It is currently Sun May 12, 2024 4:12 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 49 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Wed Mar 31, 2010 8:36 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Daca ar fi ciclat filtrul ar fi trebuit schimbate pe rand, dar in cazul tau cred ca e recomandat sa schimbi totul odata.
Ajuta daca pui filter start.
Materialul scos din filtru nu il arunca deocamdata ca ai ceva bacterii in el. Baga-l intr-un ciorap de dama si scufunda-l incet in acvariu, intr-un colt unde nu deranjeaza. Nu tine materialul filtrant prea mult afara din apa, nu il spala, intr-un cuvant ai grija de putinele bacterii din el ca de discusi.
Ar trebui lasat acolo inca o saptamana dupa ce testele de nitriti or sa fie 0.
Grabeste-te ca dupa ce iti vin discusii o sa intri in panica daca apa nu e buna.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Thu Apr 01, 2010 1:15 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
ok , modificarea modificarii :) , a sosit siporax ( sar'na qumatru), l-am pus in filtru ( 2 sertare) + o sticluta de JBL filter start. acum nu-mi ramane decat sa astept :).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Mon Apr 05, 2010 8:45 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:11 am
Posts: 1662
Location: Focsani
Nu e totul sa pui bacteriile in filtru .Trebuie sa le si hranesti ca altfel cind vei baga pestii nu va fi ciclat acvariul .

_________________
poze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Mon Apr 05, 2010 1:05 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
Acvariul este populat cu 12 neoni 3 botia 1 corydoras si vreo 6 scalari de sacrificiu, deci mancare au bacteriile . Ce ma surprinde pe mine este faptul ca niciunul din locatari nu da vreun semn de discomfort. Toti par veseli, sanatosi, mananca bine, nu prezinta nici cel mai mic semn al unei eventuale probleme. Apa e limpede, parametri sunt ok in afara no2 care nu se misca de la 0.4 de (prea) mult timp.

Ce e nasol cu adevarat este ca am fost sunat azi si pestii ajung miercuri acum in loc de saptamana viitoare. O saptamana in minus nu-mi place, dar n-am ce sa fac.

PS : Sper ca am descoperit de la ce mi se trage... Cand am facut setupul am avut diverse plante ramase de la setupul vechi pe care din lipsa de altceva le-am pus in acvariu. Dupa ce am gasit echinodorusii pe care-i vroiam, le-am scos si inlocuit, insa, abia azi am descoperit, in 2 locuri unde au fost plantate, o multime de resturi. Am sifonat zilnic substratul cu un cleaner eheim, insa nu am insistat prea tare, azi insa am insistat in zonele unde au fost puse plantele initiale, si am descoperit foarte foarte multe resturi de radacini. Le-am curatat temeinic acum, sper ca asta sa fie cauza, temperatura mare - descompunere puternica - probleme cu apa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Tue Apr 06, 2010 12:12 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Chiar asa fiind nu cred ca ar trebui sa ai mai multe zile o valoare constanta de no2. Sa ai in vedere ca filtrul extern are un obicei prost,si anume,daca ai bureti sau perlon in filtru si sunt inbacsiti cu resturi,apa nu va mai circula prin ei si va cauta locuri de minima rezistenta,ocolindu-i.Rezultatul,sertarul ala nu va mai participa la filtrarea bio,mai mult,bacteriile din sertarele alea,cate or fi la tine acum,lipsite de hrana si oxigen vor muri.Ca o concluzie,nu as baga in filtrele canistra altfel de bureti decat cei dedicati si nu as folosi perlon.Ce ma ingrijoreaza e valoarea enorma dupa parerea mea a no2 in perspectiva faptului ca sosesc pestii (un 0,025 hai max 0,05 in plantat ar fi acceprabil dar 0,4 in nici un caz si consecintele se vor vedea cel putin in timp). Sa ai in vedere de asemenea ca atunci cand vei baga pestii oricum vei avea un dezechilibru si NO2 va mai creste putin pana la stabilizare.Inca ceva,o sticluta de Filterstart la cat Siporax ai tu acolo, mai ales ca ai umblat de curand la el,e insuficient. Eu as mai baga una daca nu chiar doua, injectate cu o seringa de insulina direct in furtunul turului ca sa nu mai desfaci canistra.De asemenea mi-as face provizii o cantitate mare de Jbl Denitrol si as incepe urgent administrarea dupa prospect.Inainte sa bag pestii as face un schimb masiv de apa si as adauga Denitrolul aferent.Dupa ce bagi pestii schimburile de apa le-as face mici si dese,(25% 1-2 ori pe zi dupa caz si stai cu ochii pe testele de amoniac si nitrit) cu adaugare de Denitrol. Vorbesc de Denitrol pt ca pe asta il cunosc insa mai sunt si altele.Eu asa as face ca sa pot salva ce mai e de salvat.Verifica totusi daca testul de nitrit e in data de valabilitate.Bafta dar parerea mea e ca te-ai grabit.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Wed Apr 07, 2010 11:22 pm 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
Sunt constient ca m-am grabit. Evident trebuia s-o comit, imi mai rezervasem o saptamana pentru a mai pune lucrurile la punct insa n-a fost sa fie.
Astazi au sosit pestii, 8 la numar ( unul dintre ei pare foarte afectat de la transport, sta tot timpul culcat si da semne de viata dar...) . Au fost ambalati individual ( au 7.5 cm fiecare) in cate o punga si pusi cate 4 intr-o punga mai mare. Am un acvariu de 34l ( stiu ca e foarte mic dar e singurul pe care l-am putut folosi), in care momentan sunt cazati. Am incercat sa respect regulile pe care le-am citit pe forum, am pus in acvariul mic ceva apa din acvariul mare, am lasat pungile pe apa circa 30 minute, dupa care am inceput sa pun la intervale de cca 20 min apa din acvariul mare in pungi. Am facut asta cam 2 ore jumatate, moment in care am varsat pungile cu pesti si apa cu tot intr-o galeata unde i-am lasat cca 15 minute, timp in care am pus un bolborositor si o pompa de aer si un incalzitor in acvariul cel mic si l-am umplut cu apa din acvariul mare. Am scos pestii cu minciogul din galeata si i-am pus tacticos in acvariul mic, apoi am completat cu apa pe cel mare.
Nu am studiat pestii, din cate am vazut e de preferat sa nu li se aprinda lumina o perioada, si cum afara s-a facut intuneric... Astept pana maine dimineata sa vad cum se prezinta situatia. Din ce bajbai momentan, cei 7 magnifici par a fi in regula, un pic speriosi dar aparent ok, doar cel afectat continua sa zaca ( asa a fost de cand am deschis punga, initial chiar am banuit ca e mort). Sper din tot sufletul sa-si revina!

Chiar sunt intr-o mare dilema : e ok sa-i tin in acvariutul asta 0 zi doua sau e mai bine sa-i mut in cel mare ? No2 a ajuns la 0.2 in cel mare, iar in cel mic bolborositorul nu e ciclat...
Am pus 1 lingurita de sare/ 10l apa in acvariul mic si temperatura la 32 de grade. Sper ca dimineata sa-l vad activ si pe "lenes".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Thu Apr 08, 2010 1:02 am 
Offline
User avatar

Joined: Sun Feb 21, 2010 10:32 pm
Posts: 192
Location: Bucuresti-Cringasi
Pana se cicleza cel mare(ar fi bine sa se si stabilizeze dar ma rog) pastreaza apa din cel mic cu filtrare mecanica,schimburi dese de apa si Denitrol la fiecare schimb.Cine stie,poate ai noroc.Cel cu probleme ar putea sa-si revina daca ii oferi conditii.Am vazut pesti din import veniti mult mai rau, de ziceai ca nu scapa unul si au supravietuit toti.Atentie la adaptare.Aclimatizarea si adaptarea as fi facut-o altfel.
P.E.Ti-am trimis pe privat un articol pe care nu pot sa-l pun aici caci as incalca regulamentul.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Thu Apr 08, 2010 1:47 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
Citisem respectivul articol, mi-a fost complet peste mana sa fac respectivele miscari, da, cred ca este idealul in materie... Problema majora este ca nu am gasit Denitrol nici la mine in oras nici in Pitesti astazi, iar in Bucuresti nu am avut timp sa ma bag, nu mi-am permis sa pierd timp asa de mult cu pestii in masina. Am sa fac eforturi sa procur maine, poate sa mai am timp de un drum la Pitesti, am aflat pe seara de un petshop bine aprovizionat.

Am facut un test de apa de la robinet, indica 0.05 NO2. In acvariu am 0.2 momentan. Sper sa scada cu ceva ajutor ( Sera Nitrivec, Tetra Bactozym/ Denitrol din momentul in care pun mana pe el.

Imi vine sa urlu de ciuda ca nu am avut rabdare cu pestii, mi-a fost cu adevarat o lectie asupra a ce inseamna rabdarea in acvaristica. Acum bag la cap


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Thu Apr 08, 2010 9:05 am 
Offline
User avatar

Joined: Sat Feb 20, 2010 10:46 pm
Posts: 3760
Location: Sibiu
Rezolvarea e cat se poate de simpla. Ai un acvariu mare aproape ciclat in care NO2=0.2 si acvariul mic in care ai acum discusii cu un burete bolborasitor neciclat.
Baga pestii in acvariul mare in care vei introduce o lingurita de sare la 100 l si nu vei avea nici o problema. Conditia este sa le dai de mancare progresiv (in primele 3-4 zile mai putin, apoi cresti ratia) pentru a avea timp bacteriile sa se dezvolte, altfel sare in sus NO2-ul.
Daca ii mai lasi in acvariul mic risti o intoxicatie cu nitriti.

_________________
Lumea nu va fi distrusa de cei care fac rau, ci de cei care ii vad si nu fac nimic sa-i impiedice.
.........................................................................................................Albert Einstein
******My site*******


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Inceput in discusi
PostPosted: Thu Apr 08, 2010 9:24 am 
Offline
User avatar

Joined: Mon Mar 22, 2010 1:37 am
Posts: 93
Location: Campulung Muscel
Am facut-o. In continuare cei 7 par a fi ok. nu au semne pe ei, respira normal, stau adunati intr-un colt, dau semne de interes cand stau langa acvariu, nu se mai sperie, dar nici nu vin la geam, stau insa si ma studiaza. Al optulea insa este la fel : sta culcat, pare ca se inegreste la culoare... respira si da din aripioare, insa nu se misca de pe jos. Caut acum pe forumul vechi sa vad ce s-a discutat despre asta si revin probabil la cabinet.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 49 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Aripi spre viata
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group