discus
PostPosted: Fri Jun 29, 2012 11:48 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
Am avut in intentie sa folosesc substrat plus un filtru undergravel pentru bazinul de jos, dar nu stiu in ce masura (substratul si bacteriile daunatoare despre care se vorbeste ca ar afecta discusii) vor afecta "statutul" de bazin steril al celui de sus, avand in vedere ca acolo am si pui si tot acolo am in gand sa cresc pe viitor si eventualii pui, asta avand in vedere ca am parte de filtrare comuna.
Sincer nu am pus prea mare accent pe "frumusetea" bazinelor, cat am pus accent pe calitatea apei si sa le ofer conditii pestilor, nu stiu in ce masura am reusit acet lucru, dar eu totusi sunt multumit de cum arata acestia.
Momentan am in bazinul de jos de 210l 11 discusi si in cel de sus de 150l 12 discusi, dar mai mici decat in cel de jos.
Mai am un bazin de 170l pregatit pentru cei ce nu isi vor gasi perechi, un bazin cu substrat, cioate, echinodorusi, anubiasi, valisneria...dar vreau sa trag de ei in steril pana vor ajunge la maturitatea sexuala si la forme bune.

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul acvariu pentru Discus
PostPosted: Thu Sep 06, 2012 2:24 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Jul 25, 2011 9:30 pm
Posts: 658
Location: Roman
A venit vremea sa vad "ce poate" rastelul terminat acum ceva timp cu ajutorul vostru, de ~1 luna lucreaza la capacitate maxima si face fata cu brio in privinta filtrarii, gazduiesc pentru o perioada Discusii unui prieten.

Si cateva poze aici

_________________
"The fish doesn't think because the fish knows everything"
"Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri." – John Lennon
Prichindeii mei
R.I.P.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Primul acvariu pentru Discus
PostPosted: Thu Sep 06, 2012 7:53 am 
Offline
User avatar

Joined: Wed Mar 03, 2010 2:39 pm
Posts: 2412
Location: ARAD
Toţi sunt frumoşi însă sunt câteva exemplare foarte frumoase, mai ales în acvariul de sus!

_________________
"Deschide cartea, ca să înveţi ce au gândit alţii; închide cartea ca să gândeşti tu însuţi."Octavian Goga
viewtopic.php?f=10&t=2724
viewtopic.php?f=10&t=8323


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 161 posts ]  Go to page Previous  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group